.

در سال های گذشته بازار سرمایه ایران رشد چشم گیری داشت. این رشد هم از نظر میزان و حجم معاملات، عملکرد و بازدهی بازار سرمایه و ظهور و بروز ابزارهای مختلف قابل بررسی است.

رشد ۴۰۰ درصدی شاخص بورس نسبت به سه سال گذشته، ۱۰ برابر شدن تعداد و ۵ برابر شدن حجم معاملات در طول این مدت موید این مطلب است که ظرف بازار سرمایه از همه نظر بزرگ تر از قبل شده است

در این سال ها، ابزارهای متنوعی هم وارد این بازار شد.  ابزارهایی نظیر آتی سبد سهام، اوراق اختیار معامله سهام، فروش تعهدی سهام، صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله و انواع ابزارهای درآمد ثابت نمونه هایی از این دست هستند که اکثرا هم بر پایه بستر معاملاتی برخط شکل گرفتند

طی این مدت، بورس ها قدم های بزرگی را به سمت الکترونیکی شدن برداشتند. سهم کل معاملات الکترونیک در بورس اوراق بهادار تهران از ۲۶ درصد کل معاملات در آذرماه سه سال پیش به ۷۰ درصد در آذرماه امسال رسید. واقعیت این است که بازار سرمایه با سرعت به سمت تماما الکترونیکی شدن در حال حرکت است.

در طول چند سال گذشته بسترهای معاملاتی نیز رشد قابل قبولی داشته است. یکی از این بسترها حضور الگوریتم ها در بازار سرمایه ایران است. مزایای زیادی را می توان برای حضور الگوریتم ها برشمرد. "خرید و فروش اتوماتیک بدون نیاز به نیروی انسانی"، "تقویت استراتژی های خرید و فروش" ، "سرعت ورود و خروج در انجام معاملات" از جمله مزایایی هستند که برای معاملات الگوریتمی می توان برشمرد.

یکی از وظایف نهاد ناظر در بازار سرمایه ایران آموزش و فرهنگ سازی همه جانبه است که هم ناشران را شامل می شود و هم فعالان بالقوه و بالفعل بازار  سرمایه. بنابراین تنوع سازی در بسترهای معاملاتی بدون آموزش صحیح همه فعالان بازار سرمایه امکان پذیر نیست. نحوه آموزش هم می تواند مستقیم در قالب کلاس و کارگاه و غیر مستقیم در قابل مسابقه و  رویداد باشد. مسابقه معاملات الگوریتمی بازار سرمایه به همین منظور در سال گذشته با امید توجه عموم مردم به این مدل معاملات طراحی شده است.

در دوره اول مسابقه در زمستان سال گذشته ۳۰ تیم شرکت کردند که در نهایت ۲۰ تیم حائز شرایط حضور در مسابقه تشخیص داده شدند و امسال خوشبختانه این مسابقه با استقبال زیاد روبرو شده و ۶۵ تیم ثبت نام کردند . در نهایت هم  ۲۷ تیم شرایط حضور در هر سه بخش را پیدا کردند.

این مسابقه از ۲۱ بهمن ماه شروع به کار کرده و  تا چهارشنبه ۳۰ بهمن به فعالیت خود ادامه می دهد. دو هفته اول این مسابقه تستی بوده و یک ماه نیز تیم ها به صورت رسمی به رقابت می پردازند. این تیم ها در سه بخش "خرید و فروش سهام"، "خرید و فروش در اوراق بهادار با درآمد ثابت" و "چالش حل مساله" به رقابت خواهند پرداخت. دو مسابقه اول به صورت پیوسته بوده و مسابقه "حل مساله" تنها در هر هفته یک بارطراحی می شود. با توجه به تجربه سال گذشته این مسابقه در ابتدا به صورت آزمایشی برگزار می شود و در این دوره تستی به هر تیم بابت دو مسابقه"خرید و فروش سهام"، "خرید و فروش در اوراق بهادار با درآمد ثابت" و "چالش حل مساله"، ۱ میلیون تومان اعتبار اعطا شده است. دوره تستی تا روز چهارشنبه دوم بهمن ادامه دارد. در حین مسابقه  اصلی در بخش های  "اوراق بهادار با درآمد ثابت"، "خرید و فروش سهام" به هر تیم ۳۰ میلیون تومان اعتبار داده می شود و پس از پایان معاملات ، تیم های شرکت کننده بر اساس عملکرد بازدهی، رده بندی می شوند. در طول مسابقات نیز برخی از روزها تیم ها در محل فیزیکی مسابقه حضور دارند و مدیران بازار سرمایه اعم از ارکان و نهادهای مالی از این مسابقه بازدید خواهند کرد. مراسم اختتامیه نیز با اعلام تیم های برتر در اسفندماه  سال جاری برگزار می شود.

*بهنام بهزادفر، مدیر آموزش و فرهنگ سازی شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس​

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه