خبر

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت پرداخته است.

قوانین مالیاتی در بازار سرمایه تغییر نمی کند

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، زمزمه های مطرح شده در فضای مجازی در خصوص وضع مالیات جدید بر سود سهام شرکت های بورسی و فرابورسی را تکذیب کرد. دکتر شاپور اظهار داشت: بنا بر مذاکرات صورت گرفته با وزیر امور اقتصادی و دارایی، هیچ گونه تغییری در مالیات سود سهام شرکت های بورسی و فرابورسی صورت نخواهد گرفت؛ در صورتی هم که مقررات مالیاتی جدیدی وضع شود، بنا به اعلام وزیر، این مالیات باید در راستای حمایت از شرکت های بورسی کاهش یابد تا شفافیت مورد تشویق قرار گرفته و تولید و صادرات کشور تقویت شود.

مشاهده کل خبر

سهامداران نگران نباشند؛ مالیاتی در کار نیست

چندی پیش صحبت‌هایی شد بر این اساس که سازمان امور مالیاتی کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی در پیش نویس اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم درصدد اخذ مالیات از سود سپرده بانکی و سود سهام بر آمده است و این موضوع بازتابی در میان سرمایه گذاران در بازار های مالی داشت، اما عبدالناصر همتی - رییس کل بانک مرکزی - دو روز پیش رسما این ادعا را درباره مالیات از سود سپرده‌های بانکی از اساس تکذیب کرد. شاپور محمدی - رئیس سازمان بورس - نیز در واکنش به این ادعا اعلام کرد که زمزمه‌های مطرح شده در خصوص وضع مالیات جدید بر سود سهام شرکت‌های بورسی و فرابورسی واقعیت ندارد.

مشاهده کل خبر

دو نکته معاون سازمان بورس درباره محدودیت بانک مرکزی با افزایش سرمایه بانک‌ها

معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس درباره شبهه مربوط به محدودیت بانک مرکزی با افزایش سرمایه بانک‌ها از محلی به غیر از دارایی های ثابت، دو نکته را مطرح کرد. حسن امیری درباره نامه دیروز مبنی بر مخالفت بانک مرکزی با افزایش سرمایه یک بانک از محلی به غیر از دارایی های ثابت و توضیحات نهاد ناظر بازار پول گفت: در این رابطه دو نکته قابل طرح و بیان است. نخست اینکه هنوز بخشنامه یا رویه ای از سوی بانک مرکزی ابلاغ نشده که شامل همه بانک ها باشد.

مشاهده کل خبر

سند پیشگیری از وقوع جرائم و تخلفات در حوزه بازار سرمایه

معاون حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن اشاره به تصویب و تأیید "سند پیشگیری از وقوع جرائم و تخلفات در حوزه بازار سرمایه" در جلسه اخیر شورای عالی بورس و اوراق بهادار بیان داشت: با تصویب این سند در شورای عالی بورس، تمرکز و اولویت جدی سازمان بورس و اوراق بهادار بر پیشگیری و ارتقای سلامت بازار سرمایه خواهد بود و سلامت و شفافیت بازار سرمایه ارتقاء می یابد. جعفر جمالی گفت: این سند برای اجرا در یک دوره سه ساله ابلاغ شده است و سازمان با تصویب آن بر پیشگیری از ناهنجاری های بازار سرمایه تمرکز خواهد کرد.

مشاهده کل خبر

کمیته فقهی سازمان بورس تنها عضو شیعه شرکت کننده در چهاردهمین اجلاس علماء شریعت در حوزه مالی اسلامی

کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان تنها عضو شیعه، در چهاردهمین اجلاس علماء شریعت در حوزه مالی اسلامی شرکت کرد. مجید پیره، دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص این نشست عنوان داشت: آکادمی بین المللی تحقیقات شرعی در حوزه مالی اسلامی یکی از موسساتی است که پژوهش ها و فعالیت های مختلفی را در خصوص بازارهای سرمایه و فایناس اسلامی در دستور کار دارد و در کشور مالزی قرار دارد. این موسسه که به بانک مرکزی مالی وابسته است هر ساله نشستی را با حضور فقهای جهان اسلام برگزار می کند و اعضای این نشست در خصوص تازه ترین اقدامات شوراهای فقهی تبادل نظر می کنند.

مشاهده کل خبر

تسری تصمیم بانک مرکزی به کل بازار درست نیست/ بازار در نقطه ثبات است

محمود رضا خواجه نصیری مدیرعامل تامین سرمایه تمدن در تشریح بازار سهام روز ۱۳ آبان ۹۸ گفت:بازار سهام  امروز تا حد زیادی متاثر از خبر تصمیم بانک مرکزی در خصوص نحوه تجدید ارزیابی بانک ها بود. نایب رئیس هیات مدیره شرکت بورس تهران تصریح کرد: موضوع تجدیدارزیابی یک شرکت یا چند شرکت از یک صنعت در یک سال گذشته بسیار مطرح شده و چندین بار تصمیمات متعددی در این خصوص مطرح و بحث شده و این موضوع جدیدی نیست .

مشاهده کل خبر

با انتشار گزارش‌های ماهانه عملکرد شرکت‌ها، بازار کاراتر می‌شود

یک تحلیلگر بازار سرمایه معتقد است که انتشار گزارش ‌های عملکرد ماهانه شرکت‌ها و قرار گرفتن آن در دسترس عموم از طریق سایت کدال به تحلیل دقیق تر صورت های مالی منجر می شود. انتشار این گزارش‌ها موجب افزایش کارایی اطلاعاتی بازار می‌شود. مهدی کارنامه حقیقی، تحلیلگر سهام و مشاور مالی در خصوص روند بازارسرمایه اظهار داشت: رشد فزاینده و پرشتاب شاخص سهام مستلزم ورود نقدینگی جدید به بازار است.

مشاهده کل خبر

«واقع‌بینی» شرطی لازم برای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن با بررسی رفتار فعلی معامله‌گران بازار سهام اظهار کرد: یکی از دلایلی که سهام شرکت‌های بزرگ بنیادی راه خود را از شرکت‌های کوچک جدا کردند، تاثیر گزارش‌های مثبت بود اما نباید انتظار داشته باشیم که این روند با سرعت زیادی ادامه پیدا کند. به گفته امیر تقی خان تجریشی، نقطه مقابل سهام شرکت های کوچک، سهام شرکت‌های بزرگ و برخی سهام بنیادی است، به طوریکه این سهام اوضاع خوبی دارند و می توانند کماکان بیشتر از بازارهای جایگزین ایجاد سودآوری کنند. در این میان نکته بااهمیت برای سرمایه‌گذاران مقایسه معاملات سهام با بازارهای جایگزین است. در حال حاضر سهام بزرگ این امکان را دارند که اگر از لحاظ بنیادی هم پشتیبانی شوند می توانند بیشتر از سایر بازارها سودآوری داشته باشند.

مشاهده کل خبر

بازار در انتظار رکوردهای تازه

همایون دارابی اظهار داشت: بخش عمده رفتار معامله گران در حال حاضر به دو دسته کلی تقسیم شده است؛ گروه اول افرادی هستند که بازدهی کنونی بازار یعنی بیش از ۸۰درصد تا قبل از اصلاح کنونی را مطلوب برای سال جاری ارزیابی کرده و درصدد حفظ این بازدهی تا پایان سال هستند و دیدگاه دوم که قایل به رشد بیشتر بازار و تداوم فعالیت گسترده در بازار حتی در صورت ورود بازار به فاز نوسانی هستند. این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این سوال هم که چرا سرمایه‌گذاران به علائم مثبت گزارش‌های ۶ ماهه واکنش جدی نشان ندادند ، اظهار داشت: چند عامل در این مساله دخیل بود؛  اول اینکه بخش عمده گزارش های خوب مربوط به شرکت های بزرگ بود که رفتار قیمتی آنها با شرکت های کوچک متفاوت است.

مشاهده کل خبر

با انتشار گزارش‌های ماهانه عملکرد شرکت‌ها، بازار کاراتر می‌شود

یک تحلیلگر بازار سرمایه معتقد است که انتشار گزارش ‌های عملکرد ماهانه شرکت‌ها و قرار گرفتن آن در دسترس عموم از طریق سایت کدال به تحلیل دقیق تر صورت های مالی منجر می شود. انتشار این گزارش‌ها موجب افزایش کارایی اطلاعاتی بازار می‌شود. مهدی کارنامه حقیقی، تحلیلگر سهام و مشاور مالی در خصوص روند بازارسرمایه اظهار داشت: رشد فزاینده و پرشتاب شاخص سهام مستلزم ورود نقدینگی جدید به بازار است.

مشاهده کل خبر

رشد شاخص در انتظار افزایش تقاضای بازار جهانی

یک کارشناس بازار سرمایه، رشد این بازار را در شرایط کنونی نیازمند محرک های مختلف از جمله اخبار بازار جهانی، تجدید ارزیابی دارایی ها و انتشار گزارش های صنایع بورسی ارزیابی کرد و اخبار سیاسی را نیز فاکتوری اثرگذار بر روند بازارهای منطقه دانست. حمید میرمعینی در ارزیابی آرایش و رفتار فعلی معامله گران بازار سرمایه اظهار داشت: بعد از دوره رشد پرشتاب شاخص که در اکثر نماد ها اتفاق افتاد، بازار به استراحت نیاز داشت؛ ضمن اینکه بازار برای ادامه روند رو به رشد خود به اخبار جدید و مثبت نیاز دارد.

مشاهده کل خبر

بازار سهام در روزهای آتی شاهد وضعیت بهتری خواهد بود/ اصلاح در شرایط فعلی امری مقطعی و طبیعی است

علی صادقین کارشناس بازار سرمایه، نسبت آخرین وضعیت بازار سهام و روزهای پیش‌رو ضمن اشاره به اینکه سهام بنیادی با پتانسیل بیشتر رشد خواهند کرد، اظهار داشت: پیش‌بینی می‌شود در در شرایط فعلی و با توجه به انتشار گزارش‌های ۶ ماهه، سهام بنیادی و سهام  شرکت‌هایی که به طور عمده توانسته‌اند آمار صادرات و فروش خود را حفظ کنند، تاپایان سال نیز می‌توانند روند رو به رشد خود را گرچه کندتر ادامه دهند؛ همچنین اصلاح  برخی از گروه‌ها را نیز می‌توان طبیعی دانست و در حال حاضر بازار می‌تواند همین روند (چندروز منفی و چند روز مثبت) را حفظ کند.

مشاهده کل خبر

رشد بازار سرمایه واقعی است/ بازگشت مجدد شاخص به روند صعودی

مدیر عامل کارگزاری بورس بیمه ایران، رشدهای اخیر بازار سرمایه را واقعی ارزیابی کرد و گفت:  بورس پس از یک دوره استراحت به روند رو به رشد خود بازمی گردد. مهدی محمود رباطی با اشاره به رشد چشمگیر بازار سرمایه طی ماه های گذشته و ضرورت استراحت شاخص پس از این دوره گفت: بازار بعد از رشد قابل قبول و قابل توجهی که از ابتدای سال ۹۷ تا نیمه نخست سال ۹۸ داشته است، در دو سه هفته گذشته روند استراحتی را در پیش گرفته است و این روند در تمام گروه های بازار مشاهده می شود و مختص یک گروه خاص نیست.البته این روند استراحت و اصلاح در برخی از گروه ها شدیدتر بوده ولی در گروه هایی با رشد کمتر، با تخفیف رخ داده است

مشاهده کل خبر

ثبات عرضه و افزایش تقاضا در اوراق تامین مالی

بازار اوراق تامین مالی در نیمه اول سال ۱۳۹۸ تغییر چندانی نداشته و با ثبات نسبی روبرو بوده است. ارزش بازار اوراق تامین مالی در پایان شهریور سال ۱۳۹۸ به ۸۶۰ هزار میلیارد ریال رسیده که این رقم نسبت به پایان سال قبل تنها ۱.۱ درصد افزایش یافته است. علت اصلی عدم رشد ارزش بازار اوراق تامین مالی و ثبات نسبی شرایط سمت عرضه این بازار تا پایان ششمین ماه سال، عدم ورود اوراق تامین مالی دولتی مربوط به قانون بودجه سال ۱۳۹۸ به بازار سرمایه بوده است.

مشاهده کل خبر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =

پربازدیدترین

آخرین‌های شركت‌ها و مجامع