حسینی

مدیرعامل بورس انرژی با اعلام اینکه از مجموع ۵۴۰ هزار میلیارد ریال اوراق منتشر شده در سال جاری، ۶۳ هزار میلیارد ریال اوراق در حوزه انرژی منتشر شده از لزوم ظرفیت سازی تامین مالی در بازار سرمایه خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) به نقل از ایبِنا، علی حسینی، مدیرعامل بورس انرژی اظهار داشت: اگر شرکت ها و هلدینگ های بزرگ تشنه تامین مالی باشند به نظر بازار سرمایه ایران ظرفیت مناسبی در این خصوص دارد.

وی در ادامه گفت: لزوم تامین مالی از بازار سرمایه این روزها به دلیل موارد ذیل است: ضرورت تامین مالی بخش انرژی با نوسانات قیمت نفت و عدم تکافوی منابع مالی داخلی جهت پیشبرد طرح های توسعه ای بالادستی و میان دستی صنعت نفت و گاز، بدهی وزارتخانه های نفت ونیرو به پیمانکاران و تولید کنندگان، سیستم یارانه ای حاکم بر بخش انرژی و عدم توانایی و پوشش بهای تمام شده انرژی تولید شده بویژه در صنعت برق، کارایی پایین انرژی و سنتی بودن زیرساخت ها در حوزه نفت، گاز و برق و وجود تلفات زیاد در ساختارهای طراحی شده اعم از تولیدی انتقال و توزیع و لزوم به کارگیری و استفاده از تکنولوژی های جدید، محدودیت منابع آب شیرین و افزایش میزان حجم انتشار گازهای گلخانه ای است.

مدیرعامل بورس انرژی در زمینه سرمایه گذاری های مورد نیاز در بخش انرژی ایران گفت: دوبرابر شدن مصرف برق طی ده سال آینده و نیاز به ایجاد ۵۰ هزار مگاوات ظرفیت تولید جدید، ۱۵ میلیارد دلار سرمایه مورد نیاز جهت تکمیل ۲۶ طرح صنعت پتروشیمی در جهش سوم صنعت پتروشیمی ایران، نیاز به ۶۰۰ میلیارد دلاری سرمایه گذاری در بخش توسعه صنعت نفت و گاز و پتروشیمی و پالایش و کاهش ۵۰ درصدی شدت انرژی در ایران است.

به گفته وی، از مجموع ۵۴۰ هزار میلیارد ریال اوراق منتشر شده در سال جاری، ۶۳ هزار میلیارد ریال اوراق در حوزه انرژی منتشر شد ه که ۱۱ درصد از کل منابع جذب شده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بورس انرژی