خبر

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت، پرداخته است.

ایجاد ساز و کار مشخص فروش سهام عدالت / تسریع فرآیند راه اندازی بورس املاک ‌ومستغلات / توسعه بخش معدن کشور

رییس جمهور با اشاره به اهمیت موضوع آزاد سازی سهام عدالت در اقتصاد کشور، خطاب وزیر اقتصاد و دارایی گفت: باید در راستای تسهیل شرایط برای آن گروه از افرادی که می‌خواهند سهام خود را در بورس عرضه کنند، روش و ساز و کاری مشخص در نظر گرفته شود تا مردم بتوانند به راحتی و سهولت هرچه سریعتر در این زمینه اقدام کنند. روحانی همچنین دستور داد تا بررسی های لازم برای ایجاد بورس املاک ومستغلات کشور برای عرضه سهام املاک انجام و ساز و کار مربوط به آن تدوین شود.

مشاهده کل خبر

همه نظام برای پاسخ به استقبال از بازار سرمایه پای کار بیایند

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور و رییس ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور تاکید کرد: بازار سرمایه در کشور در شرایط کنونی فرصت مناسبی برای رونق تولید و شرایط اقتصادی کشور است و همه نظام باید برای پاسخ به استقبال مردم از این حوزه پای کار بیاید. وی افزود: تاکید همه کارشناسان و متولیان امر بر این است که بازار سرمایه در شرایط کنونی برای کشور فرصت بسیار مناسبی را فراهم ساخته است و در این شرایط، نه تنها دولت بلکه همه نظام باید پای کار بیایند تا با توجه به گرایش و استقبالی خوبی که در طرف تقاضا در بازار سرمایه ایجاد شده است، در طرف عرضه آن هم بتوانیم با ارایه سهام شناور ، عرضه های اولیه و ایجاد تغییراتی در تامین سرمایه از طریق این بازار به شکل ارائه پروژه ها و دیگر راهکارهای اقتصادی پاسخ شایسته ای به این استقبال بدهیم و استفاده لازم را از آن برای اقتصاد کشور داشته باشیم.

مشاهده کل خبر

آغاز تحول بزرگ در بازار سرمایه / صدور ۳۵ میلیون کد بورسی تا این لحظه

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در نشست خبری ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت گفت: ابلاغیه مقام معظم رهبری فرصتی بی نظیر برای بازار سرمایه فراهم کرد. سکاندار سازمان بورس آشنایی عموم مردم با حق و حقوق سهامداری در بازار سرمایه را لازمه داد و ستد مستقیم سهام عدالت عنوان کرد و گفت: حتی افرادی که تمایل به معامله سهام عدالت خود ندارند، ضمن کسب دانش مالی باید از قانون تجارت، نحوه حضور در مجامع و .... اطلاع داشته باشند.

مشاهده کل خبر

تعیین تکلیف مدیریت سهام عدالت

علیرضا صالح، رئیس کل سازمان خصوصی سازی تعیین تکلیف مدیریت سهام عدالت مشمولان را یکی از موارد مهم برشمرد و افزود: مشمولان دریافت سهام عدالت، یک ماه فرصت دارند تا نحوه آزادسازی سهام خود را مشخص کنند. صالح در ادامه افزود: در سال ۸۵ با فرمان رهبر معظم انقلاب، سهام عدالت برای ۶دهک جامعه درنظر گرفته شده و طی این سالها از محل سود شرکتهای سرمایه پذیر موجود در پرتفوی سهام عدالت، مبلغ هر برگه تامین شده است.

مشاهده کل خبر

خبر مهم سخنگو برای مشمولان سهام عدالت/ احراز هویت برداشته شد

سخنگوی ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت گفت: بر اساس مصوبه کمیسیون فرعی شورایعالی بورس، مشمولان سهام عدالتی که دارای شماره حساب شبا هستند، نیاز به احراز هویت مجدد در بازار سرمایه را نخواهند داشت. مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس با اشاره به اینکه استقبال سرمایه گذران از بازار سرمایه بیشتر شده است گفت: حجم معاملات در بورس افزایش یافته، به خاطر اینکه تعداد زیادی از متقاضیان به این بازار مراجعه کرده‌اند و سرمایه‌گذاری می‌کنند.

مشاهده کل خبر

توصیه، نگه داری سهام عدالت است

سخنگوی آزادسازی سهام عدالت، هدف اصلی از آزادسازی این سهام را توانمندسازی خانوارهای ایرانی و بهره مندی از منافع آتی آن ذکر کرد. حسین فهیمی تاکید کرد: تلاش و هدفگذاری ما این است که برای تمام مشمولان بدون جابه جایی و مراجعه، خدمات لازم فراهم شود. برای افرادی که قصد خرید دارند، طبیعتا مسیر ورود به بازار سرمایه همان سامانه سجام است. اما اگر افرادی قصد فروش یا نگهداری دارند، کار خاصی لازم نیست انجام دهند  و تنها باید به سایت خصوصی سازی مراجعه و اطلاعات هویتی خود به ویژه تلفن همراه خود را به روزآوری کنند.

مشاهده کل خبر

بازار سرمایه راه بهبود شرایط تامین مالی

رییس کل بانک مرکزی گفت: امروز شرایط بازار سرمایه امکان خوبی برای بهبود شرایط تامین مالی در کنار تامین کسری بودجه، از راه عرضه سهام بنگاه‌ها و اموال مازاد و مهمتر از همه، انتشار هدفمند و مدیریت شده اوراق بدهی، فراهم کرده است. عبدالناصر همتی در پست اینستاگرامی خود نوشت: تلاش‌های بانک مرکزی و کمک‌های دولت به همراه تلاش بانک‌ها در بهبود وضعیت ترازنامه‌های خود، شرایط پولی و ارزی کشور را درمناسب‌ترین وضعیت نسبت به دو سال پیش قرارداده است.

مشاهده کل خبر

اقتصاد مردمی با واگذاری سهام دولت در بانک‌ها و بیمه‌ها

معاون وزیر اقتصاد گفت: دولت با هدف مردمی کردن اقتصاد، باقیمانده سهام خود در بانک‌ها، بیمه‌ها، پالایشگاه‌ها، فولاد و خودروسازی را در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله ETF به مردم واگذار می‌کند. عباس معمارنژاد با اشاره به قیمت سهام برخی بانک‌ ها و بیمه‌ های عرضه شده در این صندوق و مقایسه آن با قیمت فعلی این سهام در بازار بورس، گفت: مبنای تعیین قیمت های سهام درنظر گرفته شده برای واگذاری به صندوق‌ سرمایه‌ گذاری  etf متوسط سی روز قبل از فراخوان واگذاری است که بسیار پایین تر از قیمت های فعلی است.

مشاهده کل خبر

مشمولان سهام عدالت ۶ ماه بعد امکان فروش ۲۰ درصدی دارند

علیرضا صالح، تعیین تکلیف مدیریت سهام عدالت مشمولان را یکی از موارد مهم برشمرد و گفت: آزادسازی اینگونه خواهد بود که ظرف ۶ ماه آینده بتوانند تا ۲۰ درصد سهام را بفروشند. علیرضا صالح تعیین تکلیف مدیریت سهام عدالت مشمولان را یکی از موارد مهم برشمرد و گفت: مشمولان دریافت سهام عدالت یک ماه فرصت دارند تا نحوه آزادسازی سهام را مشخص کنند. سال ۸۵ با فرمان رهبر انقلاب، سهام عدالت برای ۶دهک جامعه درنظر گرفته شده و طی این سال ها از محل سود شرکت های سرمایه پذیر موجود در پرتفوی سهام عدالت مبلغ هر برگه تامین شده است.

مشاهده کل خبر

هدایت نقدینگی به بورس، شتاب‌دهنده چرخه تولید ملی

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی به رونق اخیر در بازار سرمایه و بورس اشاره و بیان کرد: هدایت نقدینگی به سمت بازار بورس و اوراق بهادار موجب شتاب در حرکت چرخه تولید و اقتصاد ملی می‌شود. رمضانعلی سبحانی‌فر گفت: یکی از بهترین راهکارهای جهش تولید، خلق ثروت و جلوگیری از تورم، هدایت سرمایه‌ها از طریق بورس به سوی تولید است. وی ادامه داد: با توجه به شرایط ایجاد شده یکی از بهترین راهکارها در این زمینه قرار گرفتن نقدینگی کشور در بورس است که عاملی برای تحول و رونق بخشی اقتصاد کشور می‌باشد.

مشاهده کل خبر

بازار سرمایه کلید نوسازی حمل و ‌نقل

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: نوسازی حمل و نقل ریلی، هوایی و جاده ای بودجه بسیار کلان و هنگفتی را می طلبد که این مسئله در توان دولت و وزارتخانه های مربوطه نیست، در شرایط کنونی حجم نقدینگی جامعه به سمت حرکت به سوی بورس است، حال دولت می تواند از این ظرفیت برای ارتقا حمل و نقل کشور استفاده کند. سید حسن علوی با اشاره به برنامه ریزی وزارت راه و شهرسازی برای تامین مالی بخش حمل و نقل از طریق بورس، گفت: قطعا تزریق سرمایه های جدید و کلان می تواند جان تازه به ساختار فرسوده حوزه و حمل و نقل کشور بدهد، در شرایط کنونی حوزه حمل و نقل از جمله حمل و نقل هوایی، ریلی، جاده ای و دریایی درگیر مشکلات مالی هستند، حال استفاده از سرمایه های موجود در بورس می تواند به این بخش کمک شایانی کند.

مشاهده کل خبر

بازار سرمایه راهگشای مشکلات بخش مسکن

عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به برنامه ریزی وزارت راه و شهرسازی برای تامین مالی بخش مسکن از طریق بورس، گفت: در شرایط کنونی یکی از مشکلات بازار ساخت و ساز مسکن، موضوع تأمین مالی و جذب سرمایه در این بخش است، حال بهره گیری از بورس برای جذب سرمایه می تواند در رفع این مشکل رهگشا باشد. فرج‌الله رجبی عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: تامین مالی بخش مسکن از طریق بورس حجم عظیمی از اعتبارات و سرمایه ها را به سمت بازار تولید مسکن سوق خواهد داد و این مسئله قطعا موجب سرعت گرفتن و رونق بازار مسکن خواهد شد.

مشاهده کل خبر

سهام عدالت، سروش ثروت و اندوخته ای برای آینده

طی چند روز گذشته موضوع آزاد سازی سهام عدالت مهمترین تیتر اخبار بود. با آزاد سازی سهام عدالت تاریخ جدید بازار سرمایه آغاز و راه ورود به اقتصاد مردمی هموار شد. بیش از ۸۰ درصد مردم ایران عملا وارد بازار سرمایه شدند و این همان بزرگ شدن جایگاه بورس در اقتصاد و تعریف نقش هدایت پس اندازها به بخش مولد و تامین مالی شرکت های بزرگ از طریق بازار سرمایه به جای بازار پول است. این اتفاق بزرگ مقدمه تحول بزرگی است که کارشناسان بازار سرمایه از آن به عنوان انقلاب اقتصادی یاد می کنند.

مشاهده کل خبر

بورس در حال جذب سرمایه‌های سرگردان

مهدی فرشادان با اشاره به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس مبنی بر پیش‌بینی کسری بودجه دولت در سال ۹۹ به دلیل کاهش قیمت نفت گفت: دولت برای جبران کسری بودجه براساس قانون می‌تواند، شرکت‌ها و اموال خود را در بازار سرمایه و بورس عرضه کند. عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: نقدینگی سرگردان در جامعه هرازگاهی به سمت بازارهای سکه، طلا، مسکن و ... می‌رود و با ورود به این بخش‌ها آسیب و مشکلاتی را هم بوجود می‌آورد اما اکنون خوشبختانه با تدابیر اندیشیده شده، بورس در حال جذب سرمایه‌های سرگردان است.

مشاهده کل خبر

بورس فرصت طلایی بنگاه‌های اقتصادی

یک عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران معتقد است در روزهایی که بورس به رونقی جدی رسیده است، بنگاه‌های اقتصادی باید از این فرصت نهایت استفاده را ببرند. عباس آرگون اظهار کرد: در تمام جهان بهترین ابزار برای تأمین مالی بنگاه‌ها بورس و بازار سرمایه است اما متأسفانه در کشور ما هیچ وقت به بورس توجه محوری نشده و این بازار نیز توان کافی برای پوشش دادن به تمام نیازهای اقتصادی موجود در بازار را نداشته است.

مشاهده کل خبر

طرح افزایش دسترسی به صندوق‌های سرمایه گذاری

مدیر تحقیق و توسعه شرکت بورس تهران از آماده‌سازی طرحی در این شرکت خبر داد که در صورت عملیاتی شدن، صدور و ابطال واحدهای سرمایه گذاری صندوق‌ها را از طریق سامانه معاملاتی بورس امکان پذیر می‌کند. رضا کیانی با اشاره به رونق بورس و تاکید بر افزایش دسترسی مردم به صندوق‌های سرمایه‌گذاری اظهار داشت: از سال‌ها پیش طرحی توسط بورس تهران آماده و در سال ۹۲ برای سازمان بورس ارسال شده است، مبنی بر اینکه صدور و ابطال واحدهای سرمایه گذاری صندوق، از طریق سامانه معاملاتی بورس قابل انجام باشد.

مشاهده کل خبر

اقدام غیر معمول افراد در شبکه‌های مجازی برای گرفتن وکالت محضری از سهامداران شرکت‌های بورسی

مدیر حقوقی فرابورس ایران با اشاره به تلاش برخی اشخاص برای گرفتن حق حضور و رای سرمایه‌گذاران و سهامداران در مجامع عمومی سالانه شرکت‌ها و بورس‌ها به آن‌ها هشدار داد که لازم است سرمایه‌گذاران پیش از انجام هرگونه اقدام هیجانی، توجه داشته باشند که در اساسنامه برخی شرکت‌ها درباره تعداد و درصد وکالت حضور و حق رای در مجامع عمومی، محدودیت‌ها و ممنوعیت‌هایی وجود دارد. به گفته خلیلی محدودیت‌هایی که برخی شرکت‌ها برای اعطای وکالت دارند، می‌تواند مانعی برای تحرکات سودجویانی شود که با تصاحب حقوق مالکانه سهامداران، در پی رسیدن به اهداف خود هستند.

مشاهده کل خبر

واگذاری های دولتی و ضرورت نگاه بلند مدت

سیدمحمد علوی با اشاره به اینکه طبق بودجه سال ۹۹ دولت عرضه‌ گسترده‌ سهام دولتی و واگذاری سهام تحت مالکیت خود به بخش خصوصی را در دستورکار خود دارد، گفت: شواهد موجود گویای آن است که محدودیت منابع مالی دولتی یکی از انگیزه‌های مهم دولت در عرضه‌ و واگذاری سهام و بالطبع کسب منابع مالی به منظور تأمین هزینه‌های مزبور است. دبیرکل جامعه‌ حسابداران رسمی ایران به دیگر مخاطرات قیمت‌گذاری پایین سهام مشمول واگذاری اشاره کرد و گفت: از سوی دیگر اگر سهام مشمول واگذاری به بهایی زیر ارزش منصفانه‌ آن عرضه شود در حقیقت دولت وظایف خود را در مدیریت دارایی‌های عمومی به وکالت از عموم مردم به‌درستی انجام نداده است.

مشاهده کل خبر

تابلوی زمین و مسکن بورس کالا به زودی راه اندازی می شود

امیرمحمود غفاری، معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: در اجرای دستور ویژه مقام عالی وزارت در ابتدای تابستان سال گذشته، مبنی بر ضرورت فراهم کردن امکان تامین مالی پروژه‌های حوزه حمل و نقل و مسکن با استفاده از ظرفیت قابل توجه بازار سرمایه و یا به عبارتی مردمی کردن همه پروژه‌های مهم و سودآور وزارت راه و شهرسازی، نشست‌های کارشناسی فشرده و متعددی بین مدیران و کارشناسان وزارتخانه و سازمان بورس اوراق بهادار در ۱۰ ماه گذشته برگزار شد.

مشاهده کل خبر

بازی دو سر برد «صندوق‌های قابل معامله ETF» به شرط آموزش

یک کارشناس ارشد بازار سرمایه با اشاره بر لزوم رشد دانش عمومی برای سرمایه‌گذاری در بورس، گفت: با آموزش و اطلاع‌رسانی بیشتر، صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF) می‌تواند به معامله‌ای برد - برد تبدیل شود. سید یوسف هاشمی با بیان اینکه عنوان «ریسک مالی» برای عموم مردمی که با بورس سر و کاری ندارند امری غریب است، افزود: آنان به اطمینان خاطر پس از سپرده‌گذاری عادت کرده‌اند و دولت در زمانه‌ای که دست به اقدامی نوین برای واگذاری اموال خود زده، باید برای احراز از ایجاد توقع کاذب در ذهن مردم، با اطلاع‌رسانی و آموزش، تلاش مستمری را برای شکستن خطای ناشی از عادت سرمایه‌گذاران در صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) آغاز کند.

مشاهده کل خبر

نشانه‌ای از ریزش شاخص بورس وجود ندارد

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: از نظر تکنیکال، کانال شاخص بورس و قیمت سهم‌ها به سمت رشد شکسته شده و انتظار می‌رود این رشد در بازار ادامه‌دار باشد و در وضعیت کنونی هیچ نشانه‌ای از اصلاح بازار به چشم نمی‌خورد. امیرعلی امیرباقری گفت: هفته گذشته ارزش معاملات با دستیابی به رکورد بی سابقه‌ای به عدد ٢٠ هزار میلیارد تومان در روز رسید که عمده بازیگران این بازار، حقیقی‌ها بودند و ورود نقدینگی تا پایان هفته از جانب حقیقی‌های خرد به بازار ادامه پیدا کرد.

مشاهده کل خبر

بازار سرمایه در فروردین ۹۹

در پایان معاملات فروردین ماه ۱۳۹۹ ارزش بازار اوراق بهادار شامل ارزش‌ کل بورس تهران، فرابورس ایران، بورس انرژی و بورس کالا به ۳۵۲۱۵ هـزار میلیـارد ریـال رسیـد که ۳۴.۶۷ درصـد رشـد نسبـت به ارزش بـازار اوراق بهـادار در پایـان سال ۱۳۹۸ (ماه قبل) داشته است. شاخص‌کل (وزنی ارزشی) در فروردین ۹۹  به مقدار ۶۹۰ هزار و ۳۷ واحد رسیده است که این بیشترین مقدار شاخص‌کل طی دوره ۱۳ ماهه اخیر محسوب می شود .

مشاهده کل خبر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه