قالیباف

مدیرعامل سابق بورس تهران، ورود ابزارهای نوین و کاربردی از جمله فروش تعهدی به بازار سرمایه را در توسعه بازار، عمق بخشی و کشف قیمت ها بسیار موثر دانست.

حسن قالیباف اصل در گفت و گو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) اظهار داشت: یک نکته مهم در توسعه بازارها و جذابیت بخشی بازارهای مالی برای سرمایه گذاران،توسعه ابزارهای جدید است؛ لذا موضوعی که امروز نهادهای مالی از جمله تاًمین سرمایه ها یا نهاد ناظر یا بورس ها هم دنبال می کنند توسعه ابزارها و روش های جدیدی است که در بازارهای مالی و مشخصاً بورس های اوراق بهادار کاربرد داشته باشد.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه در چند سال گذشته در حوزه ابزارها کارهای خوبی در بازار سرمایه و سازمان بورس و اوراق بهادار انجام شده است، افزود: بازار سرمایه، خوشبختانه علاوه بر تامین مالی بلند مدت، توانایی تاًمین مالی نیازهای کوتاه مدت بنگاه های اقتصادی را نیز دارد و این توسعه خوبی بوده که اخیرا در بازار سرمایه رخ داده است.

قالیباف ادامه داد: بحث دیگری که سال هاست در بازار سرمایه ما مطرح شده و علیرغم برخورداری از مجوز کمیته فقهی و  اقدامات مثبت سازمان بورس و شرکت بورس اوراق بهادار تهران هنوز به نتیجه مطلوب خود نرسیده است، همین فروش تعهدی است؛ قطعا اگر این ابزار بر اساس اهداف ترسیم شده برای آن به سرانجام برسد به مدیریت نوسانات بازار و کنترل ریسک ها و کشف قیمت کمک خواهد کرد.

وی در پاسخ به این سوال که فروش تعهدی در نوسانات شدید بازار با چه مکانیسمی به کنترل بازار کمک می کند، گفت: در جاهایی که بازار ما خیلی رو به بالا است، دست سهامدار عمده اگر چه به خاطر بحث های مدیریتی چندان باز نیست اما بالاخره می خواهد عرضه خود را داشته باشد. فروش تعهدی کمک می کند در جاهایی که سهم در بازار کم است نیز عرضه و کشف قیمت انجام شود تا قیمت ها فقط به واسطه نبود سهم کافی برای عرضه بالا نروند .

مدیرعامل سابق بورس تهران توضیح داد: اگر این ابزار در بازار سرمایه به طور جدی به کار گرفته شود می تواند در جهت عمق بخشی و توسعه بازار سرمایه موثر افتد و جعبه ابزار این بازار را تکمیل کند.

قالیباف در پاسخ به سوالی درخصوص نوسانات و اصلاحات احتمالی بازار و رفتار صحیح سرمایه گذاران در این مواقع هم گفت: نوسان، ذات بازار است و قیمت ها در بازار سرمایه دائماً  در حال تغییر است . تفاوتی که بازار سرمایه با سایر بازارها دارد این است که در بازار سرمایه قیمت ها روی تابلو است و سرمایه گذار، روزانه خرید و فروش می کند . از طرف دیگر بازار سرمایه به اطلاعات و اخبار مختلفی که در حوزه اقتصاد، فناوری، صنعت و سیاست منتشر می شود، حساس است و عکس العمل نشان می دهد.

وی ادامه داد: اینکه گاهی اوقات می بینیم بازار سرمایه رو به بالا است و زمانی دیگر رو به پایین،  یک روز مثبت و یک روز منفی است اصلا غیر طبیعی نیست و این اتفاق در تمام بازارهای جهان رخ می دهد. به همین دلیل کسی که وارد بازار سرمایه می شود باید بپذیرد که این بازار دائما در حال نوسان است .

مدیرعامل سابق بورس تهران با بیان اینکه در بازار سرمایه ابزار مدیریت نوسان نیز وجود دارد، گفت: سرمایه گذار باید دنبال آن باشد که از ابزار در اختیار خود برای مدیریت این نوسان استفاده کند؛ برای مثال تنوع سازی کند. یعنی به جای اینکه پول خود را روی یک سهم و دارایی مشخص سرمایه گذاری کند ، در  چندین دارایی سرمایه گذاری کند تا ریسک کمتری را هم پذیرا باشد .

قالیباف افزود: علاوه بر اینها بازار در ماه هایی از سال بسیار پر شور است و در ماه هایی از سال یک رکود نسبی ممکن است بر بازار حاکم شود که از آن تحت عنوان زمان استراحت تعبیر می کنند. مطالعات نشان داده است که در حوزه بازار سرمایه و مالی اثرات تقویمی در همه بازارها وجود دارد و این اثرات تقویمی یک پدیده اقتصادی است.

مدیرعامل سابق بورس تهران ادامه داد: برای مثال در فصل مجامع، بازار ایران معمولاً یک شرایط  پر نوسان را  طی می کند و معمولاً شرکت ها زمانی که اطلاعات پیش بینی خود را به بازار اعلام می کنند اصل را بر محافظه کاری می گذارند؛ به همین دلیل، با آغاز فصل مجامع ، اطلاعات شرکت ها بعد از تایید حسابرس، به بازار اعلام می شود. معمولاً هم این اطلاعات و گزارش ها نسبت به پیش بینی ها مثبت تر است، لذا بازار را متاثر و  مثبت می کند.

وی اظهار داشت: معمولاً در مجامع اطلاعات زیادی بین مدیران و سهامداران رد و بدل می شود و اطلاعات زیادی نیز وارد بازار می شود؛ این مساله باعث می شود بازار بتواند به صورت شفاف در مورد شرکت ها تحلیل کند. یا مثلا در اطلاعات میان دوره ای و دوره ای که وارد بازار می شود ، اگر برآیند کلی مثبت باشد، بازار هم مثبت خواهد بود و اگر این اطلاعات پاسخگوی انتظارات نباشد، قاعدتاً حرکت بازار رو پایین است.

مدیرعامل سابق بورس تهران افزود: بالا رفتن نرخ ارز  و افزایش قیمت سهام ، نگاه ها را به سوی بازار سرمایه می گرداند و پول ها به جای اینکه به جاهایی برود که تورم ایجاد می کند، جذب این بازار و صنایع تولیدی می شود و این در کل مثبت است.

قالیباف با بیان اینکه بازار سرمایه به واقعیت های اقتصاد عکس العمل نشان می دهد، افزود:  نوسانات شاخص در اصل نشان دهنده وضعیت اقتصادی است و جابجایی آن در اختیار هیچ شخصی از جمله رئیس یا مدیریت سازمان بورس نیست ؛ لذا اینکه می گوییم بورس آیینه تمام نمای اقتصاد است به این معنی است که یک نفر یا یک عامل به تنهایی نمی تواند شاخص را جا به جا کند .

وی در پایان خاطرنشان کرد: سرمایه گذارانی که وارد بازار سرمایه می شوند همواره باید به این واقعیت توجه کنند که بورس به وضعیت شرکت ها، صنایع، کلان اقتصاد و سیاست عکس العمل نشان می دهد و بیش از هرچیز باید اینها را تحلیل کند و بر اساس آن تصمیم بگیرد که کدام سهم را بخرد و کدام سهم را بفروشد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه