صادق

مدیرعامل شرکت پرداخت الکترونیک سداد از عملیاتی شدن پرداخت مبتنی بر کدهای QR توسط این شرکت خبر داد و گفت: با استفاده از اپلیکیشن ایوا و کدهای QR قابلیت پرداخت بدون حضور کارت آماده شده است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) به نقل از ایبِنا، محمد مهدی صادق، مدیرعامل شرکت پرداخت الکترونیک سداد با اشاره به پرداخت مبتنی بر کدهای QR گفت: در حدود یک سال و نیم گذشته و در نمایشگاه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت قابلیت پرداخت بدون حضور کارت با کدهای دو بعدی از سوی شرکت پرداخت الکترونیک سداد ارایه شد و هم اکنون حدود هشت ماه است که این قابلیت پرداخت به صورت آزمایشی ارائه شده و توانسته تا حدود یک درصد از تراکنش‌ها را به خود اختصاص دهد که با فرهنگ سازی امید می‌رود تا حجم این تراکنش‌ها افزایش یابد.

وی ادامه داد: در مدت زمانی که قابلیت پرداخت با کدهای دو بعدی به صورت آزمایشی به مشتریان ارائه می‌شد، مشکلات و نواقص رفع شد و در حال حاضر راهکاری قدرتمند به صورت عملیاتی ارائه شده است.

مدیر عامل شرکت پرداخت الکترونیک سداد با اشاره به نحوه انجام عملیات پرداخت با کدهای QR اظهار داشت:مشتریان با استفاده از یک بارکد دو بعدی و با استفاده از اپلیکیشن ایوا بدون حضور کارت می‌توانند عملیات پرداخت را با وارد کردن اطلاعات کارت بانکی یا شارژ موجود در داخل کیف پول انجام دهند و رسید نیز قابل چاپ یا ارسال از طریق پیام کوتاه است.

صادق ادامه داد: پذیرندگان شرکت سداد برای برخوداری دستگاه کارتخوان از قابلیت کدهای QR باید درخواست خود را ارسال کنند تا این روش پرداخت نیز در کنار روش پرداخت با کارت برای آن‌ها فعال شود؛ از سویی دیگر پذیرنده در زمان انجام عملیات پرداخت می‌تواند کد QR دستگاه را پرینت گرفته و مشتری با اسکن آن در اپلیکیشن ایوا  مبلغ قابل پرداخت را وارد کند یا این که در هنگام عملیات خرید پذیرنده مبلغ را وارد کرده و در لحظه یک QR کد با اطلاعات مورد نظر تولید می‌شود که مشتری با اسکن آن در نرم افزار ایوا و سپس وارد کردن اطلاعات کارت بانکی عملیات پرداخت را انجام خواهد داد.

وی در خصوص گسترش این قابلیت پرداخت بر روی سایر سامانه‌های متعلق به بانک ملی ایران تاکید کرد: امکان پرداخت بدون حضور کارت در حال حاضر به صورت کامل با اپلیکیشن ایوا راه‌اندازی شده و  به زودی نیز این خدمت  از طریق پیام رسان بله ارائه خواهد شد.

صادق با بیان اینکه گسترش استفاده این راهکار نیازمند فرهنگ سازی است، خاطر نشان کرد: گسترش راهکارهای جدید پرداختی همچون استفاده از کدهای دو بعدی نیازمند فرهنگسازی و مورد توجه قرار گرفتن از سوی شهروندان است؛ این راهکار می‌تواند خدمات خوبی را به شهروندان با افزایش ضریب نفوذ ایوا ارائه دهد و فرآیند عملیات پرداخت برای مشتریان در زمانی که کارت بانکی خود را به همراه ندارند تسهیل خواهد شد؛ از سویی دیگر پذیرندگان می‌توانند تراکنش‌هایی با مبالغ پایین را با این روش انجام دهند.

با تغییر نظام کارمزد ۲۰ تا ۳۰ درصد تراکنش‌ها به ابزار موبایل منتقل می‌شود

مدیرعامل پرداخت الکترونیک سداد، درباره رشد تراکنش‌های موبایلی و اینترنتی در طول ماه‌های اخیر و توسعه راهکارهای پرداخت مبتنی بر کدهای QR از سوی شرکت‌های پرداخت الکترونیک گفت: راهکارهای پرداخت با کدهای QR یکی از مواردی است که مورد استقبال شرکت‌های پرداخت قرار گرفته و در طول ماه‌های اخیر نیز رشد بسیار زیادی داشته است و اعتقاد دارم با توجه به احتمال بسیار زیاد تغییر نظام کارمزدی، بالغ بر ۲۰ تا ۳۰ درصد تراکنش‌ها به ابزارهای موبایلی منتقل شود که این تراکنش‌ها در مدل کارمزدی جدید هزینه پاییتری به دنبال خواهند داشت.

وی افزود: در صورتی که نظام کارمزدی تغییر نکند، صرفا از طریق تبلیغات و فرهنگ سازی شهروندان به استفاده از این ابزار استقبال خواهند کرد و عملا شاید نتواند سهم بازار زیادی را به خود از تراکنش‌ها اختصاص دهد اما در هر صورت بازارهای جدیدی را می‌تواند ایجاد کند.

صادق ادامه داد: موضوع تغییر نظام کارمزد مدت‌ها است که مطرح شده و شرکت‌ها نیز پیگیر این موضوع هستند اما با توجه به پیچیدگی گسترده چندان نمی‌توان در مورد آن با قطعیت صحبت کرد؛ امیدوار هستیم که اصلاح نظام کارمزد رخ دهد اما نمی‌توان گفت که تا پایان سال این اصلاح به صورت قطعی انجام خواهد شد.

وی درباره سقف تراکنش‌های با کدهای دو بعدی سداد خاطر نشان کرد: تراکنش‌ها انجام شده از این طریق کانال کدهای QR سقف متغییری دارند و در مقایسه با کارت بانکی سقف خرید ۵۰ میلیون تومانی ندارند چرا که از سوی بانک مرکزی تاکیداتی در زمینه ریسک و محدودیت وجود دارد؛ این روش پرداخت عمدتا برای تراکنش‌های خرد است و تا یک الی دو میلیون تومان سقف دارد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

پربازدیدترین

آخرین‌های روی خط رسانه‌ها