ترامپ

بازارهای آسیایی در شروع ساعات معاملاتی امروز با افت شدید شاخص ها همراه شدند در حالی که ترامپ در اقدامی جدید، تعرفه هایی را بر واردات سه کشور دیگر اعمال کرده است و سریال وضع تعرفه های خود را ادامه دار کرد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، رئیس جمهور آمریکا که با استفاده از حربه وضع تعرفه توانست بر چین، فشار وارد کند و از این طریق، به تمایلات اقتصادی خود برسد، هم اکنون با اعمال فشار بر برزیل،آرژانتین و فرانسه سناریوی دیگری را برای بازارهای جهانی رقم زده است.

بر اساس این گزارش، دیروز آمریکا بر ۲.۴ میلیارد دلار کالای وارداتی از فرانسه ۱۰۰ درصد عوارض گمرکی پیشنهاد داد تا نسبت به اقدام فرانسه در اعمال مالیات بر خدمات دیجیتالی گوگل، فیسبوک و سایر شرکتهای تکنولوژی آمریکا واکنش نشان دهد.

به این ترتیب، شاخص های اروپایی که با اعلام این خبر با افت شدید همراه شده بودند توانستند با گذشت چند ساعت، دوباره کمی روند افزایشی را از سر بگیرند.

در این بازار، شاخص های آتی پس از افت چند درصدی، روند منفی را در ساعات بعدی پس گرفتند. شاخص آتی یورواستاکس با رشد ۰.۴ درصدی همراه شد و داکس آلمان نیز ۰.۴۵ درصد رشد کرد در حالی که شاخص آتی فوتسی لندن ۰.۲ درصد مثبت شد.

در بازار آسیا، شاخص آسیا پاسفیک به غیر از ژاپن با کاهش ۰.۴ درصدی رو به رو شد و شاخص اس اند پی استرالیا منفی ترین روز معاملاتی را نسبت به دو ماه گذشته به ثبت رساند و با افت ۲.۲ درصدی همراه شد.

در این بین، شاخص نیکی ژاپن هم کاهش ۰.۶ درصدی داشت. شاخص بلوچیپ چین نیز با کاهش ۰.۶ درصدی معاملات را ادامه داد. شاخص شانگهای چین هم افت ۰.۰۸ درصدی را از آن خود کرد.

این در حالی است که، ترامپ در توئیتی تعرفه های وارد بر آرژانتین و برزیل را به این شرح اعلام داشت؛ به دلیل افت شدید قیمت ارزهای آرژانتین و برزیل، واردات استیل و آلومینیوم این کشورها، تعرفه وضع خواهد شد.

بر اساس اظهارات ترامپ، این دو کشور سعی داشتند ارزهای خود را در برابر دلار تقویت کنند.

از سوی دیگر، فرانسه و اتحادیه اروپا در عکس العملی نسبت به این تعرفه های جدید اعلام داشتند که آماده مقابله به مثل با آمریکا هستند.

بر این اساس، واردات و صادرات میان فرانسه و آمریکا سالانه ۱۶.۱ میلیارد دلار برای اقتصاد فرانسه به ارمغان می آورد.

آمریکا با اعمال تعرفه بر واردات کیف، برخی نوشیدنی ها، پنیر و دیگر محصولات سعی در اعمال فشار بر فرانسه دارد.

استیون داگلیان، تحلیل گر ارشد در موسسه مالی کام سک در این خصوص بیان داشت: در حالی که آمریکای جنوبی نگرانی اعمال تعرفه های جدید است، چین هنوز حمایت از اعتراضات هنگ کنگ را آغاز نکرده است و این به معنای این است که آمریکا حائلی است برای واردات محصولات بسیاری از کشورها . بازارها به خبرهای بد بسیار حساس هستند و در حالی که در انتظار خبر آشتی چین و آمریکا هستند، نه تنها خبر آشتی منتشر نمی شود بلکه اخبار تعرفه های جدید نیز می تواند شوک های باورنکردنی برای بازار پدید آورد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل