پاکدین

علیرضا پاکدین، در خصوص پذیره نویسی اولین فراصندوق سرمایه گذاری در بازار سرمایه، گفت: فراصندوق یک اصطلاح جدید در ادبیات مالی و سرمایه­ گذاری کشور محسوب می­ شود که توجه فعالان بازار سرمایه را به خود جلب کرده است.

علیرضا پاکدین، تحلیلگر بازارهای مالی ضمن بیان مطلب فوق و با اشاره به انواع مختلف فراصندوق سرمایه گذاری به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، گفت: فراصندوق‌ها شامل فراصندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، فراصندوق‌های سرمایه‌گذاری پوشش ریسک، فراصندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی، فراصندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر است و مدیران سرمایه‌گذاری بر اساس تخصص و اشراف بر بازار، سبد بهینه را طراحی و با تحلیل متغیرهای اقتصادی، واحدهای سرمایه‌گذاری با پتانسیل سودآوری مناسب را انتخاب می­کنند.

پاکدین افزود: فراصندوق­ ها مزایای فراوانی دارند که از مهم‌ترین آن‌ خدمات مدیریت حرفه‌ای و تحلیل مضاعف است. با توجه به اینکه فراصندوق ­ها از گردآوری سرمایه و تخصیص منابع در صندوق‌های خرد تشکیل شده، بنابراین امکان استفاده از مزایای یک مجموعه سرمایه‌گذاری بزرگ برای دارندگان آن فراهم می‌شود. ضمناً به دلیل حجم بالای سرمایه فراصندوق­ها هزینه‌هایی از قبیل تحلیل، بررسی، ارزش‌گذاری، خرید و فروش و سایر هزینه‌ها در بین سرمایه‌گذاران سرشکن و برای سرمایه­ گذار صرفه‌جویی زیادی به همراه خواهد داشت. مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای تشکیل سبد سرمایه‌گذاری مناسب، اقدام به تحلیل اوراق بهادار می‌کنند. در حالیکه مدیران فرا­صندوق علاوه بر تحلیل واحدهای سرمایه‌گذاری، اقدام به تحلیل سبد صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌کنند. لذا با توجه به اینکه در فراصندوق­ها یک‌لایه اضافی تحلیل اعمال می‌شود به نظر می­رسد که از اطمینان بیشتری برخوردار هستند.

این کارشناس بازارهای مالی ادامه داد: هر پروژه­ای که به‌منظور سرمایه‌گذاری توسط افراد انتخاب می­شود، غالباً با ریسک ­هایی همراه است که به‌طورمعمول قابل پیش­ بینی نیست. سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها با چالش‌هایی مواجه هستند، که با کمک فراصندوق ها این مشکلات کم ‌شده است.

وی اظهار داشت: فراصندوق می‌تواند به دو صورت محدود یا بدون محدودیت طراحی شود که در نوع اول یا همان محدود می‌تواند تنها در صندوق‌هایی سرمایه‌گذاری کند که توسط همان شرکت مدیریت می‌شود درحالی‌که در نوع بدون محدودیت این قید وجود ندارد. در استراتژی محدودیت دار فراصندوق منابع مالی خود را در سبدهای دارایی که توسط شرکت خود اداره می‌شود سرمایه‌گذاری می‌کند به‌عبارت‌دیگر دارایی‌ها در صندوق‌های همان شرکت مدیریت می‌شود. در مقابل، در استراتژی بدون محدودیت، منابع مالی فراصندوق در صندوق‌های خارجی سرمایه‌گذاری می‌شود که دارایی‌ها توسط همان شرکت‌ها مدیریت می‌شود و فراصندوق می­تواند نسبت به گزارش‌هایی که از صندوق ­ها دریافت می­ کند به تبیین و بررسی عملکرد آن­ها بپردازد.

پاکدین در انتها گفت: نحوه سرمایه‌گذاری در فراصندوق ­ها مانند سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری است و در دو ساختار قابل معامله و مبتنی بر صدور و ابطال می‌تواند فعالیت کند. اگرچه استفاده از روش صدور و ابطال یا صندوق‌های قابل معامله مبتنی بر سلیقه‌ است ولی بر اساس عملکرد مدیریت و چشم‌اندازهای مدیریتی می‌توان روش مناسب را انتخاب کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =

پربازدیدترین

آخرین‌های فرابورس

test