ساختمان فرابورس

در روزهای پایانی اسفندماه، قطار عرضه‌های اولیه در بازار سرمایه با سرعت در حرکت است؛ در تازه‌ترین مورد، ۹.۵ درصد از سهام شرکت پتروشیمی تندگویان در نماد «شگویا» امروز در بازار دوم فرابورس ایران برای نخستین بار عرضه شد تا سومین شرکتی باشد که در سال ۹۸ در گروه محصولات شیمیایی فرابورس روی تابلو معاملات می‌رود.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، امروز شنبه ۱۷ اسفندماه تعداد ۲ میلیارد و ۶۰ میلیون و ۳۵۹ هزار و ۲۷۶ سهم شرکت پتروشیمی تندگویان برای نخستین بار به عموم عرضه و هر سهم آن ۴۳۸۰ ریال کشف قیمت شد.

در این عرضه اولیه که شانزدهمین عرضه اولیه فرابورس از ابتدای امسال به شمار می‌رود، شاهد مشارکت یک میلیون و ۶۵۶ هزار و ۵۴۵ کد معاملاتی بودیم که حداکثر یک هزار و ۳۸۸ سهم به یک میلیون و ۶۰۳ هزار و ۷۰۳  کد تخصیص یافت.

در اطلاعیه عرضه اولیه این شرکت، دامنه قیمت در ثبت سفارش از چهار هزار ریال تا چهار هزار و ۳۸۰ ریال و حداکثر سهام قابل خریداری توسط خریداران حقیقی و حقوقی نیز سه هزار سهم تعیین شده بود.

از سوی دیگر مدیریت این عرضه را شرکت کارگزاری خبرگان سهام بر عهده داشت و شرکت گروه توسعه مالی مهر آیندگان نیز متعهد بود به میزان ۵۰ درصد سهام قابل عرضه در روز عرضه اولیه را در صورت به فروش نرفتن، خریداری کند.

نماد «شگویا» به عنوان دویست‌ویازدهمین نماد معاملاتی (یکصد و بیست و هشتمین شرکت در بازار دوم)، از ۵ بهمن‌ماه امسال در فرابورس ایران پذیرش شد. این شرکت در گروه محصولات شیمیایی قرار دارد و بر اساس امیدنامه آن، تامین مواد اولیه واحدهای پایین‌دستی در صنایع نساجی و بسته‌بندی کشور و صرفه‌جویی ارزی از مهمترین اهداف این شرکت است.

هفته گذشته سیدرضا قاسمی شهری مدیرعامل شرکت پتروشیمی شهید تندگویان در نشست خبری این شرکت، عمده محصولات این پتروشیمی را شامل لی اتیلن ترفتالات (PET)، گرید نساجی و گرید بطری عنوان کرده و گفته بود: از نظر تولید محصول پِت، این مجموعه به صورت انحصاری در خاورمیانه فعالیت کرده و بخش زیادی از نیازهای داخلی را در این زمینه تولید می‌کند.

شایان توجه است که «شگویا» دومین عرضه اولیه ‌ای است که صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز در آن حضور خواهند داشت. براساس اطلاعیه منتشر شده در وب ‌سایت فرابورس ایران، تعداد کل سهام قابل عرضه به صندوقها در روز کاری پس از عرضه اولیه به تعداد ۲۱۵ میلیون و ۶۱۸ هزار و ۹۹۴ سهم است. همچنین ضریب تخصیص سهام به صندوق‌های سرمایه‌گذاری به این شرح است که صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام با ضریب ۸۰۰، صندوقهای سرمایه‌گذاری مختلط با ضریب ۴۰۰ و صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت با ضریب ۸۵ می‌توانند در خرید این عرضه اولیه مشارکت کنند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه