خوانساری

رییس اتاق بازرگانی تهران تاکید کرد: از دولت انتظار داریم عرضه سهام اولیه در بازار را بیشتر کرده و علاوه بر مالکیت، مدیریت را نیز به بخش خصوصی واگذار کند.

«مسعود خوانساری» در اولین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در سال ٩٩ با اشاره به روند بازار سرمایه و معاملات ۲۰ هزار میلیارد تومانی در فروردین ماه گفت: رشد بازار سرمایه چند لازمه دارد؛ اول اینکه از دولت انتظار داریم عرضه سهام اولیه در بازار را بیشتر کند و قیمت‌ها هم واقعی باشد .

وی تصریح کرد: از سوی دیگر، اکنون دولت تنها سهام مالکیتی خود را عرضه می‌کند و سهام مدیریتی در اختیار دولت می ماند که این مساله در طولانی مدت مشکل‌ساز است. این موضوع خلاف اصل ۴۴ است که تاکید می کند علاوه بر مالیکت، مدیریت نیز باید واگذار شود.

خوانساری با اشاره به واگذاری مالکیت شستا اظهار کرد: در این مورد نیز شاهد عرضه مالکیت بودیم و نه مدیریت. برخی زیر مجموعه‌های شستا پس از واگذاری،  حدود ۱۴ درصد تا ۲۰ درصد سهام آن مربوط به دولت است اما مدیریت شرکت همچنان دولتی است.

به گفته وی در دراز مدت اگر مدیریت همچنان دولتی و بهره وری به همین شکل باشد، نمی توانیم به اهداف مدنظر دست یابیم.

رییس اتاق تهران با اشاره به پیشنهادات اقتصادی بخش خصوصی به دولت تصریح کرد: یکی از درخواست‌ها، عرضه سهام عدالت بود که هم رهبری مجوز دادند و هم دولت از آن استقبال کرد.

رییس اتاق تهران ایجاد ایجاد پنجره واحد را یکی دیگر از اقدامات عنوان کرد و گفت:  تشکیل شرکت یکی از شاخص‌های اصلی کسب و کار است که بر اساس گزارش وزارت اقتصاد امروز میانگین تشکیل یک شرکت به ۷۶ روز رسیده است.

وی تصریح کرد: پنجره واحد هفته گذشته در اتاق تهران ایجاد شد که این هفته راه اندازی می‌شود و کارهای ثبت شرکت و مالیات در همین یک مرحله انجام خواهد شد.

هشدار نسبت به کسری بودجه ۹۹

خوانساری با اشاره به انتخاب مدرس خیابانی به عنوان سرپرست وزارت صنعت گفت: امتیاز مدرس این است که وامدار کسی نیست و خودش به دنبال وزارت نبود، به همین دلیل می تواند موفق باشد. همچنین در جلسه اخیر با ایشان درباره جلب اعتماد بخش خصوصی و صادرات تاکید شد.

رییس اتاق تهران درباره وضعیت اقتصادی کشور و با اشاره به نوسانات بازار سرمایه و دلار بیان کرد: رشد نقدینگی اسفند ۹۸ به اسفند ۹۷ با رشد ۳۱ درصدی به دو هزار و ۴۷۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

وی ادامه داد:  نقدینگی مانند بهمنی است که هرجا قصد رفتن داشته باشد، می‌تواند آنجا را احیا یا تخریب کند؛ چنانچه اثرات آن را در بازارهای مختلف شاهدیم.

خوانساری درباره وضعیت بودجه اظهار کرد: پیش‌بینی بودجه ۹۹ این بود که با کسری ۱۲۰ هزار میلیارد تومان مواجه هستیم که کرونا و کاهش دوم سومی قیمت نفت به این مساله اضافه شد و احتمالا بودجه با کسری بسیار زیادی روبه رو خواهد بود.

وی با بیان اینکه کرونا در عین حال که ضربه به اقتصاد زد اما می توانیم از آن درسهایی هم بگیریم، تصریح کرد: کرونا نشان داد می‌توان خیلی کارها را با دورکاری انجام داد و کارهای خدماتی دولت می‌تواند با تعداد نفرات کمتر و بدون هیچ خللی انجام شود.

خوانساری با اشاره به حذف بروکراسی توضیح داد: با تسریع صورت گرفته، بسیاری از خطهای تولید به تولید ماسک و الکل تبدیل شده و بروکراسی موجود برای اخذ مجوز نبود و از همین موضوع می‌توانیم برای ادامه کار هم الگو بگیریم.

رییس اتاق تهران صادرات غیرنفتی را تنها ممر درآمدی کشور دانست و نسبت به مشورت‌گیری از بخش خصوصی در این زمینه تاکید کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه