معتمد

انحلال تعدادی از صندوق های سرمایه گذاری کوچک، بعد از آنکه خود را با شرایط و ابلاغیه جدید سازمان بورس تطبیق دادند، منتفی شد.

مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار با اعلام این مطلب به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، گفت: مطابق ابلاغیه سازمان بورس، به صندوق هایی که تعداد سرمایه گذاران آنها کمتر از ۱۰۰ نفر و مبلغ جمع آوری شده در آن زیر ۱۰ میلیارد تومان باشد، فرصت زمانی مشخصی داده شد تا نسبت به تعدیل این دو موضوع اقدام کنند؛ در غیر این صورت صندوق مذکور منحل می شود.

محمدرضا معتمد با اشاره به استقبال صندوق های سرمایه گذاری کوچک از ابلاغیه سازمان بورس اظهار داشت: در این راستا برخی از مدیران سرمایه گذاری موفق شدند دو شرط یاد شده را اجرایی کنند؛ برخی صندوق ها هم که توان اجرایی مدیرشان برای تحقق این ابلاغیه کافی نبود، یا مدیریت صندوق را واگذار کردند یا برای درخواست انحلال صندوق، اقدام کردند.

به گفته مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس، از زمان صدور ابلاغیه اخیر،  وضعیت اکثر صندوق ها با دستور العمل این سازمان تطابق یافته است. چند صندوق دیگر هم هست که در آینده نزدیک تعیین تکلیف خواهند شد.

معتمد در عین حال افزود: ما برای صندوق های نیکوکاری، این نسبت را اصلاح کرده و درصد و مبلغ آن را کمتر از چیزی که برای سایر صندوق ها برقرار است، قرار دادیم. چرا که هدف این صندوق ها در درجه اول فعالیت های خیرخواهانه و نیکوکارانه است و انتفاع در مراحل بعد قرار دارد.

وی همچنین  در ادامه در پاسخ به این سوال که برای موضوع تضاد منافع در کارگزاری ها چه تدبیری اندیشیده شده است ، گفت: مطابق ساختاری که در بازار سرمایه فعلی ما وجود دارد، کارگزاران عمدتا درگاه ورود سرمایه گذاران به بازار سرمایه هستند. کارگزاران تا قبل از اصلاح دستورالعمل هلدینگ های خدمات بازار سرمایه طیف وسیعی از خدمات از قبیل معاملات، پذیرش، مشاوره، سبدگردانی و مدیریت صندوق های مشتریان را به سرمایه گذاران ارائه می کردند.

مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس اظهار داشت: مطابق دستور العمل هلدینگ های خدمات بازار سرمایه، فعالیت ها تفکیک و مقرر شد که کارگزار حتما در حوزه کارگزاری خدمت ارائه کند. همچنین اگر متقاضی ارائه خدمت در حوزه مشاوره یا مدیریت دارایی در قالب سبد های اختصاصی یا صندوق های سرمایه گذاری است حتما باید شرکت های مجزایی در قالب شرکت مشاوره سرمایه گذاری یا شرکت سبد گردان تاسیس کنند.

معتمد در پایان اظهار داشت: توصیه من به عنوان کارشناس بازار سرمایه نه مدیر نظارت بر نهادهای مالی به سرمایه گذاران  این است که حتما به افرادی که صلاحیت حرفه ای و مجوز های لازم را دارند مراجعه کنند.

وی توضیح داد: مدیران متخصص شرکت های سبد گردانی، تعیین سرمایه، مشاور سرمایه گذاری و هر آن کس که مجوز دارایی را داشته باشد، پرتفوی را بر اساس ریسک های فرد طبقه بندی می کنند و متناسب با میزان تحمل و پذیرش ریسک او توصیه به ایجاد سبد اختصاصی، خاص آن مشتری یا سرمایه گذار یا توصیه به سرمایه گذاری در طیف گسترده ای از صندوق های سرمایه گذاری خواهند کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه

test