عکس

طی چند روز گذشته موضوع آزاد سازی سهام عدالت مهمترین تیتر اخبار بود. با آزاد سازی سهام عدالت تاریخ جدید بازار سرمایه آغاز و راه ورود به اقتصاد مردمی هموار شد. بیش از ۸۰ درصد مردم ایران عملا وارد بازار سرمایه شدند و این همان بزرگ شدن جایگاه بورس در اقتصاد و تعریف نقش هدایت پس اندازها به بخش مولد و تامین مالی شرکت های بزرگ از طریق بازار سرمایه به جای بازار پول است. این اتفاق بزرگ مقدمه تحول بزرگی است که کارشناسان بازار سرمایه از آن به عنوان انقلاب اقتصادی یاد می کنند. بر همین اساس و با هدف پاسخ به سوال سرمایه گذاران بورسی و اصلاح پیش فرض ها، پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، با محمد جواد شیخ، مدیرعامل کارگزاری سابق سهام عدالت و سید محمد هاشمی نژاد، مدیر عامل گروه مالی ساتا گفتگویی انجام داد که در ذیل مشروح آن را می بینید.

آغاز خلق ثروت ملی و اهداف اجرای طرح سهام عدالت

بحث توزیع سهام عدالت در اواخر دولت هشتم آغاز و در دولت نهم اجرایی شد. هدف از این طرح تولید ثروت، کاهش شکاف طبقاتی، گسترش مالکیت عمومی، افزایش عدالت اجتماعی، توانمند سازی خانواده های کم درآمد، مردمی شدن اقتصاد، توسعه فرهنگ سرمایه گذاری، مشارکت در توسعه اقتصادی و رونق تولید بود.

سهام عدالت، سروش ثروت و اندوخته ای برای آینده...

ارزش شرکت های حاضر در طرح سهام عدالت ۴۳۰ هزار میلیارد تومان است. از این میزان حدود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان به شرکت های بورسی و باقی مانده آن به ۱۳ شرکت غیر بورسی اختصاص دارد. خلیج فارس، فولاد مبارکه، پالایش نفت تهران، شرکت ملی مس ایران، چادرملو، بانک ملت، پتروشیمی مارون، مپنا، مخابرات و بانک تجارت از مهمترین شرکت های حاضر در طرح سهام عدالت هستند و کالبد شکافی این شرکت ها از ارزش بالای سهام عدالت خبر می دهد.

امروز سبدی از سهام با ارزش در اختیار مردم قرار گرفته و نیاز است آحاد جامعه دانش خود از بازار سرمایه را افزایش دهند. سهام عدالت دارایی با ارزشی است که می تواند سالیان سال ارزش افزوده ایجاد کند و ثروت را افزایش دهد.

انقلاب اقتصادی در گام دوم انقلاب...

آزاد سازی سهام عدالت با فرمان تاریخی مقام معظم رهبری به مثابه یک انقلاب اقتصادی در گام دوم انقلاب است. مردمی شدن اقتصاد و تحقق واقعی اصل 44 محصول این رویداد تاریخی است.

سهام عدالت، خرید یا فروش...

قطعا افرادی که دانش مالی و فرهنگ سرمایه گذاری دارند فروشنده سهام عدالت نخواهند بود و  افرادی که دانش مالی کافی ندارند باید از طریق فرهنگ سازی ارزش واقعی سهام عدالت را درک کنند. سهام عدالت پس اندازی است برای آینده و ثروت به همراه دارد.

 دلیل تفاوت ارزش برگه های سهام عدالت...

افزایش سرمایه شرکت های توسعه محور و پرداخت سود اندک مهمترین دلایل تفاوت ارزش برگه های سهام عدالت طی ده سال گذشته است.

*تنظیم: امیررضا خطیر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =

پربازدیدترین

آخرین‌های چندرسانه‌ای