خبر

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت پرداخته است.

دامنه نوسان ۵ درصد باقی ماند/مبنای محاسبه حجم مبنا روال فعلی است

جلسه شورای عالی بورس عصر روز سه شنبه، بیستم اسفندماه در محل سازمان بورس و اوراق بهادار تهران در ملاصدرا برگزار و مقرر شد تا فعالیت بازار با دامنه نوسان ۵ درصد ادامه یابد. وزیر اقتصاد با تاکید بر حمایت دولت از توسعه بازار سرمایه گفت: دولت و شخص رئیس جمهور همواره از عرضه سهام دولتی در بورس حمایت می کند. بر این اساس تصویب آئین نامه هایی که در اجرای بودجه سال ۹۹ ضروری است را در اولین فرصت در دولت مطرح می کنیم و ساز و کار عرضه سهام دولت در اولین جلسه شورای عالی بورس مطرح خواهد شد.

مشاهده کل خبر

کاهش دامنه نوسان، حافظ سرمایه های ورودی است

سعید فلاح پور اظهار داشت: بازار سرمایه کشور رشد ارزشمندی را تجربه می کند و در این شرایط باید با استفاده از مکانیزم هایی رشد و افت هیجانی را نیز کنترل کرد. از این رو کاهش دامنه نوسان بورس و فرابورس از ۵ درصد به ۲ درصد در دستور کار قرار گرفت. باید توجه کرد کاهش دامنه نوسان، تحلیل ها و تصمیم های عقلایی را پررنگ تر می کند تا سرمایه گذاران بتوانند با مطالعه و دقت بیشتری اقدام به معامله کنند. معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس توضیح داد: از آنجا که بازار سرمایه بازاری دو طرفه است و مثبت و منفی دارد، کاهش دامنه نوسان به سهامداران اجازه می دهد با آرامش بیشتری روندها را دنبال کنند.

مشاهده کل خبر

بازار سرمایه در حال گذر از شیب تند تاریخی /  بورس ما به ثبات مدیریتی نیاز دارد

محمد فطانت، رئیس پیشین سازمان بورس و اوراق بهادار درباره رخدادهای اخیر نوشت: بازار سرمایه کشور به لطف ساختارهای قانونی موجود و البته تلاش های مجدانه مدیران آن، در حال گذر از یک شیب تند تاریخی است و پشتیبانی دولت برای بازار سرمایه در هر شرایطی لازم است.

مشاهده کل خبر

با پس‌انداز وارد بورس شوید نه دارایی

مدیر عامل بورس تهران با تاکید بر اینکه بهتر است مردم از پس‌اندازهای خود برای ورود به بورس استفاده کنند نه دارایی‌هایشان، گفت: برخی افراد با فروش آپارتمان یا خودروی خود اقدام به ورود در بازار سرمایه می‌کنند در حالیکه توصیه می شود، افراد «دارایی» خود را تبدیل به منابع مورد نیاز در این بازار نکنند. این بازار ریسک بالایی دارد و سهامدارن تازه وارد باید با مبالغ اندک و در بازه زمانی مشخصی به این بازار وارد شوند. صحرایی ادامه داد: تنوع سبد سهام یکی از مواردی است که افراد باید به آن توجه کنند، در حال حاضر بیش از ۴۰ صنعت در بورس پذیرفته شده اند که سهامداران با استفاده از خرید سهام‌های مختلف از گروه‌های متفاوت می‌توانند ریسک سرمایه گذاری خود را کاهش دهند.

مشاهده کل خبر

همه سامانه های رایان هم افزا در دسترس قرار گرفتند

مدیرعامل شرکت رایان هم افزا اظهار داشت: با توجه به استقبال بی نظیر سرمایه گذاران از بازار سرمایه در دو سال گذشته و افزایش تصاعدی استفاده از سامانه های معاملات برخط، اختلال یا از دسترس خارج شدن این سرویس ها در مقاطعی، موضوعی دور از تصور نیست .لازم به ذکر است اختلال سرویس روز ۱۷ اسفند ۹۸ از ۱۴ سال پیش تا کنون بی سابقه بوده است و از دسترس خارج شدن سرویس های برخی کارگزاران در روز شنبه در جریان عملیات نگهداری و ارتقای ظرفیت رخ داده، که با توجه به رشد بی سابقه کاربران سیستم ناگزیر از انجام آن بوده ایم.

مشاهده کل خبر

کاهش هیجان کوتاه مدت بازار با مصوبه های سازمان/ سند سه ساله فرهنگ سازی نیاز بلندمدت

عضو هیات مدیره کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار گفت: در خصوص آموزش سرمایه گذاران در بازار سرمایه هرچقدر کار انجام شود، کم است و همه متولیان بازار باید در این امر سهیم باشند. ما شاهد هستیم شرکت بورس تهران و شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس، گام های خوبی را در حوزه فرهنگ سازی برمی دارند اما انتظار می رود تا  بقیه متولیان بازار نیز در این امر، همگام باشند. علیرضا تاجبر ا اشاره به اینکه یکی از راهکارها، الزام سرمایه گذاران تازه وارد به آموزش، پیش از خرید در بازار سرمایه است، ابراز داشت: عدم آگاهی منجر به رفتار توده وار و ضرر و زیان می شود. شاید تصمیمی که در خصوص کگد اولی ها گرفته شده، بهانه ای برای تقویت مبحث آموزش در بازار سرمایه باشد.

مشاهده کل خبر

مراجعه سرمایه‌گذاران جدیدالورود به سرویس دریافت کدبورسی غیرحضوری کارگزاری‌ها

مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس و اوراق بهادار، از سرمایه‌گذاران جدیدالورود به بورس خواست برای دریافت کد بورسی، به سرویس دریافت کدبورسی غیرحضوری کارگزاری‌ها مراجعه کنند. احمد سحرخیز اظهار داشت: با توجه به استقبال تعداد زیادی از شرکت‌ها برای عرضه سهام خود در بورس و استقبال چشم‌گیر سرمایه‌گذاران از بازار سرمایه و به ویژه مشارکت در خریداری سهام عرضه‌های اولیه، بدیهی است مراجعات حضوری به شرکت‌های کارگزاری افزایش خواهد یافت.

مشاهده کل خبر

چرایی کاهش قیمت سهام پالایشی و پتروشیمی‌ها

همایون دارابی معتقد است، سه عامل بر قیمت سهام پالایشگاهی و پتروشیمی‌ها موثر است. این کارشناس بازار سرمایه در بررسی عوامل کاهش قیمت سهام شرکت‌های پالایشی و پتروشیمی گفت: این موضوع به سه دلیل اصلی رخ داده است. نخست اینکه گسترش ویروس کرونا در سطح بین‌الملل روی قیمت حمل و نقل تاثیر قابل ملاحظه‌ای گذاشته است، به این معنی که اکثر مسافرت‌های بین کشوری و پروازهای هوایی لغو شده است؛ از طرفی دیگر در داخل کشورها نیز برقراری قرنطینه و پرهیز از مسافرت و جابه جایی هم سبب شده است تا مصرف مواد نفتی در اقتصاد جهانی کاهش پیدا کند.

مشاهده کل خبر

راه های کنترل ورود پول به بازار سهام

به گفته مدیرعامل تامین سرمایه نوین، رشد مداوم بازار سهام طی هفته ها و ماه های اخیر در شرایطی اتفاق می افتد که اقتصاد کشور شرایط پیچیده ای دارد. از یک طرف تحریم های ظالمانه امریکا، شرایط تعامل کشور با اقتصاد جهانی را با محدودیت مواجه کرده و از طرف دیگر تدابیر اندیشیده شده برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، از رونق کسب و کارها مخصوصا در حال و هوای عید، کاسته است. نادی قمی توضیح داد: اگرچه رشد تورم ، رشد قیمت نیمایی ارز و در هفته های اخیر نیز رشد بازاری قیمت ارز  می تواند چشم انداز سودآوری شرکتها و افزایش ارزش جایگزینی  کارخانجات را مثبت نشان دهد اما به عقیده کارشناسان چشم انداز اقتصاد تا بدین حد مطلوب نیست که جوابگوی رشدهای چند صد هزار واحدی بورس باشد.

مشاهده کل خبر

انعکاس عوامل بین‌المللی بر افت برخی قیمت‌ها

امیر سیدی، کاهش قیمت سهام در برخی شرکت‌های پالایشی، پتروشیمی و کامودیتی محور را تحت تاثیر عوامل بین‌المللی عنوان کرد. این کارشناس بازار سرمایه در بررسی این عوامل اظهارکرد: از چند هفته پیش و با شروع اپیدمی ویروس کرونا با تلاطم در بازارهای جهانی مواجه شدیم که از آمریکا آغاز شد که بورس این کشور را نیز تحت تاثیر قرار داد. از طرفی دیگر این ویروس به رکود صنایعی مانند حمل و نقل و هوانوردی منجر شد که تحت تاثیر این موضوع هم بخش بسیار زیادی از تقاضا از بازار خارج شد. البته باید توجه کنیم که اقتصاد آمریکا مستعد برای رکود و بحران بدلیل میزان بالای بدهی ها بود و شرایط فعلی فقط عامل تحریک برای محقق شدن این موضوع بود.

مشاهده کل خبر

تحلیل یک کارشناس از کاهش دامنه نوسان

رضا اعجازی درمورد ابلاغیه‌های اخیر نهاد ناظر توضیح داد: طی روزهای اخیر مقرراتی در خصوص چگونگی تغییرات قیمت سهام در سازمان بورس اوراق بهادار مصوب شد که در آن سعی شده با افزایش نحوه محاسبه حجم مبنا و تغییر دامنه نوسان از پنج به دو درصد از هیجانات مقطعی و غیر منطقی بورس چه در شرایط رشد و چه در زمان‌های ریزش بازار جلوگیری شود. این تحلیلگر بازار سرمایه  با اشاره به افزایش کدهای معاملاتی و حجم نقدینگی در بورس گفت: طی ماه‌های اخیر به دلیل افزایش نقدینگی مداوم در بازار پول و با توجه به مکانیزم های مناسب در بازار سرمایه، اقبال مردم جامعه به خرید سهام افزایش چشمگیری پیدا کرد و به تبع این ورود نقدینگی اخذ تدابیر لازم از جمله افزایش عرضه های اولیه، عرضه سهام های دولتی، انتشار اوراق با درآمد ثابت و تصویب مقررات متناسب همانند مقررات اخیر ضروری به نظر می‌رسد.

مشاهده کل خبر

بورس همچنان گزینه مطمئن سرمایه‌گذاری

به گفته مدیریت سرمایه‌گذاری ملی ایران، بورس به طور بلند مدت می‌تواند همچنان یک گزینه جذاب و قابل اطمینانی برای سرمایه‌گذاران باشد. پریسا اسداللهی تصریح کرد: با وجود افت در بازار طی چند روز اخیر، پول حقیقی‌ها در برخی از صنایع همچنان مثبت است؛ به طور مثال در برخی صنایع از جمله صنعت زراعت و صنعت مالی همچنان ورودی حقیقی‌ها بیش از خروجی آنها بوده است، این موضوع نشان می‌دهد که فعالیت‌های سرمایه‌گذاری به طور تخصصی‌تری در حال انجام است و سرمایه‌گذاران همه بازار را پیش‌رونده نمی‌بینند.

مشاهده کل خبر

انعکاس عوامل بین‌المللی بر افت برخی قیمت‌ها

امیر سیدی، کاهش قیمت سهام در برخی شرکت‌های پالایشی، پتروشیمی و کامودیتی محور را تحت تاثیر عوامل بین‌المللی عنوان کرد. این کارشناس بازار سرمایه در بررسی این عوامل اظهارکرد: از چند هفته پیش و با شروع اپیدمی ویروس کرونا با تلاطم در بازارهای جهانی مواجه شدیم که از آمریکا آغاز شد که بورس این کشور را نیز تحت تاثیر قرار داد. از طرفی دیگر این ویروس به رکود صنایعی مانند حمل و نقل و هوانوردی منجر شد که تحت تاثیر این موضوع هم بخش بسیار زیادی از تقاضا از بازار خارج شد. البته باید توجه کنیم که اقتصاد آمریکا مستعد برای رکود و بحران بدلیل میزان بالای بدهی ها بود و شرایط فعلی فقط عامل تحریک برای محقق شدن این موضوع بود.

مشاهده کل خبر

عوامل تاثیرگذار بر عمق بخشی بازار سرمایه

مدیرعامل شرکت کارگزاری آرمان تدبیر نقش جهان گفت: افزایش سرمایه شرکت‌ها، عرضه های اولیه به موقع و افزایش شناوری سهم‌ها همچنین توسعه ابزارهای موجود از جمله عوامل تاثیرگذار در عمق بخشی به بازار است که در مرحله اجرا هستند. شمس خاطرنشان کرد: آموزش پیش از ورود و تجربه پس از ورود به بازار دو موضوع متفاوت و قابل بررسی است که هر کدام نیاز به دانش و تحلیل های بنیادی دارد، اما بهتر است محدودیت معاملات برای سهامداران جدید که بدون اتکا به صندوق ها سرمایه گذاری یا شرکت های سبدگردان وارد بورس می شوند، اعمال شود تا مانعی برای رفتار هیجانی آنها باشد.

مشاهده کل خبر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه