.

گزارش صنعت کارگزاری و اطلاعات مقایسه ای آن از نیم سال اول ۹۵ تا نیم‌سال اول ۹۸  منتشر شد.  

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) ، کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار در گزارشی آمار اطلاعات صنعت کارگزاری بر اساس آخرین اطلاعات ۱۰۸ شرکت کارگزاری فعال در این صنعت را تا تاریخ ۳۱شهریور ۹۸ اعلام کرد.

اطلاعات مقایسه ای صنعت کارگزاری

نمودار رشد تعداد پرسنل صنعت کارگزاری در دوره ۴ ساله از نیم سال اول ۹۵ تا نیم‌سال اول ۹۸:

با بررسی آماری نیروی انسانی فعال در صنعت کارگزاری طی ۴ سال گذشته می توان بیان کرد تعداد نیروی انسانی تقریباً ثابت بوده و تغییر چشم گیری در تعداد پرسنل ایجاد نشده است. بیشترین تعداد نیروی انسانی فعال در این صنعت مربوط به نیم‌سال اول ۹۸ و کمترین مربوط به نیم‌سال اول ۹۷ است. همانطور که در نمودار مشخص است، در نیم سال اول ۹۸ تعداد پرسنل فعال در صنعت بیش از ۵درصد افزایش یافته است.

مقایسه تعداد دفاتر و تالارهای معاملات در کشور در دوره ۴ ساله از نیم سال اول ۹۵ تا  نیم سال اول ۹۸:

تعداد دفاتر و تالارهای شرکت های کارگزاری طی ۴ سال گذشته روند کاهشی داشته و این روند کاهشی در نیم سال اول ۹۸ نیز ادامه داشته است.

مقایسه سطح تحصیلات پرسنل صنعت کارگزاران از نیم سال اول ۹۵ تا نیم سال اول ۹۸:

همان طور که در نمودار زیر مشخص است، بیش از ۸۰ درصد از پرسنل فعال در صنعت دارای مدرک کارشناسی و بالاترند که این مهم بیانگر سطح سواد و دانش بالای این شاغلین در حوزه است. افزایش سطح تحصیلی کارکنان از جمله برنامه‌های اصلاح نظام اداری در حوزه سرمایه انسانی به شمار می‌رود و روند رو به رشد سطح تحصیلات صنعت کارگزاری نشان می‌دهد که این صنعت در سال‌های اخیر با این برنامه هم‌سو بوده است.

مقایسه سابقه کاری در آخرین شرکت کارگزاری در دوره ۴ ساله از نیم سال اول ۹۵  تا نیم سال اول ۹۸:

با توجه به نمودار زیر ۶۱ درصد از افراد در هر شرکت کارگزاری بیش از ۳ سال حضور داشته‌اند و  طبق اطلاعات دریافتی میانگین حضور پرسنل در یک شرکت کارگزاری ۴.۰۸ سال است. در واقع می‌توان گفت پرسنل شرکت‌های کارگزاری نسبت به دوره قبل با تجربه‌تر شده اند. همچنین با وجود اینکه تعداد پرسنل صنعت بیش از ۵ درصد افزایش پیدا کرده است و تعداد زیادی نیروی انسانی به شرکت‌های کارگزاری ملحق شدند با این حال میانگین سابقه کاری صنعت نیز افزایش داشته است؛ این امر نشان می‌دهد  که تعامل بین پرسنل و کارفرمایان در این صنعت افزایش پیدا کرده است.

مقایسه سرمایه شرکت‌های کارگزاری در دوره ۴ ساله از نیم سال اول ۹۵ تا نیم سال اول ۹۸:

همانطور که در نمودار زیر مشخص است، میزان سرمایه شرکت‌های کارگزاری در هر دوره نسبت به دوره قبل رشد قابل توجهی داشته و در دوره منتهی به شهریور ۱۳۹۸ نیز ۷ درصد رشد داشته است . این رشد به دلیل الزام سازمان بورس و اوراق بهادار به افزایش سرمایه شرکت‌های کارگزاری به منظور تجمیع مجوز های کارگزاران است.

*تهیه‌کننده: رضا سرهنگی، کارشناس امور اعضا و اشخاص وابسته به اعضا کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار

.

  

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =

پربازدیدترین

آخرین‌های کارگزاران و نهادهای مالی