چین و امریکا

توافق صلح تعرفه ای میان آمریکا و چین در آخرین روزهای هفته گذشته، اقتصاد جهانی را نسبت به بهتر شدن اوضاع تجاری امیدوار کرد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، جهان، که چندی است درگیر نشست های صلح تجاری میان آمریکا و چین است، در آخرین روز هفته شاهد، نخستین فاز صلح تجاری بین این دو کشور بود.

در ۱۸ماه گذشته که جنگ تجاری میان دو کشور جریان داشت، آمریکا بر ۳۶۰ میلیارد دلار و چین بر ۱۵۰ میلیارد دلار از کالاهای یکدیگر تعرفه وضع کردند. با این حال، در این مدت نمایندگان سیاسی و تجاری دو کشور چندین بار به گفت وگو پرداختند و نشست های عمومی و خصوصی متعددی برگزار کردند تا بتوانند صلحی یک پارچه را برای هر دو کشور رقم بزنند.

ترامپ هفته های گذشته در اظهاراتی متناقض، امیدها برای توافق تجاری میان واشنگتن و پکن را ناامید کرده و گفته بود برای چنین توافقی احتمالا باید تا بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا صبر کرد.

این اظهارات ترامپ موجب خروج سرمایه گذاران از بازارهای سهام شده بود و بازار طلا را رونقی نسبی بخشیده بود. در این میان، بازار اوراق قرضه نیز از اوضاع آشفته سیاسی و تجاری، سود مناسبی را کسب کرد.

در هفته های بعدی، چین و آمریکا برای کاهش تنش‌های اقتصادی به توافق تجاری نزدیک شدند اما به دلیل تنش‌های داخلی هنگ کنگ، دو کشور نتوانستند به یک توافق مشترک برسند.

اما در روز جمعه، سرنوشت صلح تجاری به شیوه دیگری کلید خورد و در نهایت فاز نخست یک توافق تجاری اجرایی شد تا به این ترتیب اولین گام موثر را برای پایان دادن به جنگ تجاری که یک سال و نیم طول کشید، بردارند.

با این توافق اولیه، میلیاردها دلار از تعرفه‌هایی که هر طرف بر کالاهای طرف مقابل اعمال کرده حذف شد یا اعمال آنها به تاخیر افتاد.

ترامپ در توئیتی در روز جمعه اعلام داشت: "ما به یک توافق بسیار بزرگ در فاز اول با چین رسیدیم.  آنها با بسیاری از تغییرات ساختاری و خریدهای گسترده محصولات کشاورزی، انرژی و کالاهای تولیدی و سایر موارد دیگر توافق کردند. تعرفه های ۲۵ درصدی باقی می ماند اما تعرفه های  ۱۵ دسامبر اعمال نخواهد شد. ما مذاکرات مربوط به فاز ۲ را فورا اغاز خواهیم کرد تا اینکه بخواهیم  منتظر انتخابات ۲۰۲۰ بمانیم. این یک توافق شگفت انگیز برای همه است."

در فاز اول این توافق، چین موافقت خود را با واردات ۲۰۰ میلیارد دلار از کالا و خدمات آمریکا تا دو سال آینده اعلام کرده است. اگر این واردات به درستی از سوی چین انجام شود در واقع آمریکا گام بزرگی را در صادرات به چین برداشته است .

چین در سال ۲۰۱۷ میلادی در حدود ۱۳۰میلیارد دلار از محصولات آمریکایی را وارد کرده است و در حدود ۵۶ میلیارد دلار نیزاز خدمات این کشور را به چین وارد کرده است .

به این ترتیب، آمریکا نیز تعرفه بر واردات محصولات چینی را تعلیق خواهد کرد و دیگر تعرفه های وارد بر محصولات این کشور را نیز در فازهای بعدی ملغی خواهد کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل