مشکن

عضو شورایعالی بورس گفت همه تلاش ما این است که از منابع مالی سهامداران، سرمایه‌های تخصصی بخش مسکن را تامین کنیم و طرح‌های متفاوتی آغاز به کار شود.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، حسین سلاح ورزی با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شب گذشته شبکه دو سیما گفت: مطالعات بر روی اقتصاد کشورمان و بقیه کشورها، نشان می‌دهد که رابطه قوی میان متغیرهای کلان اقتصادی و متغیرهای بخش مسکن وجود دارد و از طرف دیگر حدود ۱۲۰ رشته فعالیت با حوزه ساختمان ارتباط مستقیم دارند.

وی ادامه داد: شاخص‌های مختلف نشان می‌دهد که رونق در بخش ساختمان با رونق یا رکود کل اقتصاد، ارتباط دارد و از طرفی موضوع مسکن برای مردم نه تنها اقتصادی بلکه موضوع اجتماعی است و از طرفی دولت هم حجم انبوهی از املاک و طرح‌های نیمه تمام دارد که قرار بود آن‌ها را برای بهره برداری و مولدسازی به بخش خصوصی واگذار کند. راه اندازی بازاری به عنوان بازار املاک و مستغلات می‌تواند امکان تأمین مالی از طریق صندوق پروژه‌ها برای تکمیل طرح‌های نیمه تمام دولت را فراهم کند و از سوی دیگر برای مردم فرصتی برای پیش خرید در بستر شفاف است.

وی اضافه کرد: به نظر می‌رسد موضوع راه اندازی بورس املاک و مستغلات در تحلیل‌های عامیانه به بورس مسکن تقلیل داده شده است در حالی که این گونه نیست و کارکردهای گوناگون بیشتری دارد.

نماینده اتاق بازرگانی در شورایعالی بورس گفت: بر اساس برخی از گزارش ها، املاک مسکونی و تجاری در ایران بیش از ۸۰ درصد خالص ثروت را تشکیل می‌دهد بنابراین با توجه به تنوع کارکردها در این بخش، بورس تخصصی در این باره ضرری ندارد.

سلاح ورزی با اشاره به اینکه فروش متری مسکن، ابزاری برای تأمین مالی طرح هاست، افزود: قرار است تعداد زیادی سازنده، طرح‌های متعدد انبوه سازی را تعریف کنند و سپس از طریق فروش متری، شفاف تأمین مالی شوند و این موضوع، عرضه و تقاضا را در بازار مسکن متعادل خواهد کرد.

اختصاص ۵ هزار میلیارد تومان سرمایه به بورس مسکن

در ادامه شاهین چراغی عضو شورایعالی بورس نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: ماهیت بورس املاک و مستغلات، متفاوت خواهد بود.  ۵ هزار میلیارد تومان سرمایه برای این بورس در نظر گرفتیم و احساس ما این است که به تأمین سرمایه‌های تخصصی مورد نیاز در حوزه مسکن نیاز داریم.

وی با بیان اینکه اکنون تنها تأمین سرمایه تخصصی در حوزه مسکن مربوط به بانک مسکن است، گفت: اگر به ساخت ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور نیاز داریم قطعاً به تأمین سرمایه‌های بخش مسکن نیازمندیم. همه تلاش ما این است که از منابع مالی سهامداران، سرمایه‌های تخصصی بخش مسکن را تامین کنیم و طرح‌های متفاوتی آغاز به کار شود.

وی با تاکید بر اینکه می‌خواهیم ریل گذاری جدیدی را در رابطه با صنعت ساختمان انجام دهیم، افزود: همه تلاش ما این است که از پلت فورم‌های موجود در شرکت سپرده گذاری مرکزی، بورس کالا و نرم افزارهای بورس کالا و فرابورس استفاده کنیم. بر اساس آیین نامه اجرایی، همه سازمان‌های وابسته به وزارت راه و شهرسازی و نهادهای قانونی می‌توانند زمین خود را در این بورس عرضه کنند و به جای آن واحدهای سرمایه گذاری دریافت کنند و مصوبات قانونی در این باره وجود دارد.

حسین عبده تبریزی اقتصاددان نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: بخش ساختمان بخش بزرگی از اقتصاد کشورمان است که در بازار سرمایه حضور فعالی ندارد و باید در دو بورس فعلی، شرکت‌های ساختمانی بیشتری پذیرفته شوند.

وی اضافه کرد: اکنون صندوق‌های مستغلات، بازار ثانویه اوراق رهنی و اوراق تسه (ورقه نوبت بانک مسکن) در بورس‌هایی وجود دارند که می‌توانند گسترش یابند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بورس كالا