آقابزرگی

سال جاری از سوی مقام معظم رهبری "جهش تولید" نامگذاری شد. در این راستا یک کارشناس بورس بر این باور است که بازار سرمایه با توجه به پتانسیلی که دارد می تواند به تحقق این شعار کمک بسیاری کند؛ به شرطی که تمرکز این بازار روی تجهیز منابع مالی بخش خصوصی باشد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از ایسنا، فردین آقا بزرگی  با تاکید بر اینکه سال ۱۳۹۸ یکی از درخشان ترین سال های بازار سرمایه بود، اظهار کرد: در سال گذشته حقانیت و قابلیت بازار سرمایه ثابت شد. در این سال، بر اساس آمار حجم کل معاملات در بورس ایران بالغ بر ۹۸۰ هزار میلیارد تومان یعنی نزدیک به هزار هزار میلیارد تومان که حدودا ۴۵ درصد از حجم نقدینگی در کل کشور را شامل می شود، بود. همچنین ارزش بازار سرمایه شامل بورس و فرابورس حدود ۲۳۰۰ هزار میلیارد تومان بودکه نسبت به ۶۳۰۰ هزار میلیارد تومان کل تولید ناخالص ملی کشور بیش از ۳۳ درصد ارزش داشته است. این آمار جایگاه بازار سرمایه و بورس را نشان می دهد.

وی با اشاره به اهمیت تامین مالی بنگاه ها، گفت: تنها هدف بنگاه های تولیدی تامین منابع مالی به منظور سهولت در فرایند تولید و در بیشتر اوقات صادرات محصولات است. بازار سرمایه قابلیت خود را در تحقق هدف مذکور نشان داد؛ به طوریکه طی سال های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۸، در زمینه اوراق بدهی بالغ بر ۳۵ هزار میلیارد تومان منابع مالی تامین شد. به نظر من اگر تمرکز بازار سرمایه تجهیز منابع مالی با محوریت بخش خصوصی باشد، دو قطب بخش خصوصی و پتانسیل و شرایط و آمادگی بازار سرمایه کنار هم به راحتی موجبات تحقق شعار جهش تولید را فراهم می کند.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه مشکلات اقتصادی دنیا به دلیل شیوع کرونا گذرا است، اظهار کرد: کرونا و مشکلاتی که برای اقتصاد کشورها ایجاد کرده است،  در نهایت در بازه زمانی کوتاه رفع می شود و بازگشت به شرایط عادی اقتصاد دنیا و اقتصاد ایران نقش ویژه بازار سرمایه در تجهیز منابع مالی را پررنگ تر می کند.

آقابزرگی افزود: اقتصاد ایران مبتنی بر تجهیز منابع مالی توسط نظام بانکی باید تغییر می کرد و سال ۱۳۹۸ تغییر رویکرد را ملاحظه کردیم و تدام این وضعیت با توجه به کارنامه قابل قبول بورس، چنانچه هدف تامین مالی بخش خصوصی باشد اتفاق مثبتی است. تاکید روی بخش خصوصی به این منظور است که اگر شرایط و امکانات بازار سرمایه را به منظور جبران بخشی از کسری بودجه دولت چه در زمینه انتشار اوراق بدهی و چه در زمینه تامین مالی برای پوشش هزینه های جاری استفاده کنیم از هدف و شعار متعالی سال ۱۳۹۹ دور خواهیم شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه