فرابورس

در هفته منتهی به ۱۸ بهمن ۱۳۹۸، شاخص کل فرابورس با ثبت رشد ۴.۶ درصدی نسبت به آغاز هفته، کار خود را در ایستگاه ۵۶۵۵ واحدی به پایان رساند و به این ترتیب بازدهی شاخص آیفکس نسبت به ابتدای سال جاری ۱۵۰ درصد افزایش داشت. همچنین ارزش بازار فرابورس در انتهای هفته پیش به ۶ میلیون ۵۰ هزار میلیارد ریال رسید که بیانگر رشد ۴.۸ درصدی در طی ۵ روز معاملاتی اخیر و افزایش ۱۳۵ درصدی نسبت به ابتدای سال است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) به نقل از مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، در هفته‌ای که سپری شد، بر خلاف حجم معاملات که نسبت به هفته گذشته بیشتر بود، ارزش و تعداد معاملات با کاهش همراه بود. بر این اساس ارزش معاملات با ثبت ۱۲۷ هزار و ۴۰۳ میلیارد ریال معامله، افتی اندک و ۲ درصدی نسبت به هفته قبل را تجربه کرد. همچنین تعداد معاملات نیز در طی این ۵ روز کاری ۲ میلیون و ۶۷۲ هزار مرتبه خرید و فروش بود که در این زمینه نیز همانطور که اشاره شد، افت ۷ درصدی نسبت به هفته گذشته به چشم می‌خورد. اما از سوی دیگر شاهد افزایش ۲۲ درصدی حجم معاملات نسبت به هفته گذشته بودیم به طوری که این متغیر با ثبت ۱۳ میلیون و ۳۹۵ هزار ورقه جابجایی، معامله‌گران را بدرقه تعطیلات آخر هفته کرد.

بررسی بازارهای مختلف فرابورس

در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم بازارهای مختلف فرابورس ایران به جز بازار ابزارهای نوین مالی به لحاظ ارزش معاملات با افزایش همراه بودند، این در حالی است که بازار ابزارهای نوین مالی به رغم افت ۳۶ درصدی ارزش معاملات نسبت به هفته قبل، باز هم در بین سه بازار برتر به لحاظ بالا بودن این متغیر قرار داشت. بر این اساس بازار دوم فرابورس با ثبت ۴۶ هزار و ۶۶۱ میلیارد ریال معامله، در رتبه نخست ارزش معاملات قرار داشت و رشد ۳۴ درصدی نسبت به هفته گذشته را به ارمغان آورد. اما در رتبه دوم بازار ابزارهای نوین مالی قرار داشت؛ چرا که از حدود ۳۹ هزار میلیارد ریال معامله میزبانی کرد و در جایگاه سوم نیز شاهد حضور بازار پایه بودیم که با معاملاتی به ارزش ۳۰ هزار و ۵۷۴ میلیارد ریال، با ثبت رشد ۲۴ درصدی نسبت به هفته قبل در این سکو قرار گرفت.

همچنین در هفته منتهی به ۱۸ بهمن، حجم معاملات در تمام بازارها با افزایش نسبت به هفته قبل همراه بود و بازارهای دوم و پایه با اختلاف اندک در رتبه‌های اول و دوم قرار گرفتند. حجم معاملات تقریبی این دو بازار ۵ هزار و ۷۰۰ میلیون ورقه جابجایی بود. بازار اول با یک هزار و ۵۰۰ میلیون ورقه جابجایی در رتبه سوم این شاخص قرار داشت.

در زمینه تعداد معاملات نیز در هفته‌ای که پشت‌سر گذاشتیم به جز بازار دوم فرابورس، سایر بازارها نسبت به هفته قبل روندی مثبت را ثبت کردند و نکته جالب اینجاست که بازار دوم با وجود افت ۱۸ درصدی، با این حال در رتبه نخست تعداد معاملات قرار داشت. تعداد معاملات بازار دوم در این هفته، یک میلیون و ۷۰۰ هزار دفعه بود.

برای کسب اطلاعات دقیق‌تر در خصوص آمار بازارهای مختلف، به بخش گزارش‌های آماری سایت فرابورس ایران مراجعه کنید.

مهمترین رویدادهای هفته اخیر فرابورس

سیزدهمین عرضه اولیه فرابورس ایران در سال ۹۸، چهارشنبه ۱۶ بهمن با موفقیت صورت گرفت و بر این اساس ۱۵ درصد از سهام شرکت کلر پارس با نماد «کلر» در بازار دوم فرابورس با قیمت هر سهم ۲۹ هزار و ۵۰۰ ریال کشف قیمت شد. مشارکت یک میلیون و ۳۰۲ هزار و ۴۹۸ کد حقیقی و حقوقی در این عرضه اولیه و در نهایت تخصیص سهام عرضه شده به یک میلیون و ۲۹۲ هزار و ۷۹۴ کد معاملاتی، رکورد عرضه‌های اولیه را جابجا کرد. در پایان به هر کد سهامداری، ۳۶۹ سهم اختصاص یافت.

همچنین در این هفته شرکت اعتباری ملل به جمع شرکت‌های دارای بازارگردان در فرابورس ایران اضافه شد. به این ترتیب از روز دوشنبه ۱۴ بهمن‌، صندوق سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی پاداش پشتیبان پارس، عملیات بازارگردانی این شرکت را آغاز کرد.

عرضه اولیه ۲۰ میلیون ورقه اسناد خزانه اسلامی به ارزش ۲۰ هزار میلیارد ریال در روز ۱۴ بهمن نیز از دیگر اتفاقات مهم این هفته بود. این اوراق که با نماد «اخزا۸۱۸» در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس به فروش رسیدند، سررسیدشان شهریور سال ۱۴۰۱ خواهد بود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =

پربازدیدترین

آخرین‌های فرابورس