ساختمان فرابورس

فرابورس ایران در هفته منتهی به ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸، در مجموع برآیندی مثبت را ثبت کرد. در پایان روز معاملاتی چهارشنبه، شاخص آیفکس با رسیدن به ۳۹۳۲ واحد، بازدهی ۱.۲ درصدی نسبت به ابتدای هفته و ۳.۴ درصدی نسبت به ابتدای ماه جاری را به ارمغان آورد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، در انتهای هفته گذشته، ارزش بازار از مرز ۴ میلیون میلیارد ریال عبور و بازدهی ۱.۱ درصدی را در این زمینه حاصل آورد. بر این اساس ارزش بازار فرابورس با رسیدن به این عدد، بازدهی ۵۶ درصدی نسبت به ابتدای سال و ۳.۷ درصدی نسبت به ابتدای ماه آبان را تا امروز داشته است.

لازم به ذکر است که در هفته سوم آبان، حجم معاملات انجام شده ۴ هزار و ۵۵۰ میلیون ورقه بود که افتی ۷۴ درصدی نسبت به هفته قبل‌تر را نشان می‌دهد؛ با این حال ارزش معاملات در هفته منتهی به ۲۴ آبان بیش از ۸۴ هزار میلیارد ریال بود که افزایش ۱۶۹ درصدی نسبت به گفته قبل‌تر را نشان می‌دهد. اما مورد سوم حائز اهمیت در معاملات هفتگی، تعداد معاملات صورت گرفته است و بهتر است برای تحلیل کامل‌تر به رشد ۱۴ درصدی تعداد معاملات در این هفته نسبت به هفته گذشته آن نیز اشاره کرد. در مجموع افزایش روزهای معاملاتی هفته از ۴ به ۵ در این دو هفته پیاپی، تاثیر خود را بر آیتم‌های اصلی معاملاتی نشان داده است.

تابلوها زیر ذره‌بین

در اولین هفته آیان که هیچ تعطیلی در ان مانع خرید و فروش سهامداران حقیقی و حقوقی نشد، بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس به لحاظ ارزش معاملات انجام شده در صدر سایر تابلوها قرار گرفت. این بازار با ۶۱ هزار و ۳۴۲ میلیارد ریال معامله، رشدی ۵۴۲ درصدی را نسبت به هفته قبل خود رقم زد. همچنین حجم معاملات در این بازار ۱۶۲ میلیون ورقه بود که در این زمینه نیز رشدی ۹ درصدی نسبت به هفته دوم آبان ثبت شد.

اما در پله دوم ارزش معاملات تابلوهای مختلف فرابورس ایران، تابلوی بازار دوم قرار داشت که با جابجایی ۲ هزار و ۱۸۴ میلیون ورقه سهم به ارزش ۱۴ هزار و ۶۸۸ میلیارد ریال به ترتیب رشدی ۱۰ و ۲۶ درصدی نسبت به هفته قبل‌تر را رغم زد.

اما در پله سوم ارزش معاملات هفته منتهی به ۲۴ آبان، تابلوی بازار پایه قرار داشت که با ثبت ۶ هزار و ۳۱۱ میلیارد ریال معامله در قالب هزار و ۷۸۷ میلیون ورقه، کاهش ۱۰ و ۸۷ درصدی را به ترتیب در ارزش و حجم معاملات نسبت به هفته قبل را حاصل داشت.

تابلوی بازار اول و شرکت‌های کوچک و متوسط نیز به ترتیب با ۲ هزار و ۱۴۸ میلیارد ریال و ۲۷ میلیارد ریال معامله، به نحوی در رشد ۱.۲ درصدی ارزش کل معاملات در این هفته نسبت به هفته قبل نقش داشتند.

صنایع زیر ذره‌بین

در اولین هفته بدون تعطیلی آبان، صنایع مختلف وزن‌های مختلفی از کل معاملات را بر دوش داشتنتند. به این ترتیب دو صنعت مواد و محصولات دارویی و همچنین صنعت محصولات کاغذی با دارا بودن سهم ۱۲ و ۱۰ درصدی از ارزش کل معاملات، به ترتیب در مقام‌های اول و دوم قرار گرفتند. ارزش معاملات در دو گروه یاد شده به ترتیب ۲ هزار ۵۵۱ میلیارد ریال و بعدی ۲ هزار ۱۳۴ میلیارد ریال ثبت شد.

صنایع فلزات اساسی، صنعت انبوه‌سازی، املاک و مستقلات و همچنین صنعت زراعت و خدمات وابسته هر یک با حدود ۷ درصد از سهم کل ارزش معاملات، به ترتیب در رتبه های سوم تا پنجم قرار داشتند.

مهمترین رویدادهای هفته

شاید مهمترین رویداد هفته از نظر تمامی آقایون و خانم‌هایی که در فرابورس ایران فعالیت می‌کنند، یازده سالگی این شرکت بود. فرابورس ایران در تاریخ ۲۲ آبان ۱۳۸۷ مراحل ثبت خود در اداره ثبت شرکت‌ها را تکمیل و از ۶ مهر ۱۳۸۸ فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. قیمت پایانی نماد «فرابورس» در یازدمین سالگرد تولد خود، از هزار و ۴۰۰ تومان عبور کرد.

اما دیگر رویداداهای مهم هفته به سه خبر از بازار ابزارهای نوین بازمی‌گردد. خبر اول به پذیره‌نویسی اوراق منفعت دولت در نمادهای «افاد۵۱ تا افاد۵۵» مربوط می‌شود که طی آن ۴۹ هزار و ۹۲۱ میلیون ورقه به قیمت پذیره‌نویسی هر ورقه یک میلیون ریال در این هفته به صورت کامل انجام گرفت.

دومین خبر مهم به هفتادمین عرضه اولیه اسناد خزانه اسلامی با نماد «اخزا۸۰۶۱» مربوط می‌شود که طی آن، ۱۵ هزار میلیارد ریال اوراق به فروش رسید. این اوراق ۷۱۴ هزار ریال کشف قیمت شد و بر اساس اطلاعیه منتشر شده، سررسید در تاریخ ۱۹ مرداد ۱۴۰۰ خواهد بود.

آخرین رویداد مهم این هفته نیز به پذیره‌نویسی اوراق اجاره شرکت سرمایه گذاری و توسعه کیش در نماد «کیش۱۴۰۲» مربوط می‌شود. برای اوراق از تاریخ ۲۰ آبان به مدت سه روز کاری امکان پذیره‌نویسی درنظر گرفته شده بود که در همان دقایق ابتدایی، کل اوراق اجاره منتشر شده به فروش رسید. در مجموع طی این عملیات ۳ میلیون ورقه به قیمت پذیره‌نویسی یک میلیون ریال به فروش رسید.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

پربازدیدترین

آخرین‌های فرابورس