زیره، زعفران، بورس کالا

در گفتگو با فعالان بازار و نمایندگان مجلس مزایای اجرای طرح خرید توافقی زعفران در بستر بورس کالا بررسی شد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) به نقل از تسنیم، معاون وزیر جهاد کشاورزی در شرایطی از اجرای دستورالعمل خرید توافقی زعفران در سال ۱۳۹۸ با همکاری بورس کالای ایران و در قالب گواهی سپرده کالایی خبر داده که این طرح در سال ۱۳۹۶ در بورس با موفقیت اجرایی شد؛ به طوری که به گفته زعفران کاران و فعالان این بازار، اجرای این طرح رضایت فعالان این حوزه را در پی داشت و همگی از تکرار این تجربه مثبت استقبال می کنند. در ادامه، نظر برخی فعالان بازار زعفران را پیرامون مزایای اجرای این طرح در بستر بورس می خوانید.

فروش زعفران بدون تقلب و دلالی

منوچهر مالکی، تولیدکننده نمونه کشوری در حوزه زعفران به تجربه موفق بورس کالا برای اجرای طرح خرید توافقی زعفران اشاره کرد و گفت: پیش از اجرای این طرح در گذشته کشاورزان نسبت به چگونگی آن نگرانی داشتند، اما در حال حاضر همگی از اجرای آن استقبال می کنند. چرا که فرآیند تسویه آن بسیار خوب بود و زعفرانکاران پول حاصل از فروش محصول خود را سریع دریافت کردند و در این رابطه دولت نقش بسیار خوبی از خود ایفا کرد.

این فعال بازار زعفران در بیان دیگر نقاط قوت و مزایای اجرای این طرح به کمک مکانیسم بورس گفت: با توجه به اینکه در اجرای طرح خرید توافقی، کشاورزان زعفران خود را به مباشران رسمی دولت تحویل دادند، محصول در انبارهای پذیرش شده در بورس بدون تقلب و طبق استانداردهای مشخص مورد آزمایش قرار گرفت و گریدبندی شد.

مالکی از حذف دلالان و واسطه های غیر ضرور از طریق عرضه زعفران در بورس سخن گفت و اظهار کرد: با توجه به گران و ارزشمند بودن زعفران، در فروش این محصول سودجویی هایی اتفاق می افتاد و سود اصلی حاصل از فروش آن به جیب دلالان می رفت و تنها بخش کمی از سود عاید کشاورز می شد. اما با کمک اجرای طرح خرید توافقی زعفران، ضمن جلوگیری از تقلب، کشاورز بیش از پیش منتفع می شود.

سود اصلی در جیب زعفران کاران

عباس سبحانی تاجر و فعال بازار زعفران نیز با بیان اینکه تجربه اجرای این طرح در دو سال گذشته موفق آمیز بوده به جلوگیری از افت کاذب قیمت ها در زمان برداشت محصول اشاره کرد و به تسنیم گفت: علت روند افزایشی خرید زعفران از کشاورزان توسط سازمان مرکزی تعاونی روستایی بعد از زمان برداشت محصول در قالب گواهی سپرده کالایی در بورس بود. همین امر موجب شد واسطه ها و برخی صادرکنندگان نتوانند در آن مقطع زعفران را به قیمت های پایین از کشاورزان خریداری کنند و نبود زعفران در بازار عاملی شد تا قیمت ها در بازار حدود یک میلیون تومان افزایش یابد.

این فعال بازار زعفران تصریح کرد: پیش از اجرای طرح خرید توافقی زعفران از کشاورزان، برخی صادرکننده ها بودند که اصل سود حاصل از صادرت زعفران را به دست می آوردند؛ اما با این اقدام مثبت کشاورزان منفعت بیشتری کسب کردند.

جلوگیری از افت کاذب قیمت ها در فصل برداشت

مسعود صباغ زاده صادرکننده زعفران در خصوص تجربه اجرای طرح حمایتی خرید توافقی زعفران هم گفت: با اجرای این طرح در فصل پاییز سال ۱۳۹۶ قیمت زعفران در زمان برداشت به دلیل انجام خرید توافقی از سوی سازمان تعاونی روستایی بهبود یافت و اقدام سازمان تعاونی روستایی در خرید توافقی در قالب گواهی سپرده کالایی باعث شد تا به تدریج قیمت این محصول نسبت به زمان برداشت رشد خوبی داشته باشد.

او افزود: عرضه زعفران از طریق بورس کالا در قالب اجرای دستورالعمل خرید توافقی اقدام بسیار خوبی بود که باعث شفافیت قیمت این محصول شد. بنابراین باید بخش خصوصی و صادر کنندگان را تشویق کرد تا از طریق بورس کالا محصول خود را خریداری کرده و صادر کنند.

وی ادامه داد: کشف قیمت این محصول از طریق عرضه و تقاضا باعث می شود که قیمت در بورس مشخص شده و شفاف سازی خوبی در قیمت گذاری آن ایجاد شود.

پرداخت وجوه به کشاورزان تسریع شد

همچنین حمید گرمابی، نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی به خرید توافقی زعفران از طریق بورس کالای ایران در سال ۱۳۹۶ و نتایج مثبت ناشی از آن اشاره کرد و گفت: طی سال های گذشته در بحث خرید زعفران از سوی دولت، شاهد دیرکرد پرداخت وجوه به زعفرانکاران بودیم که از سال ۹۶ شاهد اجرای خرید توافقی و استفاده از سازوکار معاملات گواهی سپرده کالایی بورس کالا در این طرح بودیم که نتایج مثبتی را در پی داشت.

گرمابی در خصوص مزایای عرضه زعفران در بورس کالا عنوان کرد: عرضه زعفران در بورس کالا، چند مزیت بزرگ دارد که اطلاع کشاورزان از قیمت های واقعی، کاهش و یا حذف واسطه ها در روند خرید ارزان قیمت محصول از کشاورز، انعکاس قیمت های داخلی که براساس مکانیسم عرضه و تقاضا کشف می شود در بازارهای جهانی و ارزآوری بیشتر این محصول برای کشور از جمله این مزایا به شمار می روند.

صادرات منسجم و برندسازی زعفران ایرانی

ابوالقاسم خسروی سهل آبادی نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی نیز ابلاغ طرح خرید توافقی زعفران را اقدامی مثبت از سوی وزارت جهاد کشاورزی خواند و گفت: این طرح در حالی ابلاغ شده که با اجرای به موقع این طرح و برنامه ریزی برای خرید توافقی زعفران می توان از ضرر زعفرانکاران جلوگیری کرد.

وی با بیان اینکه در فصل برداشت کشاورزانی که با رنج و زحمت این محصول را تولید کنند، متضرر می شوند، اظهار داشت: باید زمینه های فعالیت و سوءاستفاده دلالان بسته شود که امکان ساماندهی بازار زعفران و تکمیل زنجیره آن در کشور به کمک اجرای طرح خرید توافقی وجود دارد. همچنین هنوز زعفران ایرانی با بسته بندی دیگر کشورها در بازارهای جهانی معامله می شود؛ اما با ایجاد انسجام در بازار به کمک طرح خرید توافقی در بورس کالا می توان زعفران را از کشاورزان خریداری و اقدام به بسته بندی آن کرد تا صادرات به شیوه ای منسجم تر و با کیفیت و تحت برند ایرانی انجام شود.

این گزارش می افزاید: چند روز قبل معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد که در راستای حمایت از تولید کنندگان و رصد مداوم بازار و پایش مستمر قیمت زعفران با شروع فصل برداشت به ویژه در مراکز اصلی تولید نظیر استان‌های خراسان رضوی و جنوبی، خرید توافقی این محصول در دستور کار سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور قرار گرفته تا اقدامات عوامل واسطه و سودجو در بازار، قیمت زعفران را با شیب کاهنده و غیر منصفانه روبه‌رو نسازد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بورس كالا