ناصرپور

سرپرست معاونت توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران با بیان اینکه نخستین معامله پسته در بورس کالای ایران رقم خورد، گفت: در روزهای آینده با پذیرش انبارهای جدید در استان کرمان و در استان‌های خراسان و سمنان این معاملات گسترش پیدا می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، علیرضا ناصرپور  با اشاره به اینکه فروش پسته در بورس برای نخستین بار در جهان انجام می شود، افزود: معاملات گواهی سپرده پسته از امروز برای دو انبار در استان کرمان و در شهرهای سیرجان و زرند آغاز شده و تا کنون معادل ۴ تن پسته که آمار بسیار خوبی برای روز اول به شمار می‌رود مورد معامله قرار گرفته است.

وی ادامه داد: در روزهای آینده با پذیرش انبارهای جدید در استان کرمان و در استان‌های خراسان و سمنان این معاملات گسترش پیدا می‌کند.

ناصرپور گفت: پسته بازار بزرگی به لحاظ ریالی در کشور دارد و ۲۵ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان ارزش بازار این محصول است؛ همچنین حجم تولید پسته امسال در کشور قریب به ۲۰۰ هزار تن تخمین زده شده است.

وی افزود: آمار موفق فروش سایر محصولات مثل زعفران و زیره نشان داده که روش معامله با گواهی سپرده در بین کشاورزان جا افتاده و آن‌ها از این روش معامله در پسته هم استقبال کرده اند.

سرپرست معاونت توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران با اشاره به اینکه بورس یک بازار رسمی برای انجام معاملات است، گفت: این رسمی بودن بازار بورس می‌تواند مزایای متعددی به همراه داشته باشد که کشف قیمت شفاف  مهمترین مزیت آن است.

ناصرپور ادامه داد: بورس برای محصولاتی، چون پسته قیمت تعیین نمی‌کند بلکه بستری شفاف فراهم می‌کند و با امکان حضور همه افراد در این بازار قیمت به صورت شفاف با مکانیسم عرضه و تقاضا تعیین می‌گردد.

وی گفت: دومین مزیت عرضه پسته در بورس کالا این است که کشاورزان می‌توانند یکروز پس از فروش محصول، وجوه خود را با اطمینان دریافت کنند.

ناصرپور افزود: استاندارد محصولات در انبارهای بورس کالا مورد بررسی قرار می‌گیرد که این اقدام به استانداردسازی محصول پسته کمک کرده و قابلیت صادرات آن را فراهم می‌کند.

وی با اشاره به اینکه کشف نرخ محصول پسته مهمترین مزیت حضور آن در بورس کالاست، گفت: باتوجه به اینکه ما در سال‌های گذشته رتبه اول و دوم صادرات این محصول را برعهده داشتیم این معاملات می‌تواند در بورس کالا ابعاد بین المللی پیدا کند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بورس كالا