نوروزی

هنگامی که نام بازار سرمایه در بودجه کشور مطرح می شود، یا وقتی نمایندگان مجلس از ارزش بازاری شرکت ها صحبت می کنند یا حتی اوقاتی که رئیس جمهور به بازار سرمایه اشاره می کند، این ها همه نشان دهنده این است که واژه بازار سرمایه و بورس در حال جاگیری در فرهنگ لغات روزانه است.

علی نوروزی، مدیرعامل شرکت نوآوران امین، در گفت و گو با پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، در خصوص سهم بازار سرمایه در بودجه ۹۹ بیان داشت: در بودجه ۹۹ اعداد نسبتا بزرگی برای بحث واگذاری دارایی ها مطرح شده و فرآیند آن بر عهده بازار سرمایه گذاشته شده است. به این معنی که وظیفه خطیری بر عهده بازار سرمایه است و این بازار باید باید ابزارهای معاملاتی خود را توسعه داده و عامه پسند کند .

وی در ادامه بیان داشت: واگذاری بنگاه های دولتی از طریق صندوق های ETF نیز مطرح است و این مهم نشان دهنده اهمیت بازار سرمایه و تغییر گرایش ها نسبت به تامین مالی از این بازار است.

نوروزی در ادامه گفت: بازار سرمایه در این سال ها به خوبی نشان داده که بازاری قابل اتکا است لذا، بودجه نویسان کشور هم از این اعتماد به بهترین نحو استفاده کرده و به جای استفاده از بازارهای موازی دیگر، تامین مالی را از بازار سرمایه صورت داده اند.

مدیرعامل نوآوران امین با اشاره به ارقام موجود در بودجه تصریح داشت: به نظر می رسد که در بودجه فشار هزینه ای زیادی وجود نداشته باشد.  رقم بهره مالکانه ۱۵۰۰ میلیارد تومان بوده و هم اکنون ۲۸۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. اگر تناسب این عدد را به فروش شرکت ها در نظر بگیریم متوجه می شویم که ۲۸۰۰ میلیارد تومان عدد خیلی بالایی نیست به این دلیل که فروش شرکت های ۹۸ نسبت به ۹۷ و ۹۹ نسبت به ۹۸ به دلایل مختلفی مثل تورم قابل مقایسه نیست. بنابراین اثر هزینه ای آیتم های موجود در بودجه، اثرات با اهمیتی قلمداد نمی شود.

وی در خصوص پتانسیل های موجود بازار سرمایه در بودجه بیان داشت: دو پتانسیل در بودجه وجود دارد. یکی از این پتانسیل ها، عدم فشار هزینه ای و دیگری استفاده از ابزارهای بازار سرمایه برای تامین مالی دولت و موضوع دیگر هم بحث پرداخت بدهی بانک ها به بانک مرکزی از طریق اوراق پرداخت بدهی است.

نوروزی گفت: پرداخت بدهی بانک ها به بانک مرکزی هم یکی از مباحثی است که از طریق بازار سرمایه حل می شود بنابراین در مجموع باید گفت بازار سرمایه یکی از مباحث مطرح شده در تمامی محافل اقتصادی است.

این مقام مسئول در خصوص روند حرکتی بازار در ماه های پایانی سال بیان داشت: حقوقی های بازار باید از این اشتیاق ایجاد شده به بازار سرمایه استفاده کنند و این فرصت را تبدیل به موقعیت خروجی نکنند بلکه از این وضعیت استفاده کرده و از طریق افزایش سرمایه ، درصد شناوری بازار را رونق دهند.

وی در خصوص کمک های نهاد ناظر به بهبود عملکرد بازار سرمایه گفت: با هموارتر شدن مسیر افزایش سرمایه ها، شرکت های پرپتانسیلی که نیاز به افزایش سرمایه دارند می توانند به راحتی این روند اداری را صورت دهند و مشارکت عمومی در این خصوص زیاد شود و از این فرصت طلایی برای افزایش عمق بازار استفاده شود.

مدیرعامل نوآوران امین ادامه داد: فضای کلی بازار سرمایه، فضای بسیار مناسبی است و باید ادعا کرد که بازار سرمایه در مقایسه با دیگر بازارها، قطعا رو به صعود خواهد بود.

نوروزی در خصوص تأثیر تورم در بازار سرمایه بیان داشت: هنوز اثر تورمی و ارز بر بازار سرمایه منعکس نشده است. بنابراین قیمت سهام شرکت ها هنوز برای افزایش، ظرفیت دارد اما متاسفانه به دلیل عدم فرهنگ صحیح سرمایه گذاری ، سهامداران از دارایی خود حفاظت نمی کنند . هنگامی که سرمایه گذاران ، ملکی را خریداری می کنند حاضر نمی شوند به قیمت پایین تر از قیمت خریداری شده آن را به فروش برسانند و در نهایت سال ها در انتظار می مانند تا با بازدهی مناسب ملک مورد نظر را بفروشند . اما همین سرمایه گذاران که وارد بازار سرمایه می شوند با کوچک ترین خبری، وارد صف های فروش می شوند که عملکردی اشتباه است. باید سهامداران نیز آموزش لازم را ببیند که سهم ، نیز یک نوع دارایی محسوب می شود و نباید این دارایی را بر اساس شایعات به فروش برساند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه