طحانی

گزارش های شش ماهه شرکت ها در صنایع فلزی، پتروشیمی، پالایشی، دارو ، بانک و کانه های فلزی در حدانتظار بازار بوده است.

مهدی طحانی، کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با  پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، ضمن  بیان این مطلب افزود: در واقع، انتظار بازار سرمایه از گزارش های شش ماهه در سهام بنیادی همان بود که شرکت ها منتشر کردند.

 وی اظهار داشت: در دوران تعطیلی یا بین التعطیلی، به صورت سنتی حجم معاملات بازار سرمایه کاهش دارد؛ با این حال گزارش های شش ماهه شرکت ها نشان می دهد که در شرکت های فلزی، پتروشیمی، پالایشی، دارو، بانک و کانه های فلزی، این گزارش ها قابل قبول و مطابق با انتظار بازار بوده است؛ البته در صنعت دارو، قیمت سهام بیشتر از سود انتظاری شرکت ها رشد کرده است .

این کارشناس بازار سرمایه افزود: گزارش های ماهانه هم تا حدودی برای بازار قابل پیش بینی بود و این حکایت از آن دارد که سودی را که تحلیلگران در ابتدای سال برای شرکت ها پیش بینی می کردند، حداقل در قسمت فروش در حال تحقق است. هرچند با توجه به چشم انداز قیمت تمام شده محصولات شرکت ها، تا حدودی با کاهش حاشیه سود مواجه خواهیم بود.

طحانی در ادامه، با اشاره به برخی نوسانات بازار در چند هفته اخیر گفت: علت نوسانات منفی، انتظارات از کاهش برابری نرخ دلار نسبت به ریال بود؛ چرا که یکی از دلایل افزایش قیمت سهام، افزایش فروش شرکت ها به خاطر افزایش برابری نرخ دلار به ریال بوده که این عامل رفته رفته  تحت تاثیر کاهش های اخیر قیمت دلار قرار می گیرد.

 وی توضیح داد: از طرفی از آنجا که سال آینده هم حقوق و دستمزد و قیمت حامل های انرژی افزایش پیدا می کند، به نظر می رسد بهای تمام شده محصولات شرکت ها به تدریج افزایش یابد. در نتیجه اگر سایر شرایط ثابت باشد، ممکن است حاشیه سودی کمتر از وضعیت فعلی داشته باشند .

به گفته طحانی، تحلیل گران و معامله گران در این دوران تا حدودی با محافظه کاری در معاملات عمل می کنند و ترجیح می دهند یا نقد باشند (یعنی از اوراق بدهی یا صندوق های با درآمد ثابت استفاده کنند) یا اگر سهام دار هستند، بیشتر به شکل بنیادی سهامداری کنند تا مطمئن شوند از سود تقسیمی خوبی برخوردارند.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بازار در دوماه اخیر رشد خوبی را تجربه کرده است، گفت: زمانی که شاخص به طور یک نفس تا ۳۳۰ هزار رشد کرد، طبیعتا باید از نظر زمانی منتظر اصلاح هم بود . با این حال در غالب موارد، قیمت سهام بسیار جلوتر از سودآوری شرکت ها حرکت کرد و این اتفاق نشان داد سهام شرکت های بنیادی بر خلاف شرکت های کوچک نمی تواند چندان کاهش قیمت سهام داشته باشد و در سطوح فعلی نوسان خواهد کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه