مجلس

۱۶۴ نماینده در نامه‌ای به مجمع تشخیص مصلحت نظام خواستار تعیین تکلیف مصوبه مجلس شورای اسلامی در خصوص طرح تسهیل تسویه بدهی بدهکاران بانکی شدند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) به نقل از ایرنا، علی اصغر یوسف نژاد عضو هیات رییسه در جلسه علنی امروز-سه شنبه-نامه ۱۶۴ تن از نمایندگان به مجمع تشخیضص مصلحت نظام و رییس آن درباره تسهیل تسویه بدهکاران بانکی را قرائت کرد.

در این نامه آمده است: طرح تسهیل تسویه بدهی بدهکاران بانکی که با قید دو فوریت در مجلس شورای اسلامی در مجلس تصویب شده بود، قریب به سه ماه است که در دستور آن مجمع محترم قرار دارد و همچنان بلاتکلیف باقی مانده است؛ همچنان که استحضار دارید یکی از پدیده‌های ویرانگر در اقتصاد ایران که زاییده رفتار نادرست برخی بانک‌ها  و نظارت ناکافی بانک مرکزی در سال‌های گذشته است، محاسبه و دریافت سود مرکب و وجه الحساب مضاعف از بدهکاران بانکی است.

نمایندگان در این نامه‌آورده اند: این پدیده که در مواردی به شکل صریح و در اکثر موارد به صورت غیرشفاف و از طریق عقد به قراردادهای جدید با مبنا قرار دادن مانده اصل و سود و وجه التزام قرارداهای قبلی انجام پدیرفته باعث شده است که بدهی بدهکاران بانکی به صورت غیر معقول و به شکلی غیر سرطانی رشد کند؛ شما هم مثل ما محل رجوع خیل عظیمی از بدهکاران بانکی بوده اید که پرداخت چند برابر بدهی و اصل سود مندرج در قرارداد اولیه همچنان با مطالبه سنگینی بیشتری از بانک‌ها مواجه و عملا از  پرداخت بدهی خود به آنها ناتوان هستند.

در بخش دیگری از این نامه‌ آمده است: از آنجا که مصوبه جدید بانک مرکزی عطف ماسبق نمی‌شود نمی‌تواند خیل انبوه بدهکاران مستاصل را حل کند، نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح حذف سود مرکب را با قید دو فوریت تصویب کردند که این طرح بلافاصله در هیات دولت مطرح و با حذف یکی از تبصره ها مورد موافقت قرار گرفت.

در این نامه همچنین‌آمده است: نماینده‌ها با توجه به حمایت صریح رییس کل بانک مرکزی طرح مذکور را با رای بالایی تصویب کردند؛ با توجه به ایراد فقهی شورای نگهبان مورد اصرار مجلس قرار گرفت به مجمع تشخیص مصلحت ارسال شده و هنوز در مجمع بلاتکلیف است.

نمایندگان در پایان از مجمع تشخیص مصلحت نظام درخواست کردند که اقدام لازم همراه با تعجیل در این مورد به عمل آید.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

پربازدیدترین

آخرین‌های روی خط رسانه‌ها