خبر

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت، پرداخته است.

اوراق خزانه جدید منتشر می‌شود / تلاش شورایعالی بورس برای حل مشکلات مردم

حجت الاسلام  حسن روحانی در جلسه هیات دولت گفت: مردم هیچ نگرانی برای کالاهای اساسی نباید داشته باشند. ما ارز لازم برای تامین کالاهای اساسی در اختیار داریم و خریدهای لازم برای کالاهای اساسی انجام شده و مشکلی در این زمینه نداریم.مردمنباید هیچ نگرانی برای کالاهای اساسی داشته باشد. رییس دولت تدبیر و امید گفت: اسهام عدالت برای مردمی که در شرایط سخت زندگی هستند، گشایش و روزنه‌ای خواهد بود و در این زمینه شورایعالی بورس و وزیر اقتصاد همه تلاش خود را انجام خواهند داد تا مردم، سال جاری در شرایط بهتری باشند.

مشاهده کل خبر

تحول بزرگ در بورس با عرضه های پیش رو

حجت‌الاسلام والمسلمین، دکتر حسن روحانی در دیدار جمعی از فعالان و نخبگان سیاسی با اشاره به حمایت دولت از بورس و عرضه سهام بسیاری از بنگاه‌های دولتی در بورس در آینده نزدیک اظهارداشت: اگرچه بورس از فراز و نشیب برخوردار است اما مدیریت هم می‌شود و با عرضه‌هایی که انجام خواهد شد تحول بزرگی در بورس ایجاد خواهد شد و بازار سرمایه رونق پیدا می‌کند.

مشاهده کل خبر

دولت از مدیریت صندوق های واسطه‌گری مالی(ETF) خارج می‌شود

عباس معمارنژاد درباره نحوه مدیریت صندوق‌های واسطه گری مالی (ETF) اظهار داشت: براساس قانون تا پایان برنامه ششم مدیریت صندوق در اختیار دولت خواهد بود اما دولت موظف است که از سال ۱۴۰۰ به بعد مدیریت این صندوق‌ها را واگذار کند. معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی با اشاره به اینکه امکان فروش واحدهای باقیمانده به اشخاص حقوقی وجود دارد، ادامه داد: از آنجایی که ترکیب سهام حاضر در این صندوق ها خوب و ارزنده است، پیش بینی می‌کنیم اشخاص حقوقی برای خرید واحدها ترغیب خواهند شد که با همین اندک یونیتی که خریداری می کنند، مشارکت قابل توجهی داشته باشند.

مشاهده کل خبر

استقبال ۱.۵ میلیونی از ETF‌ها/ معامله سهام دولت در بورس پس‌ از یک‌ماه

معاون وزیر اقتصاد با بیان این‌که از ۱۴ اردیبهشت تا اردیبهشت معادل ۱.۵ میلیون نفر از مردم در صندوق‌های ETF برای خرید سهام دولت اقدام کرده‌اند، اعلام کرد: در اوایل قابلیت نقدشوندگی این صندوق‌ها با تردید مواجه شده بود که با اقدامات و تصویبات صورت‌گرفته این صندوق‌ها بعد از یک‌ماه قابلیت معامله‌گری دارند و معادل ۱۰۵۰ میلیارد تومان پول در این صندوق‌ها می‌ماند تا این بازارگردانی را انجام بدهد. همچنین قبلا سامانه‌های بورس بین ساعت ۲ تا ۴ بعدازظهر امکان معامله داشتند که فردا از ساعت ۹ تا ۴ بعدازظهر امکان ثبت معامله در این زمینه دارند. وحید شقاقی، کارشناس اقتصادی گفت: در شرایط کنونی بهترین روش برای تامین کسری بودجه و به‌ویژه برای تامین مالی پروژه‌های عمرانی این صندوق‌ها است که با این اقدام مردم فعالیت در بازار سرمایه را یاد می‌گیرند.

مشاهده کل خبر

احراز هویت سجام در بانک سپه رونمایی شد

مدیرعامل سمات با بیان اینکه سجام درگاه ورودی سهامداران به بازار سرمایه است، گفت : این سامانه زیر ساخت های خدماتی فراوانی را در این بازار فراهم خواهد کرد به گونه ای که توزیع متمرکز سود و حضور در مجامع الکترونیک از طریق سجام عملیاتی خواهد شد و سهامداران می توانند سود سهام شرکت های بورسی و فرابورسی، صندوق های سرمایه گذاری و انواع اوراق را دریافت کنند. عضو هیات مدیره بانک سپه نیز با بیان اینکه از این پس۵۸ شعبه این بانک مسئولیت احراز هویت سجام را برعهده خواهند داشت، افزود : تمهیدات لازم برای تجهیز ۵۸۰ شعبه بانک سپه برای احراز هویت سهامداران پیش بینی شده است که امیدواریم در روزهای آینده شاهد راه اندازی این شعب در سراسر کشور باشیم.

مشاهده کل خبر

بازار سرمایه یک بازار حرفه‌ای است

مدیرعامل فرابورس ایران درباره اهمیت آشنایی سرمایه‌گذاران تازه‌وارد به بازار سرمایه با مفاهیم سواد مالی سخن گفت و بهره‌گیری آنان از تجربه و تخصص نهادها و ارکان مالی دارای مجوز از سازمان بورس را برای سرمایه‌گذاری درست، لازمه حضور آنان در این بازار دانست. امیر هامونی با اشاره به استقبال بی‌نظیر عموم مردم از بازار سرمایه این موضوع را نشانه حرکت این بازار به سمت مردمی شدن عنوان کرد و گفت: در بحث اقتصاد مقاومتی بر مردمی کردن بازار سرمایه تاکید شده است و این امر در کشورهای توسعه‌یافته به کمک صندوق‌های سرمایه‌گذاری و نهادهای مالی حرفه‌ای محقق شده است.

مشاهده کل خبر

عرضه ۲ هزار میلیارد ریال صکوک مرابحه برای کرمان موتور

به گفته غلامرضا ابوترابی با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، صکوک مرابحه شرکت کرمان موتور (سهامی خاص) به مبلغ ۲ هزار میلیارد ریال از طریق شرکت فرابورس ایران طی روزهای آتی عرضه عمومی خواهد شد. وی افزود: صکوک مرابحه شرکت کرمان موتور به ارزش ۲ هزار میلیارد ریال جهت خرید قطعات کالاهای تولیدی خودرو به منظور استفاده در تولید محصولات این شرکت از طریق شرکت فرابورس ایران عرضه می شود.

مشاهده کل خبر

دولت عرضه اولیه سهام شرکت ها در بورس را افزایش دهد

رییس اتاق بازرگانی تهران تاکید کرد: از دولت انتظار داریم عرضه سهام اولیه در بازار را بیشتر کرده و علاوه بر مالکیت، مدیریت را نیز به بخش خصوصی واگذار کند. «مسعود خوانساری» در اولین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در سال ٩٩ با اشاره به روند بازار سرمایه و معاملات ۲۰ هزار میلیارد تومانی در فروردین ماه گفت: رشد بازار سرمایه چند لازمه دارد؛ اول اینکه از دولت انتظار داریم عرضه سهام اولیه در بازار را بیشتر کند و قیمت‌ها هم واقعی باشد .

مشاهده کل خبر

زیرساخت های الکترونیکی برای سهام عدالت پس از آزادسازی

به گفته روح الله میرصانعی دبیرکل کانون کارگزاران، طبق دستورالعمل آزادسازی سهام عدالت، شرکت های کارگزاری مسئول هستند که خدمات دریافت سفارش های خرید و فروش سهام عدالت را به تمام مردم در سراسر کشور ارائه دهند. به محض اینکه، زیرساخت دسترسی به دارایی سهامداران توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار در اختیار شرکت های کارگزاری قرار گیرد، شرکت های کارگزاری سامانه سهام عدالت خود را رونمایی خواهند کرد. تمام مشمولان سهام عدالت، از طریق سامانه سهام عدالت هر یک از ۱۰۸ شرکت کارگزاری، می توانند پس از اعلام آزادسازی سهام عدالت، برای مشاهده ریز دارایی سهام خودشان یا فروش هر میزان از سهام خود اقدام کنند.

مشاهده کل خبر

ضرورت ها و الزام احراز هویت مشتریان در بازار سرمایه

رئیس مرکز مبارزه با پولشویی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه موضوع احراز هویت مشتریان و الزام آن جهت انجام فعالیت های تجاری منحصر به بازار سرمایه نبوده و به جهت رعایت قوانین و مقررات مبارزه با پولشویی در همه حوزه های کسب و کار برای اشخاص مشمول الزامی است، گفت: بدیهی است بازار سرمایه نیز به عنوان یکی از حوزه های پیشرفته در کسب و کار و تجارت از این امر مستثنی نیست. صابر جعفروندآذر اظهار داشت: بنا بر مقررات پولشویی و به طور مشخص براساس آئین نامه اجرایی ماده ۱۴ الحاقی قانون مبارزه با پولشویی مصوب ۲۱ مهر ۱۳۹۸ هیات وزیران، کلیه اشخاص مشمول به موجب مواد ۵ و ۶ قانون مبارزه با پولشویی که مشخصاً اشخاص تحت نظارت سازمان بورس در بازار سرمایه را هم در برمی گیرد، ملزم به رعایت قوانین و مقررات در حوزه پولشویی اند.

مشاهده کل خبر

منشاء نقدینگی در بازار سهام

به گفته معاون اقتصادی بانک انصار، گرچه در دوره رونق بازار جریان نقدینگی از سپرده بانکی به سمت معاملات سهام سوق پیدا می کند اما به دلیل سهولت جا به جایی و سیالیت وجوه نقد بین بازار سهام و سپرده های بانکی نقدینگی موجود در بازار سهام به شکل سریع تری به سپرده بانکی تبدیل می شود و حتی معامله گران در دوره رونق نیز ممکن است با انگیزه های مختلف وجوه خود را از بازار خارج کنند و بخشی از آن را به سپرده بانکی تبدیل کنند. مومن زاده ادامه داد: به عبارت دیگر، ایجاد فرصت‌های سفته‌بازی در بازارهای مختلف نظیر ارز، مسکن، خودرو و سهام در سال‌های اخیر سبب شده تا بسیاری از افراد اقدام به انتقال دارایی خود از حساب‌های بلندمدت به حساب‌های جاری کنند تا بتوانند از فرصت‌های ایجاد شده در بازارهای مختلف بهره‌برداری کنند.

مشاهده کل خبر

آزادسازی سهام عدالت گامی در جهت توسعه یافتگی

علی اصغر زاده صادق رونق بازار سرمایه را توجه و حمایت دولت دانست و گفت: در حال حاضر شاهد حمایت واقعی دولت از بورس و تغییر نگاه بانک محوری هستیم؛ این در حالیست که از زمان پیدایش بنگاه‌های خصوصی در کشور، تمام روند تامین مالی از طریق بانک‌ها انجام می‌شد که چندان کمک حال آنها نبود و موجب رشد آنها نمی‌شد. مدیر عامل کارگزاری آفتاب درخشان خارمیانه در پیش‌بینی بازار اظهار کرد: به عقیده بنده روند فعالیت بازار سرمایه با شیب کمتر از سال گذشته اما مثبت ادامه خواهد داشت، همچنین باید گفت بورس با اعتماد مردم و ورود نقدینگی، جایگاه واقعی خود را پیدا کرده است.

مشاهده کل خبر

خرید سهام بدون بررسی صورت‌های مالی، ریسک اصلی بازار است

پویان دارابی ضمن اشاره به عوامل رشد بازارسرمایه گفت: حجم بالای نقدینگی که روزانه روانه بازار می‌شود، همچنین ثابت نبودن نرخ ارز مهمترین عاملی است که بازار را در حالت پرواز قرار داده است. این کارشناس بازار سرمایه افزود: رشد کنونی بازار قابل توجه است و شرکت‌هایی که نیازمند تامین مالی هستند به راحتی می توانند در این فضا اقدام کنند، البته این بازار آمادگی ورود شرکت‌های جدید را هم دارد و می تواند سدی در برابر رشد غیرواقعی احتمالی قیمت برخی سهم‌ها شود.

مشاهده کل خبر

بانک سپه یک کرسی گروه مدیریت سرمایه گذاری امید را واگذار می کند

به گفته مدیرعامل بانک سپه، در راستای سیاست های وزارت اقتصاد و بانک مرکزی جهت خروج بانک ها از بنگاه داری، بانک سپه درصدد واگذاری یک کرسی از سهام مدیریتی خود در شرکت گروه مدیریت سرمایه گذاری امید به شکل نقد و اقساط است. محمد کاظم چقازردی ادامه داد: این سیاست در راستای خروج از بنگاه داری و تامین منابع لازم برای اعطای تسهیلات در راستای کمک به جهش تولید طبق تاکید مقام معظم رهبری انجام خواهد شد. به این ترتیب، توان مالی آزاد شده از محل این واگذاری صرف تقویت وضعیت نقدی و افزایش توان عملیاتی بانک و نقش آفرینی بیشتر در تامین مالی پروژه های ملی و استانی خواهد شد.

مشاهده کل خبر

دغدغه روزهای قرمز در همهمه روزهای سبز

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی (وبانک) در تحلیل وضعیت بازار سرمایه گفت: در ابتدا باید یادآور شد که این رشد ادامه روند یکساله رشد بازار در سال ۹۸ است؛ البته با این تفاوت که ورود نقدینگی به بازار و همچنین تعداد سرمایه گذاران مستقیم به واسطه اعتماد و جذابیت ایجاد شده بیش از گذشته شده است و ما دیگر در هرمکانی منتظر شنیدن بحث و گفتگو پیرامون بورس هستیم. امیرتقی خان تجریشی توضیح داد: شاید از ابتدای سال گذشته علاوه بر نقدینگی زیاد، افزایش نرخ ارز نیروی محرکه بازار بود اما در انتهای سال و همزمان با عدم رونق بازارهای موازی هجوم نقدینگی که بازار سرمایه را تنها مأمن امن خود می دید و کاهش نرخ سود بانکی،  منجر به به افزایش توجهات به بازار و افزایش شاخص شد.

مشاهده کل خبر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه