شیر

دبیر انجمن صنایع لبنی: سالانه ۷۷۰ میلیون دلار فرآورده‌های لبنی به خارج صادر می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، رضا باکری در نشست خبری تصریح کرد: در سال ۷ میلیون تن لبنیات تولید می‌شود که ۴۵۰ هزار تن آن به میزان ۷۷۰ میلیون دلار صادر می‌شود.

باکری افزود: در این صنعت هم اکنون ۱۲۰ هزار نفر به صورت مستقیم در واحدهای لبنی مشغول فعالیت هستند و ۴۸۰ هزار نفر نیز به صورت غیر مستقیم به ویژه در بخش حمل و نقل و توزیع این صنعت فعالیت دارند.
وی خاطرنشان کرد: البته در کل کشور در سال ۸۹، هزار و ۱۳۸ شرکت فعال در تولید لبنیات بود که بسیاری از آن‌ها دچار مشکلات و زیان دهی شده اند تا این که تعداد شرکت‌ها به ۴۰۰ واحد رسید.همچنین حسین چمنی مشاور انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی نیز در این نشست گفت: در سال ۲۰۱۸، کل دنیا سالانه ۸۴۲ میلیون تن شیر و محصولات لبنی تولید شد که ۷۵ میلیون تن آن در بازارهای صادراتی مصرف شد که این نشان می‌دهد صنعت لبنیات تمرکز اصلی اش در داخل کشور است تا صادرات آن.

وی گفت: کشور ما هم یک درصد جمعیت کل دنیا را تشکیل می‌دهد و از سوی دیگر یک درصد شیر خام کل دنیا را نیز تولید می‌کند، اما سرانه مصرف را باید بسیار بالا ببریم.
وی با استناد به گزارش وزارت بهداشت مبنی بر این که ۸۰ درصد زنان بالای ۵۰ سال و ۳۰ درصد زیر ۵۰ سال کشور از پوکی استخوان رنج می‌برند گفت: دولت باید شرایطی فراهم کند تا مصرف شیر در کشور و به ویژه برای گروه‌های خاص افزایش یابد تا تاثیر آن بر سلامت جامعه به طور موثر دیده شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =

پربازدیدترین

آخرین‌های روی خط رسانه‌ها