دلار، طلا

قیمت نفت و محصولات پتروشیمی پس از به تعادل رسیدن مجدد بازار نفت؛ دوباره وارد روند کاهشی شدند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)،  روند قیمت در بازارهای کامودیتی با افزایش عرضه از سوی آمریکا با تغییرات اساسی رو به رو شد. در این بین، قیمت مس و روی به دلیل کمبود عرضه و مشکلات در معادن بزگ استخراج این فلزات، بویژه در معادن مس شیلی که با برخی اعتراضات خشونت آمیز مواجه شده است، با ثبات نسبی قیمت مواجه شد.

روند تغییرات قیمت کامودیتی‌های مهم در بازارهای جهانی به شرح جدول زیر :

رنگ سبز در جدول بالا نشانه بهبود قیمت‌ها و رنگ قرمز به معنی کاهش قیمت‌ها در دوره مورد بررسی است. روند قیمت‌ها می‌تواند از سبز به زرد، نارنجی و سپس قرمز کاهش یابد یا بالعکس. همانگونه که جدول قیمت کامودیتی‌ها نشان می‌دهد همچنان در مورد اغلب کامودیتی‌های ارائه شده در مقایسه با ابتدای سال ۱۳۹۸ باکاهش قیمت مواجه بوده ایم.

همانطور که نمودار بعدی نشان می دهد قیمت فولاد ایران در ماه اکتبر تقریبا ثابت بوده و در حدود ۳۵۰ دلار در تن باقی مانده است. با وجود اینکه قیمت نسبت به اوایل سال ۱۳۹۸ کاهش داشته، اما این قیمت موجب شده که تقاضا برای فولاد ایران در جنوب شرق آسیا همچنان وجود داشته باشد و شرکت های فولاد ساز ایران در زمینه صادرات با مشکل چندانی مواجه نباشند.

روند تغییرات شاخص جهانی MSCI World Materials که دربرگیرنده شرکت‌های فعال در حوزه مواد شیمیایی، کانه‌های فلزی و غیرفلزی، فلزات اساسی، محصولات کشاورزی، و بسته بندی می‌شود؛ نشان می‌دهد که در  ماه اکتبر با وجود نوساناتی که داشته همچنان بالای متوسط  یکساله باقی مانده است که این امر بیشتر ناشی از ثبات قیمت طلا در محدوده ۱۵۰۰ دلار، افزایش نسبی قیمت فلزات اساسی نظیر مس و روی، و همچنین باقی ماندن قیمت نفت در محدوده ۶۰ دلار  بوده است.

اما، قیمت نفت به عنوان یکی از مهمترین کامودیتی‌ها که بر قیمت بسیاری از محصولات پالایشی و پتروشیمی اثر گذار است، وضعیت تعداد دکل ‌های نفتی آمریکا قابل بررسی است. تعداد این دکل‌ها در ماه اکتبر سال جاری باحفظ روندکاهشی خود برای اولین بار در دو سال اخیر به زیر ۷۰۰ دکل رسیده است. تعداد دکل‌ها چشم‌انداز میزان تولید نفت آمریکا را ترسیم می‌کند. این امر نشان می‌دهد که شرکت‌های تولید کننده نفت آمریکا همچنان انتظار افزایش قیمت نفت را ضعیف می‌دانند و قصد افزایش تولید ندارند.

روند تغییرات شاخص جهانی شرکت‌های بخش انرژی MSCI World Energy که دربرگیرنده شرکت‌هایی نظیر اکسون موبیل، شورون، رویال داچ، بریتیش پترولیوم وتوتال است، نشان می‌دهد که اتفاقاتی که برای اگزون موبیل در آمریکا رخ داد (این شرکت باید برای ارائه اطلاعات نادرست به سرمایه‌گذاران و مصرف کنندگان درباره نقش سوخت‌های فسیلی در تغییرات آب و هوای جهان در دادگاه حاضر شود)، همچنان زیر متوسط یکساله اخیر خود باقی ماند. در صورت محکومیت، اکسون موبیل احتمالا می بایست ۱.۶ میلیارد دلار جریمه پرداخت کند.

احتمال کاهش مجدد نرخ بهره آمریکا در ماه جاری موجب شده است که قیمت جهانی طلا همچنان در محدوده ۱۵۰۰ دلار در هر اونس باقی بماند. می‌توان گفت با توجه به باقی ماندن قیمت اونس جهانی طلا در محدوده ۱۵۰۰ دلار در دو ماهه اخیر این قیمت به یک سطح مقاومت مهم برای طلای جهانی تبدیل شده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل