برگزیت

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا روز دوشنبه از توافق اعضای اتحادیه اروپا برای تمدید مهلت خروج بریتانیا از اتحادیه تا پایان ژانویه ۲۰۲۰ خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، دونالد توسک در یک پیام توییتری با انتشار این خبر نوشت: «۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا توافق کرده اند تا درخواست بریتانیا برای به تعویق افتادن برگزیت تا ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰ را بپذیرند. انتظار می‌رود این تصمیم در یک بیانیه کتبی نهایی شود.»

ساعاتی پیش از انتشار این خبر، رسانه‌های بین‌المللی از قول مقام‌های عالی‌رتبه فرانسوی گزارش کرده بودند که اتحادیه اروپا با درخواست مهلت بریتانیا موافقت خواهد کرد.

اتحادیه اروپا در حالی به درخواست بریتانیا پاسخ مثبت داد که کابینه محافظه‌کار بوریس جانسون تنها تا سه روز دیگر، یعنی ۳۱ اکتبر فرصت داشت تا جمع ۲۸ کشور را ترک کند. بوریس جانسون از زمان به قدرت رسیدن بارها اعلام کرده بود که بریتانیا با یا بدون توافق، در پایان ماه اکتبر اتحادیه اروپا را ترک خواهد کرد.

رهبران بریتانیا و اتحادیه اروپا حدود دو هفته پیش اعلام کردند برای توافق جدید برگزیت با یکدیگر کنار آمده اند. توافق قبلی که در زمان نخست وزیری ترزا می حاصل شده بود، سرانجام پس از ماه بحث و جدل در مجلس عوام، با رای منفی نمایندگان رد شد. رهبران احزاب چپ و راست مخالف دولت آقای جانسون توافق دوم را «بدتر» از توافق نخست ارزیابی می‌کنند و گفته‌اند که به آن رای منفی خواهند داد.

این دومین بار است که اتحادیه اروپا به بریتانیا برای ترک این نهاد منطقه‌ای فرصت می‌دهد. براساس توافق اولیه دو طرف که در سال ۲۰۱۶ و در پی رفراندوم برگزیت حاصل شد، بریتانیا تا پایان مارس ۲۰۱۹ فرصت داشت اتحادیه اروپا را ترک کند. در پی ناتوانی داخلی این کشور، اتحادیه اروپا پایان اکتبر ۲۰۱۹ را برای جدایی تعیین کرد.

تعیین ضرب‌الاجل دوباره برای برگزیت در حالی صورت می‌گیرد که بوریس جانسون برای تحت فشار گذاشتن مخالفان و به ویژه جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر، ابتکار برگزاری انتخابات زودهنگام را مطرح کرده است. پیروزی احتمالی محافظه‌کاران در چنین انتخاباتی به معنای موافقت اکثریت شهروند بریتانیایی با برنامه آن‌ها خواهد بود و دست مخالفان بوریس جانسون را برای ممانعت در راه اجرای توافق برگزیت خواهد بست.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل