آرامکو

مدیران ارشد شرکت نفتی آرامکو تمامی تلاش خود را برای راضی کردن سهامداران بزرگ برای شرکت در این عرضه اولیه به کار می برند تا بتوانند ارزش این عرضه را تا سقف ۲ تریلیون دلار افزایش دهند. عرضه اولیه ای که فردا به احتمال زیاد به ثبت خواهد رسید.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، آرامکو در نظر دارد سهام خود را فردا در بازارهای جهانی به صورت عرضه اولیه ارائه کند و به نظر می رسد تمامی تلاش خود را برای ثبت این عرضه در تاریخ می کند.

اگر عرضه سهام آرامکو به تارگت مورد نظر محمد بن سلمان نرسد، مجبور است جام زهر را بنوشد یا با ارزش کمتر، این سهم را عرضه کند یا عرضه اولیه را برای بار دیگر به تاخیر بیاندازد.

تمامی مشاوران عرضه و سهامداران عمده ازتمامی کشورهای دنیا در جلسه عرضه اولیه این سهم شرکت کرده اند . مدیر اجرایی آرامکو، امین ناصر، هم اکنون در نیویورک و لندن جلسات مشترکی را برگزار می کند تا با تمامی مشاوران این عرضه جلساتی با موضوع عرضه اولیه داشته باشد.

پادشاه عربستان سعودی در روز جمعه حکم عرضه اولیه این سهم را صادر کرده است اما هنوز بر سر ارزش این عرضه بحث در میان است.

منابع آگاه فاش کردند که تنها مشکل پیش رو این است که عربستان تصمیم دارد عرضه اولیه سهام آرامکو به عنوان یکی از بزرگترین و شاید حتی بیشترین و پراهمیت ترین عرضه تاریخ به ثبت برسد تا پس از قیل و قال اخیر بر سر انفجار در این تاسیسات، بتواند نام این شرکت را بار دیگر بزرگ جلوه کند.

شاهزاده عبدل عزیز، وزیر انرژی عربستان، در خصوص این عرضه اظهار داشت: تمامی دستورات عرضه اولیه سهام این شرکت و تصمیم های متفاوت در این خصوص، بر عهده شاهزاده محمد بن سلمان است و وی تمامی اختیارات آرامکو را بر عهده دارد.

به نظر می رسد که مشاوران رتبه بالای سعودی در حال تلاش برای متقاعد کردن صندوهای بازنشستگی کشوری و صندوق های بزرگ سرمایه گذاری برای حضور در این عرضه اولیه هستند و در این میان با مقامات و روسای جمهور کشورهای مختلف دیدار کرده اند .

مشاوران تا به امروز توانستند سرمایه گذار بزرگ سعودی و مالک هتل های ریتر کارلتون را راضی کنند تا در حدود ۱۰۰ میلیارد دلار در این عرضه شرکت کند.

هم اکنون در حدود ۲۰ مشاور از کشورهای مختلف در حال رایزنی برای جلب نظر سهامداران بزرگ برای مشارکت در این عرضه هستند و بیشتر تمرکز آنها بر کشورهای حوزه خلیج فارس، آسیا و چین است.

مشاوران این عرضه از مشاوران سرمایه گذاری بزرگ در دنیا انتخاب شده اند که گلدمن ساکس، سیتی گروپ، جی پی مورگان و .. از جمله بزرگ ترین آنها هستند.

تلاش مقامات سعودی برای موفق جلوه دادن این عرضه اولیه، در راستای اهداف محمد بن سلیمان برای اقتصاد غیر وابسته به نفت تا سال ۲۰۳۰ میلادی است.این در حالی است که عرضه اولیه سهام آرامکو از سال ۲۰۱۶ تا به حال به تعوبق افتاده است .

به این ترتیب آرامکو وعده داده است که اگر ارزش سهام این شرکت با همان فرض ۲ تریلیون دلار به ثبت برسد در حدود ۷۵ میلیارد دلار سود تقسیم خواهد کرد یعنی هر سهم ۳.۷ درصد سود در میان سهامداران تقسیم خواهد شد.

اگر این عرضه در حدود ۲ تریلیون دلار برای آرامکو تامین مالی کند، در واقع عرضه اولیه آرامکو، بزرگترین عرضه اولیه تاریخ بازارهای سهام خواهد شد . به این ترتیب ریاض باید در حدود ۱ تا ۲ درصد از سهام خود را عرضه کند تا در حدود ۲۰ تا ۴۰ میلیون دلار سود کسب کند. اما در نهایت محمد بن سلمان به عرضه اولیه ۵ درصدی از سهام این شرکت راضی شده است.

به نظر می رسد سهامداران حقوقی این شرکت با اعلامیه ای رسمی به آن دسته از سهامدارانی که در این عرضه اولیه شرکت می کنند اعلام داشته اند که عدم کاهش سود سهام این شرکت را تا سال ۲۰۲۴ میلادی تضمین می کنند و این ضمانت حتی با تغییر قیمت نفت نیز تغییری نخواهد کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل