.

عملکرد بازارهای مالی و کالایی در سال ۲۰۱۹ برای سرمایه‌گذاران به شکل مشهودی بهتر از سال قبل بوده و یکی از بهترین سال‌های دهه اخیر رقم خورده است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، برای سال آینده رشد اقتصادی دنیا در محدوده ۳ درصد برآورد می شود. بهترین کشورها برای کسب‌وکار در سال ۲۰۲۰ نیز غالبا همان کشورهایی هستند که در یک دهه اخیر در صدر فهرست قرار داشته‌اند و تنها تفاوت محسوس، حضور گرجستان در رده هفتم دنیاست. چهار کشور اروپایی، چهار کشور از منطقه آسیاپاسیفیک و ایالات متحده، سایر مناطق مساعد برای کسب‌وکارها هستند. با وجود این اتفاقات مثبت برای اقتصاد جهانی و انتظار تداوم آن، به شکل آرام‌تر در سال ۲۰۲۰، در حال حاضر ریسک‌های زیادی برای اقتصاد و بازارهای مالی پدیدار شده است؛ مسائل خاورمیانه، جنگ تجاری ایالات متحده و چین و برگزیت، از مهمترین این موارد هستند و البته انتخابات ریاست‌جمهوری در ایالات متحده نیز می‌تواند به این فهرست اضافه شود.

مسائل خاورمیانه از مهمترین دلایل اثرگذار افزایش قیمت نفت بوده به شکلی که نفت، لقب پربازده‌ترین دارایی سال ۲۰۱۹ را به خود اختصاص داده است. تشدید جنگ تجاری میان چین و آمریکا موجب کاهش نرخ رشد اقتصادی چین به کمترین سطح در ۲۷ سال اخیر شده و مجموع حجم تجارت بین دو کشور (صادرات به علاوه واردات) به کمترین میزان در دهه اخیر رسیده است. در این بین، مکزیک و کانادا نیز از عواقب جنگ تجاری با ایالات متحده در امان نبوده‌اند و کاهش تجارت را تجربه کرده ‌اند. در مجموع، عدم رشد محسوس دلار در برابر سایر ارزها، مزیت صادراتی قابل ملاحظه‌ای را برای آمریکا فراهم آورده است که البته نمی‌تواند در بلندمدت پایدار بماند. در نهایت آنکه بازار کامودیتی‌ها نیز در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ از تشدید جنگ تجاری آسیب قابل ملاحظه‌ای دیده است.

تشدید جنگ تجاری با چین و عملیات رسانه‌ای بر آن سبب شده تا نگرش منفی چشمگیری در میان ساکنین ایالات متحده نسبت به این کشور ایجاد شود . این در حالی است که در مجموع، نگرش مردم دنیا نسبت به چین و رشد اقتصادی آن در اکثر نقاط مثبت است و تنها استثناء در این زمینه، کشورهای حوزه آسیاپاسیفیک هستند که به دلیل توازن قدرت منطقه‌ای، تمایل زیادی به رشد بیشتر این کشور ندارند. مساله تنش ها در هنگ‌کنگ نیز می‌تواند به این موارد اضافه شده و با تشدید تنش‌های منطقه‌ای و افزایش فشارها بر این کشور، کندی رشد اقتصادی چین در سال‌های آتی را رقم زند. این مسائل می‌تواند بر رقابت مهم میان آمریکا و چین در زمینه دستیابی سریع‌تر به فناوری فایو-جی نیز اثرگذار باشد و مانع مهمی برای شرکت هوآوی (پرچمدار تکنولوژی چین) ایجاد کند.

همچنین باید توجه داشت که با وجود عملکرد خیره‌کننده بلندمدت اقتصادی چین در سال‌های اخیر و ایجاد بیش از ۴ میلیون چینی میلیونر تنها در یک دهه، ایالات متحده در همین دوره بیش از ۱۱ میلیون نفر به میلیونرهای خود اضافه کرده و این به معنای سرعت بیشتر تولید و انباشت ثروت در این کشور است. در کنار انباشت ثروت، ۴۰ درصد از افراد قدرتمند از فهرست ۵۰ نفره فوربس نیز در این کشور سکونت دارند که این مورد نیز مزید بر علت شده تا قدرت این کشور در منازعات بعدی مقابل چین بیشتر باشد.

در خاورمیانه نیز تشدید مشکلات زیست‌محیطی به ویژه بحران آب، افزایش ناآرامی‌های اجتماعی و مناقشات منطقه‌ای و نظامی، مانع مهمی برای رشد سال جاری و سال‌های آینده محسوب می‌شود و البته افزایش بهای جهانی نفت و تداوم احتمالی آن می‌تواند محرک رشد اقتصادی در این ناحیه شود.

در مجموع چشم‌انداز عملکرد بازارهای مالی برای سال جاری به ویژه بازار سهام، مثبت و البته با مقداری ریسک و عدم‌اطمینان برآورد می‌شود. بازدهی قابل ملاحظه شرکت‌های تکنولوژیک در سال‌های گذشته سبب شده تا چشم‌انداز سال‌های پیش‌رو نیز تا حد زیادی پیرامون این صنایع شکل گیرد و البته کارآفرینان و شرکت‌های بخش‌های سلامت، تجارت الکترونیک، خدمات بین کسب‌وکارها (بی‌توبی) و بخش‌های مرتبط با امنیت سایبری نیز توانسته‌اند که با جذب نظرات سرمایه‌گذاران، آینده‌مناسبی را برای این صنایع ترسیم کنند.

چشم‌انداز رشد اقتصادی

برآورد نرخ رشد اقتصادی کشورها برای سال ۲۰۲۰

رشد اقتصادی دنیا در سال ۲۰۲۰ با کمی کاهش نسبت به سال قبل معادل ۲.۹ درصد برآورد می‌شود.

رشد اقتصادی کشور گویان به دلیل ورود نیروی کار ارزان از کشور ونزوئلا و بهره‌برداری گسترده از معادن طلا و آلومینیوم است. (منبع: مجله اکونومیست)

تاریخچه ادوار تجاری ایالات متحده

دوره‌های رکود و رونق ایالات متحده در ۷۰ سال اخیر

منبع: فدرال رزرو

کاهش رشد اقتصادی چین به کمترین میزان طی ۲۷ سال اخیر

نرخ رشد اقتصادی چین از ابتدای دهه ۸۰ (هر فصل نسبت به فصل مشابه سال قبل)

منبع: بانک جهانی

ریزش قیمت‌ها پس از تشدید جنگ تجاری

تغییرات شاخص قیمت جهانی‌کالاها در یک دهه اخیر

منبع: اکونومیست

ارزهایی که در مقابل دلار تقویت شده‌اند

میزان تغییر ارزهای مختلف در بازه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت در برابر دلار آمریکا

منبع: بانک جهانی- صندوق بین‌المللی پول

عملکرد ارزها در برابر دلار

میزان رشد ارزهای عمده در سال ۲۰۱۹

منبع: صندوق بین‌المللی پول

عملکرد بازارهای مالی در سال ۲۰۱۹

میزان رشد کلاس‌های مختلف دارایی در سال ۲۰۱۹

منبع: بلومبرگ

عملکرد بازار سهام آمریکا در سال ۲۰۱۹

میزان رشد شاخص گروه‌های مختلف سهام در آمریکا طی سال ۲۰۱۹

منبع: بلومبرگ

غول‌های نفتی

۱۰ شرکت فعال در زمینه نفت و گاز که در سال ۲۰۱۹ بیشترین درآمد را داشته‌اند

منبع: موسسه مطالعاتی سوئیس کردیت

کشورهای با بیش از یک میلیون نفر میلیونر!

تعداد افراد با ثروت بالاتر از یک میلیون دلار در هر کشور ۲۰۱۹

منبع: موسسه مطالعاتی سوئیس کردیت

قدرتمندترین افراد دنیا

تعداد افراد قدرتمند هر کشور در فهرست ۵۰ نفره فوربس ۲۰۱۹

منظور از شخصیت‌های بین‌المللی، افرادی نظیر پاپ و رئیس بانک مرکزی اروپاست که بر سازمان‌های بین‌المللی مدیریت می‌کنند.

منبع: فوربس

خروج شهروندان از برگزیت!

تعداد تقاضای پذیرفته شده برای اقامت در سایر کشورها توسط شهروندان انگلیسی

آمار سال ۲۰۱۹ برای آلمان و سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ فرانسه در دسترس نیست.

منبع: یورواستت

بهترین کشورها برای کسب‌وکار

۱۰ کشور که بهترین شاخص اجرای کسب‌وکار را دارند

منبع: بانک جهانی

استارت‌آپ‌های آینده

تعداد استارت‌آپ‌های هر صنعت که انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۰ موفقیت چشمگیر داشته باشند

فهرست اسامی این ۱۰۰ استارت‌آپ توسط پایگاه‌ سی‌ان‌بی‌سی و پس از بررسی حدود ۵۰۰ استارت‌آپ فعال منتشر شده است. انتظار می‌رود که این شرکت‌ها در سال ۲۰۲۰ رشد چشمگیر خود را آغاز کنند.

از میان این فهرست، یک شرکت (CMORQ) که در زمینه فین‌تک و رمزارزها فعالیت می‌کند، توسط یک ایرانی (حسین آذری) در ایالات متحده بنیانگذاری شده است.

منبع: سی‌ان‌بی‌سی

مشاغل آینده

میانگین دستمزد پیشنهادی برای مشاغل در آمریکا

منبع: گلس‌دُر

جنگ تجاری

میزان تجارت (صادرات به علاوه واردات) ایالات متحده با پنج شریک تجاری بزرگ

منبع: اداره آمار ایالات متحده

تسلط هوآوی بر بازار تلفن همراه چین

میزان درآمد شرکت هوآوی در هفت سال اخیر

منبع: هوآوی

تخریب نگرش آمریکایی‌ها نسبت به چین پس از تشدید جنگ تجاری

نسبت شهروندان آمریکایی با نگرش ... به چین

منبع: موسسه پیو

عدم محبوبیت ترامپ در بین اعراب

نسبت جمعیت با نگرش مثبت به ...

منبع: عرب بارومتر- موسسه پیو

تمرکز جنگ آب در خاورمیانه

مناقشات مسلحانه با محوریت آب

منبع: ورلدواتر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل