خبر

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت پرداخته است.

در افشای اطلاعات شرکت‌ها جزو اولین های دنیا هستیم

دکتر شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، گفت: ما در بالاترین سطح افشای اطلاعات شرکت های بورسی در دنیا قرار داریم. برنامه امسال سازمان بورس این است که کیفیت افشا را بالا ببرد. رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در مراسم روز حسابدار در پژوهشگاه وزارت نیرو با اعلام اینکه سازمان بورس بالاترین میزان افشا را از نظر تعداد داراست، ابراز امیدواری کرد، با کمک حسابداران و حسابرسان کیفیت افشا نیز بالا برود.

مشاهده کل خبر

فروش تعهدی سهام تا آخر سال عملیاتی می شود

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در پنجمین همایش مالی اسلامی از عملیاتی شدن فروش تعهدی سهام تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: امروز خوشبختانه در بازار سرمایه پابه‌پای کشورهای دیگر روی ابزارهای جدید مالی از جمله فروش تعهدی سهام، صندوق در صندوق و تامین مالی جمعی کار می‌کنیم. سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه به جز یکی دو ابزار ، همه ابزارهای مالی اسلامی رایج در جهان در کشور ما ساری و جاری است ، افزود: متاسفانه در بعضی از کشورها، ابزارهای مالی اسلامی صوری‌سازی شده ولی امروز در کشور ما ۱۱۶ هزار میلیارد تومان گردش سالم ابزار مالی اسلامی برقرار است.

مشاهده کل خبر

استقبال صندوق های سرمایه گذاری کوچک از ابلاغیه سازمان بورس

به گفته مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار، مطابق ابلاغیه سازمان بورس، به صندوق هایی که تعداد سرمایه گذاران آنها کمتر از ۱۰۰ نفر و مبلغ جمع آوری شده در آن زیر ۱۰ میلیارد تومان باشد، فرصت زمانی مشخصی داده شد تا نسبت به تعدیل این دو موضوع اقدام کنند؛ در غیر این صورت صندوق مذکور منحل می شود. محمدرضا معتمد با اشاره به استقبال صندوق های سرمایه گذاری کوچک از ابلاغیه سازمان بورس اظهار داشت: در این راستا برخی از مدیران سرمایه گذاری موفق شدند دو شرط یاد شده را اجرایی کنند؛ برخی صندوق ها هم که توان اجرایی مدیرشان برای تحقق این ابلاغیه کافی نبود، یا مدیریت صندوق را واگذار کردند یا برای درخواست انحلال صندوق، اقدام کردند.

مشاهده کل خبر

عرضه اوراق ودیعه تا پایان سال

رئیس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار، در پنجمین همایش مالی اسلامی از عرضه اوراق ودیعه در ماه های پایانی سال جاری خبر داد. حجت الاسلام دکتر غلامرضا مصباحی مقدم اظهار داشت: اوراقی که اخیرا در شورای فقهی بانک مرکزی تصویب شده اوراق ودیعه است که تا پایان سال عرضه می‌شود. ساز و کار این اوراق آن است که مردم نقدینگی خود را نزد بانک مرکزی به امانت می گذارند و بانک مرکزی باید این امانت را هم به جهت فیزیکی و هم به لحاظ ارزش در شرایط تورمی حفظ کند.

مشاهده کل خبر

آغاز مطالعات تطبیقی بکارگیری بلاکچین در بازار سرمایه

حسین فهیمی در پنجمین همایش مالی اسلامی با بیان اینکه بازار سرمایه در سال های اخیر در استفاده از فناوری های نوین پیشرو بوده است، افزود: هنوز بلاکچین از سوی نهادهای رسمی کشور به دلیل پیچیدگی های فراوان، نگرانی در خصوص حوزه های نظارتی، مقابله با جرائم مالی و ... مورد توجه ویژه قرار نگرفته است. مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی با بیان اینکه ثبت، ضبط و نگهداری از مهم ترین وظایف این شرکت است، افزود: با به کارگیری بلاکچین در بازار سرمایه اطلاعات تمامی اهالی این بازار در دسترس همگان خواهد بود که این امر شفافیت را بسیار افزایش خواهد داد.

مشاهده کل خبر

صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر، نیاز اقتصاد کشور

دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوریدر آیین رونمایی و پذیره نویسی فراصندوق ستارگان گفت: از تاسیس این صندوق بسیار خوشحالم به این دلیل که ما بیش از یک سال به دنبال ایجاد این نهاد در سازمان بورس و دیگر نهادهای بزرگ کشور بودیم و هم اکنون با کمک سازمان بورس، دانشگاه آزاد اسلامی و ستاد اجرایی فرمان امام(ره) توانستیم این صندوق را به عنوان یک نهاد مالی در اقتصاد کشور ایجاد کنیم. ستاری در ادامه افزود: سرمایه گذاری های خطرپذیر بخشی است که متاسفانه سالیان سال در اقتصاد کشور ما مغفول مانده و توسعه این نوع سرمایه گذاری ها در کنار بحث اعطای تسهیلات بانک ها می تواند برای حوزه اقتصاد دانش بنیان کشور تأمین مالی کند.

مشاهده کل خبر

کسب رتبه A انجمن در ارزیابی های وزارت علوم‌

علی صالح آبادی، رئیس انجمن مالی اسلامی ایران در پنجمین همایش مالی اسلامی عنوان کرد: ۵۲ مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شد که ۱۸ مقاله بعد از بررسی داوران مورد پذیرش نهایی قرار گرفت و تعدادی از آنها در پنل امروز ارائه خواهد شد. وی در خصوص دستاوردهای این همایش توضیح داد: کسب رتبه A انجمن در ارزیابی های وزارت علوم‌ و قرار گرفتن در میان انجمن های موفق و پایگاه جامع انجمن در خصوص مباحث مالی - اسلامی به عنوان موفق ترین پایگاه ها از نظر محتوا در میان سایرین، از مهم ترین دستاوردهای این همایش بوده است.

مشاهده کل خبر

اولین جلسه از کارگاه درس خارج فقه بورس

اولین جلسه از کارگاه فقه بورس با حضور آیت الله ابوالقاسم علیدوست از چهره‌های برجستۀ حوزه و با حضور حجت الاسلام سید عباس موسویان، نایب رئیس کمیتۀ فقهی سازمان بورس و اوارق بهادار و جمعی از کارشناسان مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار شد. حامدی، مدیر گروه بازارهای و ابزارهای مالی مرکز پژوهش، توسعه ومطالعات اسلامی با ارائه گزارشی از برگزاری این دوره اظهار داشت: مرکز پژوهش سازمان بورس از دو سال گذشته با تأسیس مرکز مطالعات کاربردی مالی اسلامی در قم و هدف‌گذاری تعاملات بیشتر با حوزه و ترویج مفاهیم بازار سرمایه در میان صاحب‌نظران عرصۀ فقه، اقداماتی را صورت داده است که از آن میان می‌توان به برگزاری دوره‌های مختلف برای طلاب سطوح مختلف، انعقاد تفاهم‌نامه با مرکز مدیریت حوزه‌های علمیۀ قم، برگزاری نشست با اساتید حوزه و بحث و تبادل نظر درخصوص موضوعات مختلف بورسی، انتشار هفته‌نامه افق حوزه با موضوع بازار سرمایۀ اسلامی و ... اشاره کرد.

مشاهده کل خبر

توسعه ابزار، راه تعمیق بازار

مدیرعامل سابق بورس تهران، ورود ابزارهای نوین و کاربردی از جمله فروش تعهدی به بازار سرمایه را در توسعه بازار، عمق بخشی و کشف قیمت ها بسیار موثر دانست. حسن قالیباف اصل اظهار داشت: یک نکته مهم در توسعه بازارها و جذابیت بخشی بازارهای مالی برای سرمایه گذاران،توسعه ابزارهای جدید است؛ لذا موضوعی که امروز نهادهای مالی از جمله تاًمین سرمایه ها یا نهاد ناظر یا بورس ها هم دنبال می کنند توسعه ابزارها و روش های جدیدی است که در بازارهای مالی و مشخصاً بورس های اوراق بهادار کاربرد داشته باشد.

مشاهده کل خبر

ساختار جدید نظارت سازمان بورس بر ناشران

سعید محمد علیزاده از رویکرد جدید سازمان بورس و اوراق بهادار نسبت به نظارت بهتر و تغییر ساختار این حوزه مهم خبر داد و گفت: همه ۶۷۸ شرکت توسط سه اداره نظارت خواهند شد. مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس درباره مزایای ترکیب جدید ساختار هم توضیح داد : در وضعیت جدید کلیه شرکت‌های تحت نظارت فارغ از اینکه در بورس یا فرابورس یا در بازار پایه درج شده باشد، تحت نظارت یک اداره قرار دارد و رویه های نظارتی یکسانی در خصوص آنها اعمال می شود . ضمن آنکه در ساختار جدید، فرآیند تهیه گزارش در خصوص یک صنعت و استفاده از آنها در انجام وظایف نظارتی با سرعت بیشتری صورت می پذیرد.

مشاهده کل خبر

بازار سرمایه همچنان گزینه جذاب سرمایه گذاری است

مدیر تحلیل شرکت سبدگردان الگوریتم، بازار سرمایه را همچنان از گزینه های جذاب سرمایه گذاری در ادامه سال دانست و گفت: بازار سرمایه، همچنانکه آمارهای تاریخی یک دهه اخیر نشان می دهد می تواند بازدهی بالاتری نسبت به بازارهای موازی داشته باشد. سید محمد تقی پورمقیم اظهار داشت: طی روزهای گذشته نیز شاهد ورود نقدینگی و افزایش حجم معاملات بازار سرمایه بوده ایم. در حال حاضر از منظر بنیادی، اکثر شرکت های بزرگ که دارای ارزش بازار بالاتری در بازار سرمایه هستند، دارای ضریب p/e پایین تر از ۵ هستند.

مشاهده کل خبر

از شایعات دوری کنید / بورس مطمئن ترین گزینه سرمایه گذاری

مدیرعامل کارگزاری بانک دی گفت: شایعات در بازار سرمایه همیشه مطرح بوده و هر روز در اثر رخدادهای مختلف اقتصادی و سیاسی ممکن است داغ‌تر هم بشود؛ لذا سهامداران باید به این نکته توجه کنند که بورس بازاری است که ریسک دارد و  نباید تصمیمات خود را بر اساس شایعات یا اظهار نظر دلالان انجام دهند. فردین آقابزرگی درخصوص مهم ترین مولفه های تاثیرگذار در معاملات بورس گفت: در سال جاری بازار سرمایه از فراز و نشیب هایی مانند سیاست بین الملل، اقتصاد جهانی و فضای تحریم عبور کرد و شاید این چند روز تنها با موضوع اصلاح نرخ بنزین و فرآورده های نفتی مواجه باشد.

مشاهده کل خبر

تامین بودجه دولت و قیمت دلار، مهم ترین عوامل موثر بر بازار سرمایه

حسن قاسمی در خصوص تأثیر ارز ۴۲۰۰ تومانی بر بازار سرمایه گفت: ارز ۴۲۰۰ تومانی هم اکنون هم به شرکت های دارویی تخصیص پیدا می کند و این مسأله، شرایط بازدهی مثبتی را برای شرکت های دارویی در سال ۹۸ ایجاد کرده است. ولی اگر نرخ این ارز تغییر کند، در واقع سود اسمی شرکت های دارویی را افزایش می دهد، ولی اگر تغییر نکند، تاثیر منفی روی شرکت های دارویی نخواهد داشت. مدیرعامل کارگزاری آینده نگر خوارزمی گفت: به نظر می رسد از مهم ترین عوامل موثر بر بازار سرمایه نحوه تامین بودجه دولت و تعیین نرخ دلار  باشد. هرچند به نظر نمی رسد دلار تا پایان سال جهش چشمگیری داشته باشد و احتمالا روند متعادلی را تا پایان سال ثبت می کند.

مشاهده کل خبر

دانش مالی، مانع رفتار هیجانی

مدیرعامل تامین سرمایه امید ضمن تاکید بر اهمیت افزایش فرهنگ سرمایه گذاری بورسی عنوان کرد: در برخی از کشورها از جمله ایران، سواد مالی آنگونه که باید و شاید گسترش نداشته است. اگر به کشور های پیشرفته نگاه کنید، می بینید که علاوه بر متخصصان رشته های مالی، مدیران غیر مالی نیز از بدیهیات مالی آگاهی دارند و حتی عموم مردم که در حوزه های مختلف فعالیت می کنند برای حضور در بازار سرمایه از حداقل اطلاعات و آگاهی برخوردارند. حبیب رضا حدادی گفت: متاسفانه موضوع دانش مالی در ایران مفعول مانده و به درستی هدایت نشده است. ما باید با پشتوانه نهاد ها و شرکت های مالی دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار در مسیر ارتقاء دانش مالی و توسعه فرهنگ سرمایه گذاری حرکت کنیم.

مشاهده کل خبر

سرمایه گذاری در بورس ، راهی برای اصلاح نقدینگی مخرب

مدیر معاملات کارگزاری بانک پاسارگاد، سرمایه گذاری در بورس را راهی برای اصلاح نقدینگی مخرب در کشور دانست و گفت: هر چه نقدینگی سرگردان به سمت بازار سرمایه سوق داده شود، آثار نقدینگی مخرب، تورم و نوسانات هیجانی کاهش می یابد. مجتبی شهبازی با اشاره به مزایای متعدد تامین مالی از طریق بازار سرمایه اظهار داشت: استفاده از ظرفیت های بازار سرمایه، ضمن کمک به تولید، ظرفیت شرکت ها را نیز چندین برابر می کند.

مشاهده کل خبر

نمایندگی‌های مرکز مالی ایران در سطح کشور فعال می‌شود

مرکز مالی ایران قصد دارد به منظور توسعه فعالیت‌های آموزشی خود در سطح کشور به اشخاص حقیقی و حقوقی واجد شرایط، نمایندگی فعال اعطا کند. سجاد موحد، سرپرست مرکز مالی ایران در خصوص شرایط اعطای نمایندگی مرکز مالی ایران در شهرستان ها گفت: مرکز مالی ایران در نظر دارد با نگرش توسعه آموزش در بازار مالی کشور، ارتقا دانش و همچنین بهره‌مندی از ظرفیت‌های شخصیت های حقیقی و حقوقی علاقمند به آموزش در بازار سرمایه و ایجاد نمایندگی، اقدام به جذب تعداد محدودی نمایندگی اختصاصی در سطح کشور کند.

مشاهده کل خبر

بازار سهام، گزینه جذاب سرمایه‌گذاری

مدیر معاملات کارگزاری امین سهم با اشاره به اینکه افزایش قیمت بنزین نقش مستقیمی در روند شاخص های بورسی ایجاد نمی کند، گفت:البته بخشی از شرکت‌های پالایشی از این اتفاق تاثیر می‌پذیرند. زینب کاظمی با اشاره به اینکه افزایش قیمت دلار در شرکت‌های صادرات محور خیلی زود خود را نشان می‌دهد تصریح کرد: با توجه به همه این اتفاق‌ها و استدلال‌ها، ریسک بازار سرمایه و سرمایه‌گذاری در بورس نسبت به دیگر بازارهای موازی بسیار کمتر است. نوسان‌های قیمت دلار و طلا بسیار شدیدتر از بورس بود. سال جاری و در مقایسه با بازار دلار و طلا، شاخص بورس کاهش بسیار کمتری را تجربه کرد و در عین حال رشد قیمت و سود در بازار سهام بسیار بالاتر از دلار و طلا بود. بنابراین به نظر می‌رسد در هر شرایطی بازار سرمایه محل مطمئنی برای سرمایه‌گذاری و حفظ دارایی‌ ها است.    

مشاهده کل خبر

تحلیل بر ساختار زمانی نرخ بهره  در اقتصاد ایران (شهریور ۹۶- مهر ۹۸)

نرخ بهره یا قیمت استقراض پول، نقش مهمی در اقتصاد دارد و عملکرد آن در توزیع وجوه بین بازارهای مالی و بازیگران آن، شبیه به نقش قیمت در تخصیص کالاها و خدمات است. بنا به دلایلی نظیر نقدشوندگی بسیار بالای اوراق تأمین مالی و تبعیت زیاد آن از شرایط عرضه و تقاضا، نرخ بهره مربوط به اوراق تامین مالی (در مقایسه با مواردی نظیر نرخ بهره نظام بانکی) یکی از معتبرترین مراجع نرخ‌های بهره در هر اقتصاد است. جدای از مقادیر اسمی و حقیقی نرخ بهره که حاوی اطلاعات ارزشمندی در مورد شرایط اقتصادی است، ارتباط میان نرخ‌های مربوط به سررسیدهای زمانی متفاوت نیز اهمیت بالایی دارد و می‌تواند دلالت‌های ارزشمندی برای ذی‌نفعان مختلف از جمله سرمایه‌گذاران و سیاست‌گذاران در بر داشته باشد. همین موضوع سبب توسعه مفهومی به نام ترم استراکچر یا ساختار زمانی نرخ بازده شده است.

مشاهده کل خبر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه