علیرضا تاجبر

تصمیم برای تصویب مقررات جدید در شورای عالی بورس گرفته شد و سازمان بورس آن را تصویب کرد و اجرای آن نیز به کانون کارگزاران سپرده شد.

علیرضا تاجبر، عضو هیات مدیره کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار در گفت و گو با پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، گفت: در خصوص آموزش سرمایه گذاران در بازار سرمایه هرچقدر کار انجام شود، کم است و همه متولیان بازار باید در این امر سهیم باشند. ما شاهد هستیم شرکت بورس تهران و شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس، گام های خوبی را در حوزه فرهنگ سازی برمی دارند اما انتظار می رود تا  بقیه متولیان بازار نیز در این امر، همگام باشند.

 وی در این خصوص ادامه داد: جای خالی سند آموزش در بازار سرمایه مشاهده می شود و این مسئله به این چنین تصمیماتی ختم ‌می شود که برای جلوگیری از رفتارهای توده وار و هیجانات مقطعی بازار، ورود کُدها با محدودیت همراه شود.

تاجبر با اشاره به اینکه یکی از راهکارها، الزام سرمایه گذاران تازه وارد به آموزش، پیش از خرید در بازار سرمایه است، ابراز داشت: عدم آگاهی منجر به رفتار توده وار و ضرر و زیان می شود. شاید تصمیمی که در خصوص کگد اولی ها گرفته شده، بهانه ای برای تقویت مبحث آموزش در بازار سرمایه باشد.

عضو هیات مدیره کانون کارگزاران در ادامه با اشاره به تغییرات حجم مبنا گفت: افزایش حجم مبنا برای سهام شرکت های بورسی و فرابورسی نیز، به دلیل کنترل هیجانات سرمایه گذاران تازه وارد در این بازار است.

وی در ادامه در خصوص کاهش هیجانات بازار گفت:  با اجرایی شدن این دو مصوبه، در کوتاه مدت شاهد کاهش میزان هیجانات در بازار خواهیم بود. به نظر می رسد پس از گذشت از روند هیجانی ایجاد شده در بازار و ثبات نسبی در روند معاملات باید یک سند آموزشی میان متولیان بازار نوشته شود تا تمام نهادهای مالی و ارکان بازار سرمایه به شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس و کانون ها در زمینه آموزش سهامداری کمک کنند.

مدیرعامل کارگزاری تامین سرمایه نوین در ادامه خاطرنشان ساخت: باید در زمینه آموزش، هزینه کنیم و این درست نیست که تمامی ارکان از این مهم شانه خالی کنند و مسوولیت آن فقط بر عهده شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس، کانون ها و شرکت بورس آموزش باشد. بنابراین باید یک سند سه ساله نوشته شود، بخش های جامعه و تحصیلات افراد در آن مشخص شود، و برای هر بخش یک آموزش منسجمی دیده شود و مطمئنا از هیجانات افراد با آموزش دیدن کم می شود. به همین دلیل، برای کوتاه مدت این دو مصوبه جدید را مفید می دانم ولی اگر می خواهیم یک تصمیم بلند مدت بگیریم، باید یک سند چشم انداز آموزش در بازار سرمایه با مشارکت تمام ارکان داشته باشیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه