شاخص

بازار سرمایه در روزهای پایانی سال با تصمیمات سازمان بورس و اوراق بهادار رنگ دیگری به خود گرفته است. کارشناسان بر این باورند که این تصمیمات از هیجانات مقطعی و غیر منطقی بورس چه در شرایط رشد و چه در زمان‌های ریزش بازار جلوگیری می کند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از ایسنا، رضا اعجازی- تحلیلگر بازار سرمایه- درمورد ابلاغیه‌های اخیر نهاد ناظر توضیح داد: طی روزهای اخیر مقرراتی در خصوص چگونگی تغییرات قیمت سهام در سازمان بورس اوراق بهادار مصوب شد که در آن سعی شده با افزایش نحوه محاسبه حجم مبنا و تغییر دامنه نوسان از پنج به دو درصد از هیجانات مقطعی و غیر منطقی بورس چه در شرایط رشد و چه در زمان‌های ریزش بازار جلوگیری شود.

وی ضمن ارزیابی مثبت تغییرات مذکور ادامه داد: به نظر می‌رسد در نهایت این مقررات موجب اطمینان خاطر و اعتماد بیشتر به بازار سرمایه کشور شود.

این تحلیلگر بازار سرمایه  با اشاره به افزایش کدهای معاملاتی و حجم نقدینگی در بورس گفت: طی ماه‌های اخیر به دلیل افزایش نقدینگی مداوم در بازار پول و با توجه به مکانیزم های مناسب در بازار سرمایه، اقبال مردم جامعه به خرید سهام افزایش چشمگیری پیدا کرد و به تبع این ورود نقدینگی اخذ تدابیر لازم از جمله افزایش عرضه های اولیه، عرضه سهام های دولتی، انتشار اوراق با درآمد ثابت و تصویب مقررات متناسب همانند مقررات اخیر ضروری به نظر می‌رسد.

اعجازی ادامه داد: بررسی سوابق گذشته  نشان می‌دهد که وضع چنین قوانینی تاثیر قابل ملاحظه‌ای در کلیات روند های بازار سرمایه نداشته و صرفاً برای جلوگیری از هیجانات زودگذر  اتخاذ میشود.

جلوگیری از رشد بدون پشتوانه سهام شرکت های کوچک

وی با تاکید بر کارایی قوانین جدید ابلاغ شده اظهار کرد: ایجاد حجم مبنا در شرکتها و کاهش دامنه نوسان در بازار سرمایه منجر به جلوگیری از نوسانات شدید و رشد بدون پشتوانه سهام شرکت‌های کوچک میشود و به تقویت معامله سهام شرکت های بنیادی و بزرگ کمک خواهد کرد. براین اساس به نظر می‌رسد وضع چنین مقرراتی، در جهت صیانت و حمایت از سرمایه افراد جدید الورود به بورس ضروری است و باعث امن تر شدن بورس خواهد شد.

اعجازی با اشاره به شاخص در سال‌های گذشته و اتفاقات دی ماه سال ۱۳۹۲، گفت: تازه واردان بورسی باید بدانند که بازار روزهای منفی هم دارد. درواقع بورس علیرغم داشتن شفافیت و نظارت مداوم، سبدی از سودها و زیان‌هاست که در صورت عدم دانش احتمال ضرر از اصل سرمایه نیز وجود دارد. بنابراین توصیه می‌کنم سرمایه‌گذاری در بورس از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری انجام پذیرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه