تالار

امروز دوشنبه ۲۰ آبان‌ماه ۱۳۹۸ بازار سرمایه شاهد تامین مالی بخشی از مخارج راه‌اندازی ترمینال دوم فرودگاه بین‌المللی کیش برای سازمان مناطق آزاد کیش است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، در این مراسم که با حضور دکتر بانک مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی، نادر قاسمی عضو هیات مدیره بانک مسکن، دکتر فاضلیان مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت تامین سرمایه بانک مسکن، غلامحسین مظفری رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان مناطق آزاد کیش و مدیرشعب بانک مسکن استان هرمزگان برگزارشد، بانک مسکن به عنوان ضامن وعرضه کننده این اوراق و شرکت تامین سرمایه بانک مسکن متعهد پذیره‌نویسی این اوراق شدند.

این تامین مالی از طریق انتشار اوراق اجاره برای شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش به مبلغ ۳۰۰۰ میلیارد ریال در بازار فرابورس ایران می‌باشد. همچنین نرخ سود این اوراق سالانه ۱۸% است که به صورت هر سه ماه یکبار به دارندگان اوارق پرداخت می‌شود. در پایان ۴ سال عمر اوراق نیز مبلغ اسمی بازپرداخت خواهد شد.

اگرچه تامین مالی حوزه ناوگان حمل و نقل هوایی از طریق ابزارهای نوین تامین مالی در بازار سرمایه تاکنون چندین مرتبه صورت پذیرفته است، ولیکن توسعه زیرساخت این صنعت برای اولین بار با انتشار این اوراق در بازار سرمایه کلید می‌خورد. نکته‌ای که حائز اهمیت است؛ ساختار نوین ابزارهای نوین تامین مالی در بازار سرمایه، تنوع و انعطاف‌پذیری آن‌ها می‌باشد که این روش‌های تأمین مالی را از تسهیلات بانکی متمایز می‌سازد. از جمله این ویژگی‌ها، تأمین وجوه مورد نیاز به پشتوانه دارایی‌های منقول و غیر منقول شرکت در عین بهره‌برداری از این دارایی‌ها است.

شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش در قالب عقد اجاره به شرط تملیک یک ملک ویلایی با کاربری مسکونی خود واقع در غرب کیش به ارزش روز کارشناسی شده حدوداً ۳۰۰۰ میلیارد ریال را به ناشر اوراق، فروخته و مجدداً این دارایی را اجاره به شرط تملیک کرده است. بهره‌برداری از این دارایی طی عمر اوراق در اختیار بانی اوراق بوده و در زمان سررسید و پس از تسویه تعهدات، مالکیت به شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش بازگردانده خواهد شد.

این اوراق از طریق بانک مسکن منتشر می‌شود که ضمانت پرداخت‌های این اوراق را بانک مسکن و تعهد پذیره‌نویسی و بازارگردانی را شرکت تامین سرمایه بانک مسکن بر عهده دارد. فرآیند عرضه از طریق شرکت کارگزاری بانک مسکن به عنوان عامل فروش اوراق صورت خواهد پذیرفت. شرکت مشاور سرمایه‌گذاری امین نیکان آفاق نیز مشاور عرضه اوراق است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =

پربازدیدترین

آخرین‌های روی خط رسانه‌ها