تالار

مدیر سرمایه گذاری گروه مالی پارسیان، به کارگیری مکانیزم الگوریتم ها در بازار سرمایه را اقدامی موثر در افزایش کارایی و رشد بازار سرمایه  ارزیابی کرد.

مجید علیزاده در حاشیه مسابقات معاملات الگوریتمی بازار سرمایه در خصوص نقش این مسابقه و رویدادهای مشابه در افزایش سطح حرفه ای معاملات به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: این نوع معاملات باعث افزایش سطح کارایی بازار سرمایه می شود؛ به نحوی که با کاهش هزینه و افزایش سرعت معاملات، کارایی بازار افزایش یافته و از تاثیرگذاری شایعات و هیجانات جلوگیری می کند.

وی افزود: در دنیا تقریبا ۸۵ درصد از معاملات در سطح معاملات الگوریتمی و معاملات آنلاین است که در صورت پیاده سازی در کشور ما نیز کمک بزرگی به رشد بازار خواهد کرد.

علیزاده در خصوص مزایای به کارگیری مکانیزم الگوریتم ها در بازار سرمایه خاطرنشان کرد: اولین مزیت، افزایش حجم معاملات است که سبب ماندگاری پول در بازار می شود و رونق بازار نیز حفظ می شود.

وی افزود: مورد دوم کاهش اثرگذاری شایعات به دلیل حذف احساسات و عواطف و مورد سوم امکان جذب تیم های جدید به بازار است؛ به طوری که پس از جذب موفق تحصیلکردگان مالی و حسابداری، اکنون به واسطه حضور الگوریتم ها در بازار سرمایه، فارغ التحصیلان مهندسی نیز به بازار ورود کرده اند و این اتفاق علاوه بر اشتغال زایی باعث افزایش ضریب نفوذ بازار سرمایه شده است. همچنین دید فنی و مهندسی به بازار اضافه شده که می تواند به شکوفایی هر چه بیشتر بازار کمک کند.

رشد بازار به دلار و تورم بستگی دارد

مدیر سرمایه گذاری گروه مالی پارسیان، با تاکید بر متغیر وابسته بودن بازار سرمایه در برابر دو متغیر مستقل تورم و نرخ دلار یعنی توانایی بانک مرکزی برای مدیریت نرخ ارز گفت:چنانچه بخواهیم ادامه رشد یا تعدیل شاخص بورس را در ماه ها یا حتی سال آینده پیش بینی کنیم، ابتدا باید به بررسی روند تغییرات فاکتورهای اثرگذار بر آنها یعنی نرخ دلار و تورم در آینده بپردازیم. به نظر می رسد سیاست بانک مرکزی در مدت زمان مورد بررسی ما این است که حتی الامکان دلار را در همین قیمت ها مدیریت کند و از نوسان های شارپی آن جلوگیری کند.

 وی با پیش بینی افزایش تدریجی نرخ ارز در سال آینده افزود: با فرض ثبات شرایط سیاسی فعلی به دلیل کاهش عرضه، نرخ دلار در سال آینده بیشتر از نرخ های فعلی خواهد بود و بر این اساس  بازار می تواند حداقل ۲۰ تا ۳۰ درصد دیگر رشد داشته باشد. چراکه در سهامی با بنیاد مناسب چنانچه نرخ ارز نیما از ۱۲ هزار تومان فعلی فقط به مبلغ ۱۳ هزار تومان افزایش یابد، در سودآوری آنها تاثیر مثبتی خواهد گذاشت و در نتیجه روند رشد بازار حفظ خواهد شد.

علیزاده در تشریح مدل اثرگذاری فاکتور دوم یعنی نرخ تورم بر بورس توضیح داد: نرخ تورم سالانه منتهی به دی ماه ۹۸، حدود ۳۶.۸ درصد بوده و با توجه به اینکه تورم پدیده ای پولی است و آمار های بانک مرکزی گویای رشد نقدینگی حداقلی ۲۶ و ۲۷ درصدی است، انتظار تورم در این حد برای سال آتی نیز قابل انتظار است که اثر خود را بر بورس نیز خواهد گذاشت.

علیزاده ادامه داد:  البته از دو جنبه بر بورس اثر گذار است: جنبه اول افزایش نرخ فروش محصولات است که باعث افزایش سودآوری شرکت ها خواهد شد.همچنین در بُعد دیگر به دلیل اینکه سهام، خود نیز یک دارایی سرمایه ای محسوب می شود، با افزایش تورم ارزش آن نیز افزایش می یابد. هر چند ممکن است در کوتاه مدت اصلاح نیز داشته باشیم.

دولت به بورس تکیه کرده است

این فعال حوزه مالی با تاکید بر نگاه ویژه دولت به بازار سرمایه به عنوان منبع تامین مالی در شرایط تحریم و کاهش درآمدهای نفتی گفت:دولت برنامه های زیادی دارد و در بودجه نزدیک به ۸۰ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی جدید جهت انتشار در بازار سرمایه لحاظ کرده که این اوراق در انواع مختلف و در فواصل مختلف قابل انتشار در بورس است.

لزوم تعیین تکلیف معامله گران گروهی

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید برضرورت افشای تخلفات در بازار سرمایه همچون افشای اطلاعات گفت: ابتدا باید به تقویت زیرساخت ها در بازار سرمایه توجه جدی شود.

علیزاده افزود: همچنین در حوزه قوانین باید گام های تازه ای برداشته و در اجرا نیز سخت گیری های لازم به کار گرفته شود. ضمن این که اگر انجام معاملات گروهی واقعا جرم است پیگیر باشند و اگر جرم نیست، با این مساله سلیقه ای برخورد نشود.

وی در پایان با اشاره به لزوم برخورد با سیگنال فروشان و اطلاع رسانی مناسب صورت گرفته در زمینه تصمیم بورس یادآور شد: اگر کسی محکوم می شود بازار باید بداند که جزئیات محکومیت او چیست. ضمن این که با شناساندن شخص متخلف و نوع تخلفی که انجام داده است، راه برای تکرار این تخلف و متضرر شدن سایر سهامداران بسته خواهد شد .

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه