صکوک

بازگشت ناشرین عضو شورای همکاری خلیج فارس به بازار، سطح بالای نقدینگی در اندونزی، تلاش های ترکیه برای بهره گیری از تمام منابع تامین مالی و عملکرد خوب مالزی از عواملی بودند که منجر به رشد ۲۵.۶ درصدی حجم صکوک منتشره در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال ۲۰۱۸ شدند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) به نقل از روابط عمومی شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه به نقل از موسسه رتبه بندی S&P، حجم صکوک منتشره در واحدهای ارزی خارجی نیز در سال ۲۰۱۹ حدود ۲۰.۸ درصد رشد داشته که متاثر از فعالیت های ترکیه و انتشارهای بانک های قطری و شرکت های مالزیایی است.

بنا بر پیش بینی موسسه رتبه بندی S&P، حجم انتشارهای صکوک در سال میلادی جاری حدود ۱۶۰ تا ۱۷۰ میلیارد دلار خواهد بود که ۴۰ تا ۴۵ میلیارد دلار آن در واحد ارزهای خارجی صورت می پذیرد؛ و این نشان دهنده رشد ۵ درصدی حجم انتشارهای صکوک نسبت به ۱۶۲ میلیارد دلار محقق شده در سال ۲۰۱۹ است.

نقدینگی فراوان جهانی و بازده منفی بالغ بر ۱۰ تریلیون دلار اوراق بدهی می تواند ناشرین دارای رتبه اعتباری مناسب را به سمت بازار صکوک سوق دهد. پیش بینی می شود، در صورتی که تغییرات یا حوادث ناگهانی در حوزه چرخه اقتصادی و یا جغرافیای سیاسی رخ ندهد، دسترسی مناسب فعالان بازارهای مالی اسلامی نظیر: کشورهای عضو شواری همکاری خلیج فارس، مالزی، اندونزی و ترکیه به بازار صکوک حفظ خواهد شد. همچنین، ظهور فین تک ها در این کشورها می تواند زمینه ورود ناشرین کوچک و متوسط را به این بازار فراهم کند .

علاوه بر این، با توجه به تعهد روزافزون به اصول سرمایه گذاری های مسئولیت پذیر، پیش بینی می شود توسعه صکوک سبز همچنان ادامه داشته باشد و این مساله با توجه به نیاز کشورهای عضو شواری همکاری خلیج فارس و مالزی به تامین مالی در حوزه انرژی های سبز و متنوع سازی طیف سرمایه گذارانشان تقویت شده و منجر به افزایش حجم این انتشارها در سال ۲۰۲۰ شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه