زعفران

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس می گوید که زعفران به دلیل خاصیت دارویی که دارد تحریم پذیر نیست اما اگرهم تحریم شود با توجه به انحصار تولید آن در ایران، راه صادرات زعفران باز خواهد بود؛ از این رو عرضه صادراتی زعفران در بورس کالا و کشف قیمت براساس واقعیت بازار از لازمه های تجارت طلای سرخ است که سازمان جهانی زعفران موسوم به اوسک هم می تواند در این زمینه راهگشا باشد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از میزان، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس عنوان کرد: ایران کشوری چهار فصل است که در هر استان آن می توان انتظار تولید محصولاتی خاص را داشت که برای اقتصاد کشاورزی مفید باشد. در همین زمینه یکی از محصولاتی که انحصار تولید آن در اختیار ایران است و شرایط برای مدیریت حوزه تولید، بسته بندی، بازاریابی و فروش آن مهیا تر است، زعفران ایرانی یا همان طلای سرخ است.

علی قربانی افزود: یکی از مشکلات کشورهای جهان سوم آن است که نمی توانند محصولات خود را به خوبی در دنیا بفروشند در این حوزه باید محصولاتی که در ایران تولید می شود را ضمن استانداردسازی در قالب یک برند به دنیا معرفی کنیم در زعفران گزینه ای مناسب برای آغاز یک تحول به خصوص در بخش کشاورزی است.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار داشت: طی چند سال اخیر بر لزوم ساماندهی بازار محصولات کشاورزی تاکید شده که خوشبختانه شاهد ورود چند محصول کشاورزی در بازار بورس کالا هستیم که رفته رفته باید جنس برنامه ریزی ها برای تنظیم و مدیریت بازار داخلی و صادراتی را به این سمت یعنی بهره گیری از سازوکارهای مدرن و کارآمد تغییر دهیم.

قربانی با اشاره به اینکه روش های سنتی به هیچ عنوان جوابگو نیست و کشاورزان در انتظار حمایتی اصولی و صحیح از سوی متولیان بخش کشاورزی هستند، گفت: اگر درست برنامه ریزی کنیم پس از آشنایی کشاورزان با نحوه عرضه و معامله محصولات در بازارهای بورس کالا، باید صادرات را از مسیر بورس کالا کلید بزنیم که به عنوان مثال محصولی همچون زعفران به دلیل خاصیت دارویی که دارد تحریم پذیر نیست و خریداران خارجی به اجبار باید با بورس ایران آشنا و براساس قیمت های آن اقدام به خرید کنند.

این نماینده مجلس تصریح کرد: همچنین به تازگی خبر از راه اندازی سازمان جهانی زعفران با نام اوسک مطرح شده است، سازمانی شبیه به اوپک که قصد دارد تولیدکنندگان زعفران دنیا را حول ایران گردهم آورد که با توجه به تولید بیش از ۹۰ درصد زعفران جهان در کشور ما، این سازمان جهانی می تواند در برندسازی و شناساندن محصول ایرانی در بازارهای بین المللی اثر ویژه ای داشته باشد و به عبارتی سهم ایران در تجارت زعفران دنیا را بگیرد.

قربانی بیان کرد: هم اکنون وقتی در دنیا نام زعفران می آید نام اسپانیا در ذهن مصرف کنندگان نقش می بندد که این امر باعث شده تا اسپانیا مدعی تولید زعفران مرغوب باشد؛ این در حالی است که تنها مشکل ما نداشتن برند، استاندارد شناخته شده و بسته بندی مناسب این محصول است که امیدواریم با راه اندازی سازمان جهانی اوسک این مشکلات به سرعت مرتفع شود و اوسک با کمک بورس کالا، محصول باکیفیت ایران را به کل دنیا عرضه کند.

نماینده مردم بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم و گرمه در مجلس با بیان اینکه محصولات کشاورزی ایران در دنیا بی نظیر است اما باید بتوانیم این محصولات را به دنیا معرفی کنیم، گفت: اگر به کاری اعتقاد داشته باشیم حتما می توانیم آن را به سرانجام مطلوب برسانیم از این رو سازمان جهانی زعفران اتفاقی میمون خواهد بود که لزوم مشارکت همه فعالان بازار داخلی زعفران را می طلبد تا بتوانیم کمبودهای حوزه تولید، بسته بندی، برندسازی و قیمت گذاری را با هدفی مشترک یعنی ارتقای جایگاه زعفران ایران در دنیا پوشش دهیم.

براساس این گزارش، راه اندازی سازمان جهانی تولید و صادرات زعفران «اوسک» که از سازمان جهانی اوپک الگو گرفته است، یک پروژه ملی به شمار می رود تا کشورهای تولیدکننده این محصول در دنیا با ابتکار عمل ایران گردهم جمع شوند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بورس كالا