تندگویان

هفته آینده فرابورس ایران میزبان شانزدهمین عرضه اولیه خود در سال ۹۸ خواهد بود و بدین ترتیب سهام شرکت پتروشیمی شهید تندگویان برای نخستین بار روی تابلو معاملات فرابورس میرود.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا) و به نقل از فرابورس ایران، سیدرضا قاسمی شهری مدیرعامل شرکت پتروشیمی شهید تندگویان به معرفی این شرکت که در سال ۱۳۷۷ در استان خوزستان احداث شد، پرداخت و گفت: عمده محصولات این پتروشیمی لی اتیلن ترفتالات (PET)، گرید نساجی و گرید بطری است که از نظر تولید محصول پِت، این مجموعه به صورت انحصاری در خاورمیانه فعالیت کرده و بخش زیادی از نیازهای داخلی را در این زمینه تولید می‌کند.

قاسمی شهری با اشاره به اینکه به زودی ۹.۵ درصد از سهام شرکت در نماد «شگویا» در بازار دوم فرابورس عرضه می‌شود، اظهار داشت: ۸ درصد از سهام این شرکت به صورت عام عرضه می‌شود و ۱.۵ درصد آن به صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاص می‌یابد.

او در پاسخ به سوالی در مورد نحوه تامین مواد اولیه این شرکت عنوان کرد که بخش زیادی از مواد اولیه از شرکت پتروشیمی نوری که زیرمجموعه هلدینگ خلیج فارس است، تهیه میشود و با توجه به افزایش ظرفیت سال گذشته در پتروشیمی نوری، مشکلی در این زمینه نداریم.  

مدیرعامل پتروشیمی تندگویان با اشاره به اینکه تامین نیازهای داخلی اولویت این شرکت است، در خصوص صادرات و کشورهای هدف گفت: پس از تامین نیاز داحل، برنامه صادراتی را در دستور کار مجموعه خواهیم داشت و کشورهای ترکیه، عراق، کویت، افغانستان، چین، تایوان، هند و ... هدف صادرات محصولات پتروشیمی شهید تندگویان هستند.

در بخش دیگری از این نشست، محمد شایگان مدیر مالی شرکت پتروشیمی شهید تندگویان با اشاره به اینکه سودآوری این شرکت نسبت به سال گذشته افزایش یافته است، گفت: سودآوری «شگویا» در پایان سال ۹۷ رقم یک هزار و ۱۲۰ میلیارد تومان بوده که این رقم در یازده‌ماهه سال ۹۸ به یک هزار و ۵۴۰ میلیارد تومان رسیده است.

به گفته مدیر مالی تندگویان، با توجه به بهبود وضعیت تولید این شرکت، پیش‌بینی شده است تا پایان سال جاری سودآوری آن به رقم یک هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان برسد.

همچنین در این نشست عنوان شد که هلدینگ صنایع پتروشیمی خلیج فارس که شرکت پتروشیمی تندگویان از زیرمجموعه‌های آن به شمار می‌رود، تلاش دارد با عرضه سهام شرکت‌هایی که شرایط لازم را برای ورود به بازار سرمایه دارند، به افزایش شفافیت شرکت‌ها و همچنین رونق بازار سرمایه کمک کند.

گفتنی است در سال جاری یکی از زیرمجموعه‌های هلدینگ خلیج فارس یعنی پتروشیمی نوری عرضه شد و به گفته مدیران این هلدینگ در آینده نیز شرکت‌های پتروشیمی آریاساسول و ارومیه در صورت طی مراحل لازم، برای نخستین‌بار در بازار سرمایه عرضه خواهند شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =

پربازدیدترین

آخرین‌های فرابورس