سرمایه

مدیرعامل کارگزاری آرمان تدبیر نقش جهان معتقد است سال آینده شاخص رکوردهای پیاپی داشته و ارقام جدیدی را به ثبت می رساند که به طور قطع حباب نیست.

بهادر شمس در گفت و گو با پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، با اشاره به لایحه بودجه سال آینده گفت: دولت درآمدهای خود را به طور دقیق بررسی و متناسب با آن لایحه را تدوین کرده است، درست است که این لایحه پیشنهادی خوشبینانه است اما بودجه حاصل از فروش نفت، مالیات، فروش اموال دولتی حاکی از کسری آن است.
وی افزود: البته هر سال با توجه به شرایط اقتصادی راهکارهایی برای مقابله با کسری بودجه عنوان می شود که به نظر می رسد استقراض از بانک مرکزی چاره دوباره این امر است که البته احتمال افزایش حجم نقدینگی را به دنبال دارد و این امر برای بازار سرمایه رخدادی مثبت است.
مدیرعامل کارگزاری آرمان تدبیر نقش جهان ادامه داد: در بخشی از لایحه بودجه انتشار اوراق دولتی در بازار سرمایه و خرید آنها توسط بانک ها تعریف شده است، که این امر از محل ذخیره قانونی که بانک ها نزد بانک مرکزی دارند اتفاق خواهد افتاد که نتیجه آن رونق دو چندان بورس است.
وی ادامه داد: در کنار رشد نقدینگی احتمال رشد آرام نرخ ارز وجود دارد که مزایا و معایب آن در همه بازار و صنایع دیده خواهد شد، اما در این میان بازار سرمایه است که بستری جذاب تر از همیشه را برای سهامداران ایجاد خواهد کرد.
مدیرعامل کارگزاری آرمان تدبیر نقش جهان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بودجه تعیین شده برای بخش عمرانی چه تاثیری بر شرکت های  بازار سرمایه خواهد داشت گفت:  طی سال های اخیر تصمیمات دولت ها در زمان کسری بودجه برای تدوین آن، بر این بوده که بودجه اختصاصی بخش عمرانی کشور را کاهش دهند، همانگونه که شاهد آن هستیم فعالیت شرکت های پیمانکاری با روند نزولی همراه شده است، به طور کلی باید گفت این بخش نسبت به دیگر صنایع بیشترین آسیب را می بیند.
شمس اظهار کرد: با نگاهی به فعالیت بورس و استقبال سهامدارن از این بازار طی ده سال اخیر شاهد آن هستیم که تامین مالی از سوی بانک ها در حال انتقال به بورس است.
وی افزود: حجم بازار بدهی نسبت به کل  بازار سرمایه افزایش قابل توجهی داشته  که این موضوع یعنی پیگیری جدی شرکت ها برای تامین مالی خود از بورس. البته نظارت سازمان بورس بر ثبت شرکت های جدید و روند معاملاتی باعث شده تا شرکت ها با رعایت قوانین و شفافیت معاملاتی سود قابل توجهی را کسب کنند.
شمس خاطر نشان کرد، موضوع تامین مالی از اهمیت خاصی برخوردار است که بانک ها در بسیاری از مواقع قادر به تامین مالی شرکت های بزرگ و پروژه های عظیم نیستند، همانگونه که در لایحه بودجه نیز عنوان شده است انتشار اوراق از سوی دولت بیانگر حمایت از بازار سرمایه است بنابراین بانک ها دیگر  نباید خود را درگیر تامین مالی بلند مدت کنند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه