آرامکو

عربستان سعودی در پی ادامه مذاکرات در خصوص کاهش تولید جهانی نفت، تصمیم گیری برای اعلام قیمت صادرات نفتش را به تاخیر انداخت.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا) و به نقل از بلومبرگ، شرکت دولتی آرامکوی سعودی قرار است قیمت صادرات نفت در ماه می را روز یکشنبه ۱۲ آوریل اعلام کند. قیمت فروش رسمی نفت عربستان سعودی قرار بود پنجم آوریل منتشر شود اما انتظار برای روشن شدن نتیجه مذاکرات اعضای گروه اوپک پلاس در خصوص کاهش تولیدات، موجب تعویق در قیمت گذاری شد.

آرامکو معمولا قیمت فروش خود را پنجم هر ماه اعلام می کند . قیمت گذاری نفت عربستان روزانه بر تجارت بیش از ۱۲ میلیون بشکه از این کالا در خاورمیانه، تأثیر می گذارد. به این دلیل که، تولیدکنندگان نفت این منطقه اغلب قیمت گذاری آرامکو را برای صادرات خود به مقصد آسیا دنبال می کنند. ابوظبی و کویت هم اعلام کرده اند که پیش از اعلام قیمت فروش نفت خود، منتظر نتیجه مذاکرات هستند.

مذاکرات میان تولیدکنندگان جهان برای کاهش تولید ۱۰ میلیون بشکه به روز سوم کشید و روز شنبه همچنان ادامه داشت. عربستان سعودی روز پنج شنبه میزبانی کنفرانس ویدیویی وزیران اوپک پلاس و روز جمعه میزبانی کنفرانس وزیران انرژی گروه جی ۲۰ را برعهده داشت و روز شنبه با مقامات آمریکا و مکزیک گفت و گو کرد. این مذاکرات در پی مقاومت مکزیک برای پذیرفتن سهمیه کاهش تولید خود طولانی شده است.

عربستان سعودی با گردآوردن تولیدکنندگان اوپک و سایر شرکا مانند روسیه تلاش کرده است به جنگ نفتی که یک ماه پیش آغاز شد، پایان دهد. عربستان سعودی قیمت فروش رسمی نفت خود در آوریل را به میزانی کاهش داده بود که در سه دهه گذشته بی سابقه بود.

قیمت نفت برنت از ابتدای سال و با تهدید سعودی برای عرضه ۱۲ میلیون بشکه در روز نفت از آغاز ماه آوریل، بیش از نیمی از ارزش خود را از دست داد. اشباع عرضه به همراه فروپاشی تقاضا که ناشی از شیوع ویروس کرونا و قرنطینه سراسری در جهان بوده، بازار نفت را با بحران کم سابقه ای روبرو کرده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل