دهقان

مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران با تاکید بر توان پاسخگویی سیستم قدیمی معاملات گفت: یکی از مهمترین دلایل توفیق این سامانه، وجود تیم پشتیبانی قوی در کنار سامانه هاست که بروز برخی مشکلات را به طور چشمگیر تقلیل داده است.

روح الله دهقان در گفت و گو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) ، به روزرسانی کامل زیرساخت های سامانه های معاملاتی را زمان بر ارزیابی کرد و گفت: این مهم در حالی پیگیری می شود که در تهیه آن به دلیل بروز تحریم ها به توان داخلی تکیه کرده ایم. ضمن اینکه ایجاد زیرساخت مناسب و سامانه های مرتبط با بازار سرمایه کار یک روز و دو روز نیست و اقدامی زمان بر و انرژی بر است.

وی با تاکید بر این که متخصصین داخلی توان ایجاد این زیرساخت ها را دارند تصریح کرد: با وجود افزایش ۱۰ برابری حجم معاملات نسبت به سال گذشته و افزایش چندین برابری تعداد معاملات و تبادلات مالی بازار سرمایه ، همچنان سامانه معاملاتی قدیمی پاسخگوی معاملات است.

دهقان افزود: این توان پاسخگویی به دلیل وجود پشتیبانی تیمی حرفه ای در پشت صحنه است که سامانه ها را به خوبی مدیریت می کنند. الان در حال توسعه دادن سامانه فعلی هستیم و بعد به سراغ سامانه پایه می رویم تا به بازار سرمایه ارائه کنیم.

افزایش سواد بورسی از بروز هیجان می کاهد

دهقان در خصوص نقش فرهنگ سازی در بازار سرمایه و برگزاری جلسات آشنایی فعالان بازار در راستای پیگیری مسابقات الگوریتمی و لیگ ستارگان گفت: آنچه در تمام بازار های دنیا به عنوان یک ضرورت همواره پیگیری می شود،نقش بسیار مهم آموزش در سرمایه گذاری درست و اجتناب از هیجان به خصوص در بازارهای مالی است.بر این اساس، برگزاری برنامه های این چنینی و اتفاقاتی همچون ورود الگوریتم ها به بازار سرمایه می تواند به کاهش هیجانات کاذب در معاملات کمک شایانی کند.

وی با تاکید بر لزوم فراگیری آموزش های اولیه برای ورود هوشمندانه به بورس خاطرنشان کرد: چنانچه فرد با آمادگی علمی بیشتر در بازار سرمایه حضور یابد، می تواند از ریسک های مترتب ناشی از عدم آگاهی خود بکاهد.ضمن اینکه با کنترل هیجان و عدم بروز رفتار هیجانی می تواند از بروز رفتارهای جمعی هیجانی در بازار جلوگیری کند.

مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، کاهش زیان سهامداران خرد حقیقی را مهمترین مزیت کنترل هیجانات کاذب در بازار دانست و افزود: هر چه قدر رویدادهای این چنینی بتواند آموزش های تخصصی درستی را به فعالان بازار ارائه دهد، مسلما در کنترل هیجانات بازار و سرمایه گذاری درست و جلوگیری از ضرر عموم سهامداران موثر خواهد بود.این آموزش ها در کنار برنامه های شرکت بورس می تواند به ایجاد معاملات حرفه ای در بازار کمک کند.

دهقان در خصوص سیاست گذاری های سازمان بورس در ایجاد فرهنگ استفاده از الگوریتم ها معاملاتی برای افزایش معاملات حرفه ای در بازار سرمایه نیز گفت: کلیت این موضوع سیاست گذاری هایی است که سازمان بورس و شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس انجام می دهند و در حوزه سیاست گذاری این نهادها است که شکل صحیح معاملات را ارائه می دهند. در این زمینه برنامه های ویژه ای تدارک دیده شده است که برگزاری برخی رویدادها نیز از جمله این برنامه هاست.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه