نفت

قیمت نفت وست تگزاس آمریکا که در شب گذشته با افت شدید ۱۰۴ درصدی همراه شده بود و برای نخستین بار در تاریخ به کمتر از صفر دلار رسیده بود، در معاملات صبحگاهی با کمی افزایش به بیش از صفر دلار معامله شد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، شب گذشته در بازار نفت آمریکا غوغایی به پا شد و برای نخستین بار در تاریخ، قیمت نفت آمریکا به مدار منفی رسید و به این ترتیب قرارداد آتی این کالا با منفی یک دلار و ۴۳ سنت در هر بشکه قیمت خورد.

افزایش میزان ذخایر نفتی آمریکا و اوضاع نا به سامان اقتصادی در آلمان و ژاپن ، بازار نفت را با تلاطم شدیدی همراه کرده بود در حالی که در معاملات روز سه شنبه قیمت این کالا با کمی افزایش به مدار بالای صفر بازگشت.

به این ترتیب قیمت قرارداد آتی این کالا برای تحویل در ماه می به یک دلار و ۱۰ سنت رسید و قیمت قرارداد آتی این کالا برای تحویل در ماه ژوئن به یک دلار و ۷۲ سنت معامله شد.

این در حالی است که، قیمت قراردادآتی نفت برنت دریای شمال برای تحویل در ماه ژوئن با رشد ۴۹ سنتی به هر بشکه ۲۶ دلار معامله شد.

ادوارد مویا، تحلیل گر ارشد کارگزاری OANDA در این خصوص بیان داشت: کاهش شدید تقاضا به دلیل سرایت ویروس کرونا به کشورهای صنعتی موجب کاهش آهسته فعالیت های اقتصادی در آمریکا شده است در حالی که رئیس جمهور این کشور دستور بازگشت فعالیت های اقتصادی را داده است اما سرپرستان، به دلیل ترس از شیوع دوباره این ویروس، از بازگشایی بسیاری از فعالیت های اقتصادی سرباز زده اند.

یکی از دلایل کاهش قیمت نفت ، سقوط صنعت گردشگری در جهان و کاهش میزان رفت و آمدهای هوایی و افت ۳۰ درصدی میزان تقاضا برای سوخت هواپیماها بوده و به همین دلیل ذخایر نفتی در آمریکا دیگر گنجایشی برای ذخیره نفت خام ندارند .

مایکل مک کارتی، مدیر تحلیل بازار در موسسه مالی سی ام سی در سیدنی در این خصوص بیان داشت: تنها موضوعی که هم اکنون در بازارهای جهانی مهم است این است که آمریکا در بحث ظرفیت انبارهای نفتی خود با گلوت(عرضه بیشتر از تقاضا) رو به رو شده است.

این در حالی است که، اوپک و اوپک پلاس  در آخرین نشست خود تصمیم گرفتند که تولیدات خود را از ماه می به کمتر از روزانه ۹.۷ میلیون بشکه برسانند اما این تصمیم تا قبل از ماه می اجرایی نخواهد شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل