پسته

یک فعال بازار پسته کرمان که انبارش را به منظور آغاز معاملات گواهی سپرده زیر کلید و استاندارد بورس کالا قرار داده است عنوان می کند که با بورسی شدن پسته، همه فعالان این بازار اعم از کشاورز، تولیدکننده و صادرکننده منتفع می شوند و بورس به هیچ عنوان رقیب فعالان این بازار نیست.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مظفر محمدی با اشاره به اینکه معاملات گواهی سپرده پسته به زودی در بورس کالا راه اندازی می شود، اظهار داشت: پیش از آغاز معاملات زعفران و زیره سبز در بورس کالا نیز برخی فعالان بازار این محصولات به دلیل نداشتن آشنایی کامل با سازوکار بورس شاید خیلی راغب نبودند اما امروز بسیاری از کشاورزان زعفرانکار محصولشان را به انبارهای بورسی می سپارند و حجم معاملات این دو محصول در گواهی سپرده و قراردادهای آتی نشان دهنده آغاز یک تحول در بخش کشاورزی است.

این کارشناس بازار محصولات کشاورزی ادامه داد: در همین راستا پسته در نوبت ورود به معاملات گواهی سپرده بورس کالا قرار دارد، اتفاقی که در مرحله نخست به سود کشاورزان است چراکه وقتی معاملات گواهی سپرده پسته در بورس آغاز شود، خیلی زود قیمت های شفاف پسته بر تابلوی بورس نمایان شده و کشاورزان از نرخ های واقعی محصولشان مطلع می شوند؛ اتفاقی که در خصوص زعفران و زیره نیز رقم خورد.

محمدی افزود: اما برخی افراد به دلیل آشنا نبودن به کارکردهای بورس احساس می کنند که بورس کالا رقیب آنها خواهد شد در شرایطی که پس از کشاورزان، این صادرکنندگان هستند که با معاملات گواهی سپرده پسته به منبعی از محصول استاندارد و باکیفیت دسترسی پیدا می کنند و دیگر دغدغه ای در قبال کیفیت متفاوت پسته نخواهند داشت.

وی تاکید کرد: برخی فعالان بازار پسته گمان می‌کنند اگر پسته وارد بورس شود، درآمد آن ها کمتر می‌شود اما این موضوع کاملا اشتباه است؛ بورس در کنار فعالیت آن ها در شفاف سازی قیمت، ایجاد انبارهای استاندارد و ارائه چشم انداز قیمتی عمل می‌کند و حتی همه فعالان بازار نیز می توانند با ورود به ابزارهای مالی بورس از جمله گواهی سپرده کالایی به کسب سود بیشتر بپردازند که این موضوع افزایش نقد شوندگی و عمق بازار را در پی خواهد داشت.

این تولیدکننده پسته با اعلام خوش بینی نسبت به رونق معاملات پسته در بورس کالا گفت: اینکه بازار محصولات کشاورزی شفاف و با حساب و کتاب شود، مزیت بزرگی برای کشور است به طوریکه مسیر عبور از مبادلات سنتی و بعضا با مشکل کالاهای کشاورزی به خرید و فروشی الکترونیکی، قانونی و کارا با عرضه در بورس می گذرد و فعالان بازار انواع محصولات به مرور نسبت به این اتفاق تشویق خواهند شد.

محمدی در خصوص استانداردسازی پسته برای عرضه در بورس با وجود تنوع بالای تولید این محصول گفت: پسته فندقی در دو سایز ۳۰-۲۸ و ۳۲-۳۰ به عنوان دارایی پایه در معاملات گواهی سپرده بورس کالا تعریف شده و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

کشاورزان قدرتمند می شوند

این کارشناس بازار محصولات کشاورزی با بیان اینکه ورود این کالاها به بورس، کشاورز را طی سال های آینده قدرتمند می کند، گفت: بخشی از اصلاح امور و ساماندهی بازارها که وظیفه دولت است، امروز می تواند به واسطه بورس کالا محقق شود به طوریکه کشف قیمت عادلانه محصولات و رشد کیفی تولید از مزیت های ابتدایی ورود محصولات به بورس است که در صورت حمایت مسوولان این اتفاق به رشد انگیزه کشاورزان و افزایش تولید کشور منجر می شود.

وی با بیان اینکه هر ساله برخی افراد درآمدهای هنگفتی از بازار پسته به دست می آورند که این منابع برای کشاورزان است و باید به آن ها برسد، گفت: عرضه مستقیم پسته از سوی کشاورز در بورس و خرید مصرف کنندگان داخلی و صادرکنندگان، یک روال منطقی و اقتصادی است که سود واقعی این بازار را به جای واسطه ها به کشاورز و صادرکننده می رساند.

به گفته محمدی، سیاست کار این دست افراد که نقدینگی زیادی در اختیار دارند این است که سعی می‌کنند قیمت‌ها را در بازار پسته پایین نگه دارند تا زمانی که کل نقدینگی‌شان را صرف خرید پسته با قیمت پایین کنند. در این شرایط کشاورزانی که چاره‌ای ندارند و به علت مشکلاتشان مجبور به فروش پسته‌هایشان هستند، محصول خود را با قیمت پایین می‌فروشند و اینجاست که قیمت ها شروع به افزایش می کند و سود اصلی به جیب این افراد می رود.

این فعال بازار پسته ادامه داد: با آغاز معاملات گواهی سپرده پسته در بورس کالا و امکان ورود پسته کشاورزان به انبارهای استاندارد، این کشاورزان هستند که نبض بازار را در اختیار می گیرند و در هر زمان که بخواهند با قیمت واقعی بازار اقدام به فروش محصولاتشان کرده و در کوتاه ترین زمان وجه حاصل از معامله را دریافت می کنند. 

گسترش بازاریابی

محمدی با اشاره به تاثیر انجام معاملات پسته در بورس بر بازاریابی گفت: کافیست یک مشتری خارجی یک دفعه از بورس کالا پسته خریداری کند که بی شک در نوبت های بعد نیز برای خرید پسته ایران به بورس مراجعه خواهد کرد؛ علت آن این است که انباردار بورس ضمانت نامه‌های بانکی گذاشته است و کیفیت محصول را تضمین کرده، پس امکانی ندارد مشکلی برای پسته آن شخص ایجاد شود. بنابراین پسته سالم و باکیفیت به فروش می‌رسد.

الگوبرداری از رقبا

این فعال بازار پسته در پاسخ به این پرسش که آیا رقیبان ما که آمریکا سرآمد آنان است، از مکانیزم بورس استفاده می‌کنند؟ پاسخ داد: بله؛ رقیبانی مثل آمریکا شرکت‌های محدود و مشخصی دارند مثلا شرکتی هست تحت عنوان پارامونت که ۶۰.۷۰ درصد پسته آمریکا را در اختیار دارد. شرکت پارامونت که اکنون نام خود را به واندرفول تغییر داده است خرید و فروش پسته را به شکل متشکل انجام می‌دهد؛ این عملا یک نوع از بورس است و همان کاری را که ما می‌خواهیم برای پسته انجام دهیم، به شکل دیگری انجام می‌دهند. می‌شود گفت کار ما یک نوع الگوبرداری از رقبای ماست. فقط آنان به طور شخصی قرارداد نمی‌بندند قراردادها را به صورت شرکتی می‌بندند که خیلی هم کارآمد است.

محمدی در توضیح وضعیت رقابت در بازار جهانی پسته اظهار کرد: متاسفانه صادرکنندگان ما گاه مجبورند پسته بی‌کیفیت هم صادر کنند؛ اما بورس این اجازه را نمی‌دهد. اگر مشتریان خارجی از بورس خریداری کنند پسته صددرصد باکیفیت از کشور خارج می‌شود و این اتفاق موفقیت ایران در بازار جهانی را به همراه خواهد داشت؛ با همه این تفاسیر ورود پر حجم پسته و حمایت مسوولان از این اتفاق به طور حتم در افزایش توان رقابتی ایران در بازار جهانی پسته اثرگذار خواهد بود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بورس كالا