اوپک

در حالی که، تلاش عربستان برای برگزاری نشست اضطراری همچنان ادامه دارد، گروه اوپک پلاس نیز تصمیم گرفته است تا طبق برنامه قبلی در ماه مارچ موافقت روسیه را برای کاهش بیشتر تولید نفت جلب کند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، عربستان سعودی در تلاش برای برگزاری نشست اضطراری و تصویب کاهش بیشتر تولید نفت بوده است زیرا شیوع ویروس کرونا باعث افت شدید تقاضا برای نفت شده است.

از سوی دیگر، آژانس بین‌المللی انرژی پیش بینی کرده است که مصرف جهانی نفت به دلیل این که اپیدمی ویروس کرونا سفر و فعالیت اقتصادی در چین را کاهش داده است، در سه ماهه نخست امسال برای نخستین بار در بیش از یک دهه گذشته کاهش پیدا خواهد کرد.

در هفته های گذشته، کمیته فنی اوپک پلاس طرح پیشنهادی کاهش ۶۰۰ هزار بشکه در روز، را اعلام کرد که روسیه حمایت نکرد و طرح با شکست رو به رو شد.

به گفته نمایندگان اوپک، از آنجا که افت تقاضای چین برای نفت باعث کاهش درآمدهای نفتی شده است، ریاض همچنان امیدوار است بتواند روسیه را برای کاهش تولید نفت مجاب کند.

روسیه نسبت به کشورهای منطقه خلیج فارس در برابر قیمت پایین تر نفت می تواند تاب بیاورد و در سه سال گذشته که شراکت اوپک پلاس شکل گرفت، معمولا تمایلی به همراهی با محدودیت عرضه نفت نداشته است.

تحلیلگران متعددی اظهار کرده اند که این گروه باید اقدام کند حتی اگر پیش از اعلام تصمیمات جدید، تا زمان دیدار رسمی خود در روزهای پنجم و ششم مارچ دست نگه دارد.

قیمت نفت که اوایل ژانویه در نیویورک به بیش از ۶۵ دلار در هر بشکه صعود کرده بود، برای نخستین بار در یک سال گذشته به پایین ۵۰ دلار سقوط کرد و هفته گذشته به حدود ۵۲ دلار رسید.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل