شاخص

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: با پذیرش شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی جدید در بازار سرمایه می‌توانیم بازار بزرگتر اما متعادل داشته باشیم.

حسن رضایی‌پور در گفتگو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، بازار سرمایه را تنها بازار شفاف موجود در کشور دانست و اظهار کرد: اگر روند سرمایه‌گذاری در چند سال گذشته را بررسی کنیم، در می یابیم بازارسرمایه به عنوان بازاری که اطلاع‌رسانی دقیق و شفافتری داشته در این مدت از دیگر بازارها پیشی گرفته، بدین ترتیب در جذب سرمایه‌های مردمی نسبت به بازارهای رقیب موفقتر عمل کرده است.

وی افزود: البته دولت‌ها نیز همیشه از بورس حمایت می‌کردند؛ در این مسیر حمایت‌های اندک دولت با عرضه اسناد خزانه آغاز شد و این اواخر به بزرگترین هلدینگ‌های دولتی مانند شستا رسید. عرضه سهام این شرکت بزرگ دولتی، روند سرمایه گذاری در بازار سرمایه را تغییر داد و درواقع به عمق بورس ایران اضافه کرد.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: سرعت تزریق نقدینگی به بازار سرمایه به اندازه‌ای است که باید زیرساخت‌های لازم برای حفظ این میزان را تقویت کرد تا این بازار به طور پایدار باقی بماند و صعود آن ادامه دار باشد؛

وی ادامه داد: همچنین حجم عظیمی از پروژه‌های نیمه تمام در کشور وجود دارد که می توان از طریق بازار سرمایه بخشی از نقدینگی مورد نیاز آنها را تامین کرد. بازار سرمایه با نقدینگی روبرو است که باید آن را مولد نامید که می تواند سرآغازی برای سرمایه گذاری مستقیم در تولید کشور، منفعت سرمایه گذار و سرمایه‌پذیر و سدی در برابر تورم اقتصادی باشد.

رضایی پور در ادامه به جهش قیمت سهام اشاره کرد و گفت: به نظر می‌رسد برای جلوگیری از رشد غیر منطقی سهام باید پذیرش شرکت ها و بنگاه های اقتصادی را آسان تر کرد، از این رو می توانیم بازار بزرگتری داشته باشیم نه بازار گران‌تر.

این کارشناس بازار سرمایه به مهمترین ریسک موجود در شرایط فعلی اشاره کرد و گفت: به عقیده بنده خروج سرمایه از بورس یا عدم پاسخگویی به نیاز سرمایه‌گذاران مهمترین ریسک برای بازار است، بنابراین باید زیرساخت لازم برای حفظ پول را به سرعت تقویت کرد.

رضایی پور در خصوص آزادسازی سهام عدالت نیز بیان کرد: دارندگان سهام عدالت از قشری هستند که شاید با مسایل بورسی آشنا نباشند، بنابراین اطلاع رسانی در خصوص سهام عدالت باید افزایش پیدا کند، آزادسازی موجب نقدشوندگی این سهام و آگاه‌سازی مردم از ثروت خود می‌شوند، این اقدام نیز مانند سایر طرح های حمایتی موجب رشد دوباره بازار خواهد شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه