روحانی

۲۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی قزوین از نیمه دوم سال ۹۵ تاکنون به آبیاری نوین تجهیز شدند و به این ترتیب وعده و مصوبه سفر رییس جمهور در این خصوص به طور کامل اجرا و محقق شد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) به نقل از ایرنا، مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین اظهار داشت: در جریان سفر رییس جمهوری به قزوین مقرر شد با هدف بهبود وضعیت کشاورزی در استان قزوین ۲۰ هزار هکتار از اراضی این استان به روش های نوین آبیاری مجهز شوند.

احمد مستخدمی اظهار داشت: تا قبل از دولت تدبیر و امید حدود ۳۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان قزوین به روش های نوین آبیاری مجهز بودند اما در سال های اخیر و با حمایت های دولت این رقم اکنون به ۵۰ هزار هکتار افزایش یافته است.

وی افزود: ۳ هزار و ۹۷۰ هکتار از اراضی کشاورزی قزوین امسال به سامانه های نوین آبیاری مجهز شده اند که با احتساب آنها مصوبه تجهیز ۲۰ هزار هکتار از اراضی استان به آبیاری نوین در سفر ریاست جمهوری محقق و اجرا شده است، اظهار داشت: دو هزار و ۲۸۹ هکتار از این مقدار از نوع موضعی و قطره ای، هزار و ۳۹۸ هکتار کم فشار و سایر نیز از نوع آبیاری بارانی بوده است.

این مسئول با اشاره به یارانه دولت برای اجرای سامانه های آبیاری نوین، اظهار داشت: در حال حاضر برای اجرای روشهای آبیاری نوین در هر هکتار بسته به نوع آن (کم فشار، بارانی و موضعی) از ۶۵ تا ۱۳۰ میلیون ریال یارانه به کشاورزان ارایه می شود.

مستخدمی گفت: مدیریت منابع آبی و صرفه جویی در مصرف، کاهش علف های هرز به همراه افزایش تولید تا میانگین ۲۰ درصد را از جمله مزایای تجهیز اراضی کشاورزی به روش های نوین آبیاری به شمار می رود.

 دکتر حسن روحانی رییس جمهوری هفتم مهر ماه ۹۵ در سی و یکمین سفر استانی خود میهمان مردم قزوین بود، تجهیز ۲۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به آبیاری های نوین از مهم ترین مصوبات این سفر بود.

استان قزوین دارای ۴۸۹ هزار هکتار اراضی کشاورزی قابل کشت است. این استان کمتر از یک درصد مساحت میهن اسلامی را به خود اختصاص داده است با این وجود حدود پنج درصد محصولات کشاورزی کشور را تولید می کند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

پربازدیدترین

آخرین‌های روی خط رسانه‌ها