علیرضا تاجبر

عضو هیات مدیره کانون کارگزاران، بازار سرمایه را علی رغم ریسک های سیستماتیکی که اخیرا با آن مواجه شد، همچنان بهترین گزینه برای سرمایه گذاری دانست.

علیرضا تاج بر در گفت و گو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، گفت: با وجود اتفاقات و تنش های غیراقتصادی، تنها گزینه ای که ریسک مالیاتی، ریسک نگهداری و دیگر مشکلات متعارف بقیه بازارها را ندارد و می توان به بازدهی بالای آن فکر کرد، همین بازار سرمایه است.

به گفته عضو هیات مدیره کانون کارگزاران، بازار سرمایه کشور در مورد شرکت های تولیدکننده و کامودیتی محور و صادر کننده، هنوز پارامترهای بنیادی خود را دارد و فروش این شرکت ها بسیار افزایش پیدا کرده است .

تاج بر با بیان اینکه رفتار هیجانی همواره بخشی از بازارهای ما بوده و هست، خاطرنشان کرد: غالبا رفتار هیجانی را در صندوق ها یا افراد حرفه ای نمی بینیم  اما به دلیل آنکه برخی سهامداران به سرمایه گذاری مستقیم در بازار سرمایه روی آورده اند، طبیعتا با رفتارهای هیجانی هم مواجه بوده ایم.

وی افزود: مشکل دیگری که بازار سرمایه با آن دست و پنجه نرم می کند، این است که برخی سهامداران غیرحرفه ای، خرید سهام خود را بر اساس شایعات و اخبار منتشره از مراجع غیررسمی انجام می دهند؛ همین باعث می شود در زمان برگشت بازار یا اصلاح های موقت، هیجانی رفتار شود .

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به ناآرامی ها و بالاگرفتن تنش های منطقه ای اظهار داشت: در هر صورت در شرایط فعلی، ما با یک ریسک سیستماتیک جدید در بازار مواجه هستیم؛ البته این ریسک در  آن حدی نیست که اصلاح های سنگین داشته باشیم.

تاج بر گفت: مسلما بخشی از صف فروش ها هیجانی است و بدون توجه به پارامترهای بنیادی بازار سرمایه شکل می گیرد؛ چرا که بسیاری از شرکت ها با P/E بسیار پایینی در بازار معامله می شوند و در آینده شرایط بهتری هم می توانند داشته باشند.

عضو هیات مدیره کانون کارگزاران همچنین با اشاره به افزایش قیمت جهانی نفت اظهار داشت: به تازگی شاهد افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی بودیم، بنابراین مطمئنا در آینده در گروه پتروشیمی افزایش سودآوری را خواهیم داشت.

وی توضیح داد: البته نگرانی هایی در خصوص کاهش نرخ متانول و سایر مشتقات نفتی مطرح بود که هم اکنون این نگرانی ها و ابهامات برطرف شده است. از طرف دیگر در بازارهای موازی، واقعا گزینه سرمایه گذاری جذابی وجود ندارد .

تاج بر در پایان با تاکید بر اینکه هیجانات به زودی فروکش می کند و بازار مجددا روند صعودی خود را در پیش خواهد گرفت، گفت: تصمیم روز چهارشنبه بورس در اعمال محدودیت دامنه نوسان بازار های بورس و فرابوس به ۲ درصد و بازگشت مجدد آن به 5 درصد بعد از فروکش کردن هیجانات، برنامه ای مناسب و حاصل یک اقدام جمعی بود که به بازار فرصت داد تا اتفاقات را رصد و روی ریسک های سیستماتیک  فکر کند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه