همتی

رئیس‌کل بانک مرکزی از افزایش ۲۱درصدی قدرت پول ملی در یک سال اخیر خبر داد و ۵ هدف اصلی اقتصاد را در ماه‌های آتی تشریح کرد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) به نقل از تسنیم، عبدالناصر همتی در تازه‌ترین یادداشت اینستاگرامی خود نوشت: امروز ۱۳ آبان ۹۸ و یک سال از شروع جنگ اقتصادی و تحریم‌ بانکی و صادرات نفت ایران توسط آمریکا می‌گذرد. آن‌روزها پیش‌بینی یک سال بعد مشکل و تا حدی نگران‌کننده بود.

وی با اشاره به تحریم‌های آمریکا در یک سال گذشته تأکید کرد: آمریکا با تداوم یک سال فشار حداکثری به هدف اصلی‌اش که ازهم‌فروپاشی اقتصاد و در نهایت به زانو در آوردن ایران بود، نرسید.

رئیس‌کل بانک مرکزی در خصوص نرخ ارز و دلار نیز تصریح کرد: نرخ ارز، که خود آمریکایی‌ها از آن به‌عنوان شاخص مهم تأثیر فشار یاد می‌کردند، از ۱۴۳۵۰ تومان در ۱۳ آبان ۹۷ به ۱۱۳۰۰ تومان در ۱۳ آبان ۹۸ رسید (۲۱درصد افزایش قدرت پول ملی).

همتی همچنین تأکید کرد: تورم ناشی از تغییر نرخ ارز و اخلال در بخش خارجی اقتصاد، فشار زیادی به اقتصاد ایران، خصوصاً اقشار با درآمد پایین و ثابت وارد آورد و رفاه بخش مهمی از مردم از بابت تحریم آسیب دید که نیاز به ترمیم دارد.

به‌گفته رئیس‌کل بانک مرکزی، نهایتاً، ثبات نسبی به اقتصاد برگشت و شاخص‌های مهم اقتصادی نظیر تورم و رشد غیرنفتی به‌آرامی در مسیر بهبود قرار گرفت.

وی درباره اهداف مهم که باید مورد توجه اقتصاد باشد، گفت: ازحالا، تلاش‌ها در اقتصاد باید متمرکز شود بر رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص داخلی و رونق تولید ملی، کاهش اتکاء بودجه دولت به نفت و ایمن‌سازی اقتصاد نسبت به نوسانات درآمدهای نفتی و سرعت دادن به روند اصلاح نظام بانکی کشور.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =

پربازدیدترین

آخرین‌های اقتصاد کلان