حسن نژاد

بازارسرمایه یک رکن مهم و اساسی در اقتصاد کشور محسوب می شود و در این میان شاخص بورس و فرابورس طی سال گذشته با رشد بسیار مناسبی همراه بوده است اما، با توجه به شرایط اقتصادی جهان، برخی فکر کردند که این رشد حباب است و شروع به شناسایی سود کردند، در حالی که بازار دوباره به روزهای اوج باز می گردد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، محمد حسن نژاد، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در این خصوص بیان داشت: سهامداران تازه واردی که با رشد شاخص کل در اوایل سال، به بازار سرمایه هجوم آوردند، به دلیل عدم تجربه کافی در این خصوص، با شکل گیری صف های فروش، به این صف ها هجوم برده و شروع به فروش سهام خود کردند و به این ترتیب، افت های پی در پی در بازار ایجاد شد.

وی در این خصوص گفت: همان طور که در بازار مشاهده می شود بیشتر سهم ها چندین برابر حجم مبنا معامله می شوند که این نشاندهنده ارزندگی سهام است.

حسن نژاد در ادامه به فعالان بازار توصیه اکید کرد که با توجه به ارزندگی سهام در قیمت های فعلی، سهم های خود را نفروشند. دارندگان سهام عدالت نیز سهام خود را نگه دارند و از دست سودجویان حفظ کنند، زیرا این سهام سبدی از سهام شرکت های بنیادی بازار سرمایه است که ارزش بالایی دارد و در بلندمدت می تواند سود خوبی را نصیب دارندگان خود کند.

وی در خصوص بازگشت شاخص اظهار داشت:  مسلما در کوتاه مدت بازار به روند صعودی خود بازمی گردد و سهامداران از رفتار عجولانه امروز خود پشیمان می شوند. سهامی را که امروز  در ارقام پایین فروخته اند، به زودی در ارقام بالاتر می خرند. توصیه من این است که عجله نکنند، صبر داشته باشند و ببینند که به زودی بازار مسیر صعودی خود را در پیش خواهد گرفت.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در این خصوص اظهار داشت: تعداد زیادی بانک، نهاد و صندوق بازنشستگی در بازار سرمایه حضور دارند. به نظر من زمان آن رسیده که نهادها وارد بازار شوند و از سهام خود حمایت کنند تا آینده خود را تضمین کنند.

وی در پایان با توصیه ای به دارندگان سهام عدالت گفت: سهام عدالت این روزها به نقدینگی تبدیل می شود، اما فروشندگان فعلی این سهام، در آینده می توانند آن را با قیمت های بالاتری واگذار کنند. از همین رو توصیه می کنم که اگر فردی به دلایلی به نقدینگی آن نیاز دارد، تنها به اندازه نیازش، فروش را انجام دهد تا کل سهام عدالتش از دست نرود.

حسن نژاد با اشاره به بازگشت بازارسرمایه به روزهای اوج خود گفت: با این که در سال جدید، دولت تمام قد از بازار سرمایه حمایت خواهد کرد اما این بازار، بدون حمایت دولت هم با روند صعودی چشمگیری همراه می شود. حال آن که، دولت در تمامی برنامه های خبری خود اعلام داشته که تمام قد پشت بازار سرمایه است. روند نزولی فعلی بازار هم موقتی و گذرا است. با پایان یافتن محدودیت های کرونا، تولیدات به چرخه قبلی بازمی گردد و تقاضا مجدد شکل می گیرد. این چند ماه خواب تولید نیز باعث شده که انبارها خالی شود و ممکن است با از سرگیری فعالیت ها، قیمت مواد و سود شرکت ها بالا برود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه