طلا

بررسی بازار طلا نشان می‌دهد که در شهریورماه و بنا به دلایلی نظیر کاهش نرخ ارز و تعدیل انتظارات تورمی، حباب قیمتی سکه طلا که ابتدای سال در محدوده ۱۵ درصد قرار داشت، به طور کامل تخلیه شده است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، قیمت بازاری سکه طلا در شهریورماه ۱۳۹۸ برابر با ارزش ذاتی آن شده است. به این ترتیب، می‌توان گفت که طولانی‌ترین حباب قیمت طلا در دهه ۹۰ شمسی پس از ۳۶ ماه به پایان رسیده است. به نظر می‌رسد که تعدیل انتظارات تورمی می‌تواند منجر به تشکیل حباب منفی قیمت سکه طلا در ماه‌های آتی شود.

بررسی صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا نشان می‌دهد که در شهریورماه خالص دارایی مجموع صندوق‌ها پس از ۸ ماه کاهش یافته است. بررسی تفکیکی صندوق‌ها نیز نشان می‌دهد که در هر چهار صندوق کاهش میزان دارایی‌ها اتفاق افتاده است. به نظر می‌رسد که از یکسو با توجه به رسیدن قیمت طلا به بالاترین سطوح هفت سال گذشته، احتمال رشد بیشتر قیمت جهانی چندان بالا نیست و از سوی دیگر تعدیل انتظارات تورمی در داخل کشور که می‌تواند مانع از جذابیت بیشتر این دارایی مالی در کوتاه‌مدت شود، باعث کاهش تقاضا برای طلا شده است. با وجود تمامی این موارد باید توجه داشت که چشم‌انداز میان‌مدت طلا بنا به دلایلی نظیر احتمال افزایش نرخ ارز در نیمه دوم سال یا سال آینده، می‌تواند مثبت باشد.

تهیه کننده: شرکت سرمایه گذاری سامان مجد

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه